Lietuvoje

2017.10.07 14:02

Socialdemokratų etikos sargai siūlo Seimo maištininkus bausti be gailesčio

Liepa Želnienė, 15min.lt2017.10.07 14:02

Lietuvos socialdemokratų partijos Etikos ir procedūrų komisija šeštadienį nutarė, kad bendrą darbą su „valstiečiais“ prieš partijos tarybos valią pasirinkę Seimo socialdemokratai verti griežčiausios nuobaudos – pašalinimo iš partijos. Dėl to kitą savaitgalį galutinį sprendimą turės priimti socialdemokratų partijos taryba.

Etikos ir procedūrų komisija vertins dešimties Seimo socialdemokratų – Juozo Bernatonio, Antano Vinkaus, Artūro Skardžiaus, Irenos Šiaulienės, Rimantės Šalaševičiūtės, Algirdo Butkevičiaus, Rimanto Sinkevičiaus, Andriaus Palionio, Gedimino Kirkilo ir Mindaugo Basčio – elgesį.

Komisija vienbalsiai nutarė, kad visi jie pažeidė partijos Statutą ir turi netekti partinių bilietų.

Etikos ir procedūrų komisija taip pat įvertino maištininkų skundus ir nutarė, kad teiginiai dėl tarybos sprendimo neteisėtumo ar nedemokratiškumo, yra nepagrįsti. Komisijos nuomone, tarybos sprendimas dėl koalicijos nutraukimo su LVŽS yra teisėtas, galiojantis ir turi būti vykdomas. Etikos ir procedūrų komisija taip pat nenustatė tarybos sprendimo priėmimo procedūros pažeidimų.

Į posėdį šeštadienį susirinko vienuolika Etikos ir procedūrų komisijos narių iš penkiolikos. Sprendimą, kokias nuobaudas siūlyti skirti pažeidėjams, jie priėmė daugumos dalyvaujančių posėdyje komisijos narių balsais.

Nė vienas iš dešimties maištininkų posėdyje nepasirodė, nors tik keturi oficialiai informavo komisiją šeštadienį turintys kitų reikalų.

Komisijos pirmininkas Vainius Šarmavičius nurodė, kad posėdyje nedalyvausiantys iš anksto pranešė Seimo nariai A. Vinkus, A. Butkevičius, R. Sinkevičius ir R. Šalaševičiūtė. Viešai žiniasklaidoje apie tai, kad nepasirodys šeštadienio posėdyje sakė A. Palionis ir G. Kirkilas.

Etikos ir procedūrų komisija jau anksčiau yra konstatavusi, kad priešindamiesi partijos valiai ir pasirašydami „frakcijų koalicijos“ sutartį su „valstiečiais“ dešimt socialdemokratų partijos Seimo narių pažeidė LSDP statutą, ir davė jiems savaitę pažeidimams ištaisyti.

Tačiau nė vienas jų savo nuomonės per savaitę nepakeitė ir parašų po „frakcijų koalicijos“ sutartimi neatsiėmė.

Nori suvažiavimo

Etikos sargų svarstomi socialdemokratai mano, kad tai jie yra teisūs ir pažeidimais kaltina tarybą. Anot jų, taryba išvis negalėjo svarstyti pasitraukimo iš koalicijos klausimo, nes tai turi daryti partijos suvažiavimas.

Taip pat jie teigia, kad priimant nutarimą balsavime dalyvavo daugiau asmenų nei buvo posėdyje registruota LSDP tarybos narių.

Anot jų, posėdyje dalyvavo 167 partijos tarybos nariai, o balsuojant dėl koalicijos sutarties nutraukimo iš viso balsavo 195 asmenys.

G. Paluckas sako, kad suvažiavimas nėra apeliacinė instancija, kuri turėtų vertinti partijos narių skundus.

Rugsėjo pabaigoje Socialdemokratų partijos taryba nutarė pasitraukti iš valdančiosios koalicijos su „valstiečiais“, bet tokiam sprendimui nepritariantys Seimo Socialdemokratų frakcijos nariai pasirašė susitarimą su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga dėl frakcijų koalicijos sudarymo Seime.

Pagal LSDP statutą, aukščiausias partijos organas yra suvažiavimas. Jį šaukia LSDP taryba savo iniciatyva arba reikalaujant trečdaliui partijos skyrių. Tradiciškai partijos suvažiavimai vyksta gegužės pradžioje.