Naujienų srautas

Lietuvoje2017.10.17 14:50

Medicininės kanapės Lietuvoje: kas labiausiai gąsdina ir trukdo?

Labai svarbu, kad medicina judėtų į priekį, teigia Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktorė Inga Juozapavičienė. „Tarptautinė narkotikų kontrolės sistema sako, kad tokias medžiagas [kaip kanapės] turime leisti naudoti medicinos ir mokslo tikslais, tačiau visada turi būti labai aiškūs saugikliai“, – teigia ji. Tačiau pašnekovė tvirtina, kad nors tokių preparatų naudojimas reglamentuotas kitose šalyse, jų tvarkos tiesiog nusikopijuoti į Lietuvos teisės aktus neįmanoma.

– Ar egzistuoja kažkokia rizika, kad medicininiams tikslams skirtos kanapės galėtų būti panaudotos ne pagal paskirtį? Ar galimi kažkokie su tuo susiję nuogąstavimai ir kiek jie pagrįsti?

– Visuomenėje kyla labai daug diskusijų ir labai daug baimių iš nežinojimo. Manoma, kad į Lietuvą ateis praktika, kai gydytojas išrašys receptą, o kažkas galės įsigyti kanapių, susisukti suktinukę ir rūkyti. Reikia labai aiškiai pasakyti, kad nekalbame apie kanapių vartojimą medicinos tikslais jas rūkant. Tokios praktikos ES nėra ir apie ją nekalbame. Mes kalbame apie vaistinius preparatus, kurių sudėtyje būtų kanapės veikliosios medžiagos tetrahidrokanabinolio, esančio psichotropinių medžiagų sąraše.

Turime suprasti vieną labai paprastą dalyką – mes kalbame apie vaistą ir vertiname, koks yra poreikis pažangioje medicinoje turėti naujų vaistinių preparatų. Suvokiame, kad kompetentingos institucijos, kurios autorizuoja vaistinius preparatus, turi priimti sprendimus dėl tam tikro vaisto atėjimo į rinką, pasakyti, kiek jis saugus, veiksmingas. Ir, be abejo, labai svarbu nusistatyti aiškius kontrolės mechanizmus. Tam mes ir turime atsakingas valstybės institucijas.

– Koks būtų NTAKD vaidmuo įteisinant medicinines kanapes ir po jų įteisinimo?

– Tai yra vaistiniai preparatai, o NTAKD nesprendžia apie vaistinių preparatų atėjimą ar neatėjimą į rinką. Tačiau labai svarbus dalyvavimas formuojant pačią politiką. Mūsų požiūriu, labai svarbu judėti į priekį, kalbant apie pažangią mediciną. Tarptautinė narkotikų kontrolės sistema sako, kad tokias medžiagas turime leisti naudoti medicinos ir mokslo tikslais, tačiau visada turi būti labai aiškūs saugikliai.

Svarbu pasakyti, kad ir šiandieną yra daugybė vaistinių preparatų, kurių sudėtyje yra narkotinių, psichotropinių medžiagų. Yra sukurti mechanizmai, kad nebūtų piktnaudžiaujama ir kad vaistiniai preparatai būtų naudojami tikslingai. Labai svarbu apsaugoti žmones nuo neigiamo poveikio, sudarant sąlygas medžiagas naudoti medicinos ir mokslo tikslais.

– Ar tiesa, kad visa praktika ir procedūrų reglamentavimas dėl medicininių kanapių yra gerai žinomas, tiesiog reikia perkelti į mūsų teisės aktus?

– Įsivaizdavimas, kad neretai mes galime tiesiog paimti bet kurios ES šalies praktiką arba teisinę bazę ir nukopijuoti į mūsų teisės aktus, nėra teisingas. Visos valstybės turi labai skirtingas teisines sistemas, tad tas procedūrinis, juridinis reguliavimo aspektas gali iš esmės skirtis.

Reikia susitarti dėl esminių dalykų – ką mes norime leisti, kaip mes numatysime kontrolės mechanizmus, kaip gerai mes gebėsime kontroliuoti ir judėti į priekį.

– Kokios yra esminės priežastys to, kad vaistiniai preparatai su kanapių veikliosiomis medžiagomis nėra leidžiami Lietuvoje?

– Šiuo metu tetrahidrokanabinolis Lietuvoje yra įtrauktas į kontroliuojamų medžiagų sąrašą ir draudžiamas naudoti medicininiais tikslais. Vaistinių preparatų su šia veikliąja medžiaga autorizavimas Lietuvoje yra negalimas, nes turime labai aiškų teisinį reguliavimą.

– Ar daug yra šalių, kuriose kanapės medicininiais tikslais draudžiamos?

– Paskutiniais duomenimis, Europos vaistų agentūra yra autorizavusi keturis vaistinius preparatus. Tačiau turime suprasti, kad atėjimas į nacionalines rinkas priklauso nuo tam tikrų valstybių modelių. Yra tikrai nemažai valstybių, kurios tam tikrus vaistinius preparatus yra autorizavusios ir įsileidusios į savo rinką.

Tačiau kalbėti, ar jų daug, ar mažai – sudėtinga. Daugiau nei pusė – daug, jei kalbame apie vieną vaistinį preparatą, kai gal kitą vaistinį preparatą nacionaliniu lygiu įsileidusi tik viena šalis. Taip, pastaruoju metu labai daug diskutuojama šiais klausimais, verda daug politinių, mokslinių diskusijų ir tikrai nemažai valstybių vieną ar kitą vaistinį preparatą yra įsileidusios. Jie taip pat yra autorizuoti ir Europos vaistų agentūros, perėję visas procedūras.

– Tas faktas, kad vaistai yra perėję visas procedūras, autorizuoti Europos vaistų agentūros, savaime nepalengvina vaisto pateikimo į nacionalines rinkas?

– Ne, tai yra ilga ir sudėtinga procedūra, o sprendimą priima atsakingos nacionalinės institucijos. Sprendimai turi būti priimami, atsižvelgiant į nustatytas sąlygas ir reikalavimus. Šiuo atveju kalbame apie vaistinius preparatus, kurių sudėtyje yra narkotinių ir psichotropinių medžiagų, bei pacientų saugumą ir vaistų veiksmingumą.

– Viešojoje erdvėje kai kurie politikai išsakė nuomonę, kad esama per mažai tyrimų, kurie pagrįstų kanapių naudojimą medicininiais tikslais. Ar iš tiesų jų trūksta? Kaip tuomet jos naudojamos kitose šalyse?

– Nuomonių, tiek politinių, tiek mokslinių, yra labai įvairių. Tačiau kalbant apie labai konkrečių vaistinių preparatų atėjimą į nacionalinę rinką, visą pateiktą informaciją vertintų kompetentingos institucijos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi