Lietuvoje

2017.10.04 14:36

Dėl liūčių padarytų nuostolių šalyje skelbiama ekstremali situacija

ELTA2017.10.04 14:36

Vyriausybė paskelbė valstybės lygio ekstremaliąją situaciją dėl meteorologinių reiškinių padarytos žalos žemės ūkio sektoriui.

Ekstremaliosios situacijos operacijų vadovu paskirtas žemės ūkio ministras Bronius Markauskas. Ministro teigimu, kai kurių ūkių padėtis yra sunki.

„Preliminarūs skaičiuojami nuostoliai – daugiau negu 40 mln. eurų. Atskiri ūkiai labai sudėtingoje finansinėje situacijoje, todėl tos aplinkybės verčia mus galvoti apie galimą tam tikros nuostolių dalies kompensavimą. Turime informacijos, kad ir Europos Komisija pasirengusi ieškoti galimybės padėti Lietuvai. Manome, kad ekstremalios situacijos paskelbimas palengvintų tas užduotis“, – trečiadienį vyriausybės posėdyje kalbėjo B. Markauskas.

Ministras sako, kad jau imtasi priemonių palengvinti žemdirbių įsipareigojimus nacionalinėms institucijoms, kalbamasi su bankais, grūdų supirkėjais. Bet nors ir žengti žingsniai situacijai stabilizuoti, vien Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) pastangų esą neužtenka.

Premjeras Saulius Skvernelis yra minėjęs, kad galimybių kompensuoti ūkininkų patirtus nuostolius iš vyriausybės rezervo fondo nėra, tačiau žadama atverti rezervo fondą ūkininkams kitoms reikmėms – skirti lėšų teisinėms konsultacijoms ir deryboms su pirkėjais.

„Galbūt reikalinga kvalifikuota teisinė pagalba, mes galėtume ieškoti teisinių būdų kompensuoti būtent tokio pobūdžio išlaidas, nes ta suma tokia, kad vieną rajoną atskirą paėmus net trečdalis nebūtų kompensuota, o rajonas ne vienas, todėl reikia, kad investicija iš rezervo paliestų visus“, – teigė ministras pirmininkas.

Žemės ūkio ministro B. Markausko teigimu, 16 savivaldybių jau paskelbusios ekstremalią situaciją, o dar kelios tai kvalifikavo kaip ekstremalų įvykį. Apsemti ir neišvažiuojami plotai sudaro per 140 tūkst. hektarų, todėl atskiruose rajonuose nenuimta iki 50 proc. derliaus, o vertinant visos Lietuvos situaciją, nenuimta daugiau kaip 30 proc. derliaus.

Kaip žinoma, rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjo pradžioje Lietuvoje iškrito kritulių daugiau nei įprasta. Kai kur jų kiekis viršijo daugiametį vidurkį keturis ir daugiau kartų. Pasak ŽŪM, tokios kritinės padėties žemės ūkyje nebuvo 40 metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.