Lietuvoje

2017.10.06 09:26

Dėl kraujo krešulių po žmogų miršta kas penkias minutes

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2017.10.06 09:26

Kas penkias minutes pasaulyje nuo kraujo krešulių miršta žmogus. Dažniausiai, pasak gydytojo Alvydo Unikausko, tai nutinka dėl veninės trombozės.  

Statistika Lietuvoje ne mažiau džiuginanti: beveik 4 tūkst. lietuvių kiekvienais metais yra diagnozuojama giliųjų venų trombozė. Tinkamai ir laiku nepradėjus gydymo, beveik kas trečiam ši liga gali tapti mirtina.

„Kojų raumenys susitraukdami varo venomis kraują aukštyn į širdį. Venose yra vožtuvai, kurie neleidžia kraujui grįžti atgal. Tačiau, jeigu susidaro aplinkybės, dėl kurių sulėtėja veninio kraujo tėkmė, arba pažeidžiama kraujagyslių sienelė, pakinta kraujo krešėjimas, o vožtuvo zonose dažniausiai kraujas pradeda krešėti intensyviau ir štai susidaro trombas“, – paaiškina gydytojas A. Unikauskas. 

Giliųjų venų trombozės simptomai, pasak gydytojo, yra blauzdos patinimas, skausmas blauzdos srityje, šilta, įtempta, raudona ar melsva blauzdos oda. 

„Kraujui vis dar tekant pro tą veną, trombas atitrūksta ir keliauja venomis aukštyn į širdį. Iš ten jis išmetamas į plaučių kraujagyslę, ir, priklausomai nuo jo dydžio, uždaro kraujagyslę. Kraujas nebeprateka, žūsta dalis plaučio“, – tikina specialistas. 

Kreipkitės į medikus, jeigu jaučiate dusulį, ūmų skausmą krūtinėje, svaigimą ir silpnumą, stiprų širdies plakimą ar atsikosėjate krauju, nes tai – plaučių embolijos simptomai, perspėja A. Unikauskas. 

Plačiau – laidos „Klauskite daktaro“ reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.