Lietuvoje

2017.10.03 09:59

KT pirmininkas: šis egzaminas – unikalus dalykas, kurio nėra daugelyje šalių

LRT RADIJAS, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, Lietuva“, LRT.lt2017.10.03 09:59

Antradienį gyventojai kviečiami pasitikrinti savo teisės žinias ir 12 valandą laikyti Konstitucijos egzaminą. Minint 25-ąsias Lietuvos Respublikos Konstitucijos metines, egzamine bus klausimų ir apie ankstesnes, tarpukariu šalyje priimtas Konstitucijas.

Vienuoliktasis Konstitucijos egzaminas rengiamas visose šalies savivaldybėse, mokyklose, universitetuose, parlamente bei įkalinimo įstaigose. Pasak teisingumo ministrės Mildos Vainiutės, Vytauto Didžiojo universiteto teisės ekspertų parengtose užduotyse klausimai apie valstybės sąrangą, jos valdymą, piliečių teises ir pareigas bei ankstesnių Lietuvos Konstitucijų istorinę raidą.

„Nuo 1918 iki 1940 metų turėjome net 6 Konstitucijas, tai reikės šiek tiek ir istorinių žinių. Aišku, daugiausia tas istorines žinias mes koncentruosime antrajame etape, nes pirmajame klausimai bus kiek paprastesni“, – sako teisingumo ministrė.

Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo teigimu, žmonių, besidominčių Konstitucija, žinios vis gerėja, lietuviai išmoksta su ja susigyventi.

„Tų, kurie domisi Konstitucija ir dalyvauja ne pirmus metus, žinios tikrai gerėja, ir tai yra svarbiausia, nes 25 metai Konstitucijai, vena vertus, atrodo, pakankamai neilgas laikas, bet Lietuvos istorijoje tai yra ilgiausiai galiojanti Lietuvos Respublikos Konstitucija ir tai rodo, kad žmonės mokosi, išmoksta su ja gyventi“, – sako D. Žalimas.

Konstitucinio Teismo pirmininkas taip pat pabrėžia, kad šis egzaminas yra pakankamai unikalus dalykas, kurio nėra daugelyje šalių.

„Tai tikrai unikalus instrumentas žinioms apie Konstituciją skleisti, kad žmonės ją išmanytų, išmoktų naudotis Konstitucija savo teisėms ginti“, – sako D. Žalimas. 

Pirmąjį egzamino etapą įveikę dalyviai dėl nugalėtojo vardo varžysis spalio 12 dieną ir turės atsakyti į vieną atvirą klausimą.

Geriausiai pasirodžiusius egzamino dalyvius spalio 25 dieną pasveikins projekto globėja prezidentė Dalia Grybauskaitė. Šią dieną 1992-aisiais referendumu buvo priimta dabartinė šalies Konstitucija.