Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Akcija „Gimiau nerūkantis“ bus primintas pragaištingas rūkymo poveikis

ELTA2015.09.08 13:45

Penktadienį – Pasaulinę dieną be tabako – visoje Lietuvoje rengiama vienos dienos akcija „Gimiau nerūkanti/is“.

Penktadienį – Pasaulinę dieną be tabako – visoje Lietuvoje rengiama vienos dienos akcija „Gimiau nerūkanti/is“.

Jos metu marškinėliais su užrašu „Gimiau nerūkantis“ ar „Gimiau nerūkanti“ bus apdovanojami Pasaulinę dieną be tabako gimę naujagimiai.

Tokia akcija vyksta visuose Lietuvos miestų gimdymo namuose, joje stengiamasi priminti apie vis gausėjančius faktus apie pragaištingą tėvų rūkymo įtaką vaikų sveikatai.

Pirmą kartą ji buvo surengta 2002 m. Kaune, o vėliau tapo nacionaline. Šių metų akcijos šūkis – „Leiskit gimti ir augti sveikam“.

Medikų paskelbti duomenys rodo, kad trečdalis perinatalinių mirčių, kai vaikas miršta dar įsčiose, yra sąlygotos motinų rūkymo. Vaikai, kurių mamos rūko nėštumo metu, dvigubai dažniau miršta nuo staigios kūdikių mirties sindromo. Taip pat paaiškėjo, kad rūkančios mamos dvigubai dažniau nei nerūkančios gimdo prieš laiką, o naujagimiai būna mažesnio svorio.

Mamų rūkymas iki 30 proc. padidina apsigimimų („kiškio lūpos“, „Vilko gomurio“ ir kt.) riziką. Be to, rūkančioms ir krūtimi maitinančioms mamoms pasigamina daug mažiau pieno, nes nikotinas slopina prolaktino gamybą. Taip pat įrodyta, kad rūkančių mamų vaikai dažniau serga peršalimo ligomis, bronchitu, bronchine astma.

Sociologiniai tyrimai rodo, kad rūkančių tėvų vaikams sunkiau sekasi mokytis. Augdami vaikai perima tėvų elgesio modelį ir patys dažniau pradeda rūkyti. Vaikai, kurių mamos rūko nėštumo metu, dvigubai dažniau miršta nuo staigios kūdikių mirties sindromo.

Dėl rūkymo sukeltų ligų Lietuvoje kasmet miršta apie 7000 žmonių. Dėl šios priežasties akcijos organizatoriai, matydami vis labiau visuomenėje, o ypač tarp moterų, plintantį rūkymą, siekia informuoti visuomenę ir paraginti ją saugoti savo vaikų ir savo sveikatą.              

Populiariausi

Karantinas; koronavirusas Lietuvoje; tyrimai Kaune

Lietuvoje

2020.08.15 12:04

Per pastarąją parą Lietuvoje nustatyti 34 nauji koronaviruso atvejai, keturi iš jų – įvežtiniai dar vienas atvejis, susijęs su protrūkiu Operos teatre

7
Palangos paplūdimys

Lietuvoje

2020.08.15 16:15

Tūkstančiai poilsiautojų nugulė šalies paplūdimius: Palangoje nebuvo vietos ir obuoliui kur nukristi NVSC dėl koronaviruso grėsmės mato dideles rizikas; karšti orai – bent iki trečiadienio

16
Susitiko Gitanas Nausėda ir Darius Jauniškis

Lietuvoje

2020.08.15 15:38

Šeštadienį prezidentūroje – Nausėdos ir VSD vadovo susitikimas: dėl ko tartasi, nedetalizuojama šią savaitę Jauniškis lankėsi jau kelis kartus