Lietuvoje

2017.10.02 11:39

Lietuvoje startavo „Tėvų linija“

Agnė Kairiūnaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2017.10.02 11:39

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi Paramos vaikams centre, kur kartu su būriu tėvų atidarė pirmąją šalyje konsultacinės pagalbos telefonu liniją vaikus auginantiems tėvams „Tėvų linija“. Ši nemokama konsultacinės pagalbos telefonu linija tėvams bus prieinama kiekvieną vakarą, darbo dienomis.

Šalies vadovė pirmoji paskambino ir išbandė šią liniją.

Susitikime su projekto darbuotojais ir šeimomis, prezidentė domėjosi, su kokiais sunkumais susiduria vaikus auginantys tėvai ir kokios pagalbos jiems dar pritrūksta, auklėjant savo atžalas.

Pasak šalies vadovės, būti gerais tėvais – atsakinga pareiga. Ugdant vaikus šeimos nuolat susiduria su daugybe iššūkių, kuriuos įveikti patiems kartais tampa itin sunku, o profesionalios pagalbos gauti greitai – neįmanoma. Tokioms šeimoms į pagalbą nuo šiol ateina „Tėvų linija“.

Paramos vaikams centro vadovės, psichologės Aušros Kurienės teigimu, nemažai suaugusių žmonių jaučiasi sutrikę, nežino, kaip ugdyti socialinius ar emocinius vaikų įgūdžius, koks sūnaus ar dukros elgesys yra tinkamas ir kodėl būtina valdyti savo pačių emocijas.

„Ne kiekvienoje Lietuvos vietoje yra prieinama vaikų psichologo konsultacija. Linija veiks darbo dienomis vakarais, kai šeima grįžta namo ir prasideda klausimai, pamokų ruoša, guldymas miegoti, vakarienė ir pan., kurie kartais sukelia įtampą, nes visi yra pavargę, tad nutinka įvairiausių dalykų“, – pasakoja A. Kurienė.

Skirtingai nuo kitų pagalbos linijų, kurios remiasi savanoriška veikla, „Tėvų linijoje“ dirbs tik profesionalūs specialistai. Jie pasirengę padėti tėvams suprasti vaikų elgesį, patarti dėl dažnai kylančių bendravimo su vaiku problemų įvairiais amžiaus tarpsniais ir rasti tinkamiausią sprendimą. Taip pat padėti nusiraminti, o jei reikia, ir suvaldyti pyktį, kai situacija yra įtempta.

Organizatorių nuotr.

Nevyriausybinių organizacijų duomenimis, daugiau nei pusė tėvų vis dar yra linkę vaikus auklėti smurtu. Neturėdami galimybės gauti specialisto konsultacijos ar pagalbos, tėvai atžalas auklėja vadovaudamiesi tradicijomis, tačiau tai ne visada geriausias pasirinkimas. Vien per praėjusius metus dėl smurto artimoje aplinkoje nukentėjo 578 nepilnamečiai.

„Pamatėme aiškų poreikį plėsti pozityvios tėvystės įgūdžius Lietuvoje – kad šeimose būtų daugiau darnos ir supratimo. Kuo juo daugiau bus šeimose, tuo daugiau jo bus ir visuomenėje. (...) Psichologai konsultuos tėvus įvairiausiais klausimais. Tai nebūtinai turi būti konfliktinės situacijos – kaip suprasti vienokį ar kitokį vaiko elgesį, kaip drausminti vaiką. (...) Tikimės, kad tai padės išspręsti situacijos, kol jos neišsirutuliojo iki konflikto“, – apie projektą pasakoja prezidentės patarėja Ona Marija Vyšniauskaitė.

Prezidentės kampanijos „Už saugią Lietuvą“ inicijuotas ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamas projektas „Tėvų linija“ – tai nemokama konsultacija telefonu visos šalies tėvams, susiduriantiems su vaikų auginimo ir auklėjimo iššūkiais. Darbo dienomis nuo 17 iki 21 val. tėvai gali skambinti nemokamu numeriu 8 800 900 12 ir su profesionaliu psichologu pasikonsultuoti jiems rūpimais vaikų auklėjimo klausimais.