captcha

Jūsų klausimas priimtas

Socialdemokratai toliau kaunasi dokumentais

Socialdemokratų partijos vadovybės ir frakcijos Seime kivirčas trečiadienį virto dokumentų karu. Socialdemokratų partijos vadovybė trečiadienį paskelbė savo žadėtąjį manifestą, kuris po svarstymų skyriuose turėtų tapti naujos partijos programos pagrindu. Frakcija išplatino viešą laišką, kuriuo ragina svarstyti galimybę su „valstiečiais“ pasirašyti Memorandumą.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Socialdemokratų partijos vadovybės manifeste „Už teisingą, klestinčią ir įvairialypę Lietuvą“ įrašyti siūlymai įvesti progresinius mokesčius ir keisti Darbo kodeksą. Šis dokumentas yra socialdemokratų partijos vadovybės atsakas į „frakcijų koalicijos“ sutartį su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pasirašiusių Seimo socialdemokratų kritiką neva partijos pirmininkas Gintautas Paluckas, sulaukęs tarybos sprendimo nutraukti koalicijos sutartį su „valstiečiais“ partijos nariams nepasiūlė tolimesnių veiksmų plano. Manifestas pradedamas dabartinės situacijos apibūdinimu. Ir ji aprašoma šitaip:

„Visuomeniniai santykiai, kuriais remiantis 1990 metais buvo atkurta Lietuvos valstybė, patiria daugiamatę krizę. Jos svarbiausi ženklai yra masinė emigracija, gyventojų skaičiaus mažėjimas, maži atlyginimai, menka vidurinė klasė, negebėjimas apginti žmogaus orumo, užtikrinti pakankamos tolerancijos ir žodžio laisvės, kurti gerovės valstybės, taip pat pensinio amžiaus žmonių apleistumas, daugelio žmonių grupių teisių į kūrybingą gyvenimą menkinimas, prasti santykiai su dauguma kaimyninių šalių, išbalansuota švietimo ir sveikatos sistema“.

Socialdemokratų nuomone, svarbiausia priemonė socialinei gerovei didinti yra darbo ir socialinių santykių kokybinė modernizacija. „Ne konservatoriai, ne liberalai ir ne valstiečiai, o socialdemokratai gali pakeisti sustabarėjusią socialinę ir politinę Lietuvos tikrovę. Būtina inicijuoti diskusiją apie klasinius santykius XXI a. LSDP privalo kalbėti ne tik apie fizinį darbą dirbančius darbininkus, bet ir apie kūrybinę klasę, apie samdomus profesionalus, inteligentiją, žmones, kurie savo kūrybiniu darbu kuria Lietuvos kultūrą ir ateitį, žmones, kurių darbas iki šiol nesusilaukė tinkamo įvertinamo Lietuvoje“, – rašoma manifeste.

Įdomiausi manifeste išdėstyti pasiūlymai Darbo kodekso pataisoms yra tokie:

Sudaryti kolektyvines sutartis visose ministerijų kuruojamose srityse bei visose valstybės kontroliuojamose įmonėse;

Į visų tipų biudžetinių įstaigų/ įmonių valdymą įtraukti profsąjungų atstovus;

Įmonėse, kur dirba daugiau nei 50 darbuotojų, įteisinti apmokamus darbuotojų atstovus darbo vietose;

Supaprastinti streikų skelbimo procedūrą, sutrumpinti kolektyvinio ginčo procedūrų trukmę, panaikinti galimybę teismams stabdyti streikus ar taikyti laikinąsias apsaugos priemones;

Taisyti lokauto skelbimo procedūrą atsisakant galimybės pakeisti streikuojančius darbuotojus kitais.

Trumpinti ginčo pradžios ir eigos terminus (terminas, per kurį reikia išnagrinėti profsąjungos reikalavimus, ginčo komisijos sudarymo ir nagrinėjimo terminai, įspėjimas apie būsimą streiką), kurie dabar yra patys ilgiausi Europoje.

Mokesčių politiką peržiūrintys socialdemokratai manifeste žada: Peržiūrėti socialinio draudimo sistemą, nes 2004 m. įdiegta privačių pensijų sistema nepasiteisino; Įvesti progresinius mokesčius. Siūlomas progresinių mokesčių projektas galėtų būti 35 proc. progresyvaus tarifo įvedimas pajamoms nuo 2500 eurų per mėnesį. Iki 800 eurų pajamoms mokestis būtų sumažintas iki 10 proc. Nuo 800 eurų iki 2500 eurų pajamas galima apmokestinti 15 proc. tarifu. Didinti pelno mokestį iki 20 proc. įmonėms, kurios šiandien moka 15 proc. ir palikti egzistuojančias 5 proc. ir 0 proc. lengvatas įmonėms, kurios jas dabar turi. Įvesti prabangių prekių mokestį (pavyzdžiui, prabangių automobilių) ir prabangių namų / nekilnojamo turto mokestį.

Valstybės remiamų pajamų dydžio „vaiko pinigų“ skyrimą visiems vaikams, nepriklausomai nuo šeimos pajamų. Papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio išlaikymą už vaikus. Lengvatines sąlygas įsigyti būstą šeimoms, susilaukusioms pirmojo vaiko;

Minimalaus atlyginimo indeksavimą, kad jis nuolatos siektų 50 proc. vidutinio mėnesinio atlyginimo.

Be to socialdemokratai žada:

Siekti keisti Konstituciją ir įteisinti dvigubą pilietybę; Siūlyti įvesti visos lotynų kalbos kilmės raidyno vartojimą, kad oficialiuose dokumentuose būtų rašomi tikriniai vardai ir pavardės;

Įteisinti civilinę tiek skirtingų, tiek vienos lyties porų partnerystę; Išplėsti pagalbinio apvaisinimo ir ankstyvo nėštumo nutraukimo galimybes, taip, kad būtų užtikrinamas laimingos šeimos formavimasis ir sumažinta religinių argumentų įtaka savivaldžiai visuomenei;

Remti šiuolaikines medicinines technologijas, padedančias garbaus amžiaus žmonėms išsaugoti savo orumą ir įvairias galimybes.

Frakcija siekia Memorandumo

Savo ruožtu Seimo socialdemokratų frakcijos nariai, pasirašę „frakcijos koalicijos“ sutartį su „valstiečiais“ trečiadienį išplatino viešą laišką partijos nariams, kuriuo siūlo svarstyti galimybes su „valstiečiais“ pasirašyti partijos pirmininko pavaduotojo Gedimino Kirkilo parengtą Memorandumą ir bent kuriam laikui likti koalicijoje. Laiške teigiama, kad reikėtų ne skubėti kapoti galvas ir vaikytis populiarumo opozicijoje, o susėsti ir rasti kompromisą.

„Jei mes vis dar bičiuliai, jei sugebame gerbti, girdėti ir suprasti, sėskime prie apvalaus stalo ir kalbėkimės argumentais, ieškokime sprendimų. Jie tikrai yra. Reikia tik išminties ir noro, juolab, kad siūlymai, kuriuos šiandien reiškia jūsų rinkti politikai, turintys praktinės politinės veiklos patirties pozicijoje ir opozicijoje, pasiekti išmintingo sprendimo yra. Tai siūlyto Memorandumo kelias, kuris buvo ignoruojamas ir nebuvo svarstomas“, – rašoma laiške.

Frakcijos nariai akcentuoja, kad pasirašydami sutartį su „valstiečiais“ jie nenusižengė partijos Statutui, nors būtent taip jų žingsnį vertina Socialdemokratų Etikos ir procedūrų komisija.

„Sprendimas apie bendradarbiavimą su Lietuvos valstiečių-žaliųjų sąjungos frakcija priimtas ne spontaniškai, o labai realiai įvertinus LSDP Tarybos priimto nutarimo apie koalicinės sutarties nutraukimą pasekmes valstybės raidai bei partijai šiandien ir ateityje. Frakcijos narių sprendimas neprieštarauja LSDP Statutui ir užtikrino LSDP išlikimą parlamentine partija. Žinant LSDP Statuto nuostatas, įvertintos ir galimos pasekmes. Tačiau šis frakcijos narių žingsnis – tai vienintelis būdas atkreipti bičiulių dėmesį į galimai daromą didelę klaidą, bei noras dar kartą pareikšti, jog ir į mažumos nuomonę verta atsižvelgti. Taip, tai ne eilinis įvykis LSDP gyvenime. Tai gal jį taip ir vertinkime ir išgirskime vieni kitus. Iki šiol to nebuvo“, – rašoma laiške.

Frakcijos nariai tikina, kad prieš sprendimą trauktis iš koalicijos naujasis partijos vadovas nebandė diskutuoti tolimesnių galimybių dirbti koalicijoje nei su „valstiečių“ lyderiais, nei su savo partijos atstovais Seime. „Turime atvirai pasakyti, jog takoskyra tarp partijos vadovybės ir partijos frakcijos atsirado toli gražu ne dabar, po LSDP Tarybos posėdžio, kaip tai bando pateikti partijos pirmininkas. Takoskyra atsirado tuomet, kai naujas, jaunas partijos vadovas visą savo energiją nukreipė ne į ateities vizijos kūrimą, į sutelktą darbą, o į neargumentuoto rezultato siekimą – bet kokiais būdais pasiekti skyrių pritarimą dėl partijos pasitraukimo į opoziciją“, – vertina Seimo socialdemokratai.

Pasak jų, opozicijoje dirbdami socialdemokratai oponuotų savo pačių pasiūlymams vyriausybės programoje, o remdami mažumos vyriausybės sprendimus, atitinkančius „kairės“ politiką, esą taip pat tik pasitarnautų „valstiečiams“, kurie šiuo metu, dalies socialdemokratų frakcijos nuomone, yra pasiryžę įgyvendinti būtent socialdemokratų rinkimų pažadus.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...