Lietuvoje

2017.09.25 14:14

Salmoneliozė Klaipėdos darželyje: sustabdyta virtuvės veikla, bandoma įminti mįslę

Jurgita Andriejauskaitė, 15min.lt2017.09.25 14:14

Klaipėdos darželyje „Vėrinėlis“ praėjusią savaitę salmonelioze vienas po kito susirgo aštuoni vaikai. Specialistai įstaigoje nuo penktadienio laikinai uždraudė maisto gamybą ir bando įminti mįslę, iš kur atkeliavo ši bakterija. Neatmetama, jog salmonelės į darželį atkeliavo iš kažkurios šeimos, nešiotoju gali būti ir įstaigos darbuotojas.

Praėjusią savaitę susirgus pirmiesiems vaikams ir nustačius salmoneliozę, darželyje apsilankė tarnybų specialistai. Jie paėmė mėginius nuo virtuvės paviršių, peilių, pjaustymo lentučių, virtuvės darbuotojų rankų. Per savaitę susirgusiųjų išaugo iki aštuonių. Vienas kitam informaciją perdavę išsigandę tėvai, kas turėjo galimybę, nevedė atžalų į ugdymo įstaigą.

„Kol kas turime aštuonis salmoneliozės atvejus darželyje. Dauguma vaikų jau namuose, ligoninėje yra vienas, du. Vaikų būklė nebuvo sunki, simptomai – karščiavo, vėmė ir viduriavo, kiti tik pakarščiavo. Susirgę buvo ir du tėvai, kaip atskiras, šeiminis protrūkis, jų dukra lanko „Vėrinėlį“, – sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento specialistė Vilija Pečkauskienė.

Įdomu tai, kad susirgę 8 vaikai yra ne iš vienos grupės, o net iš penkių.

„Jeigu tai būtų per maistą plintanti infekcija, būtų daug susirgusiųjų. Vadinasi, pateko labai nedidelis sukėlėjo kiekis. Kol kas užkrato šaltinio nežinome, tyrimas tęsiamas“, – sakė V. Pečkauskienė.

Specialistė teigė, jog tokio atvejo, kai susirgtų pavieniai vaikai, dar nėra buvę, mat užsikrėtus per užterštą maistą susirgusiųjų skaičius būna gerokai didesnis.

Ieško sukėlėjo

Kaip 15min sakė Klaipėdos maisto ir veterinarijos tarnybos (VET) viršininko pavaduotoja Dalia Kaveckienė, kol kas ligos šaltinis nėra nustatytas, mat pirmieji vaikai susirgo dar praėjusį savaitgalį. Pirmadienį apsilankę specialistai įstaigoje jau neberado senųjų maisto produktų.

„Yra išsiuntinėti raštai į teritorines tarnybas, iš kurių gautos žaliavos – paukštiena, kiaušiniai. Tai tie produktai, kurie sukelia didžiausią salmoneliozės riziką“, – sakė D. Kaveckienė.

Nuo penktadienio darželyje sustabdytas maisto gaminimas. Jis bus atnaujintas tik gavus papildomus tyrimų rezultatus.

BNS asociatyvi nuotr.

Aptiko bakterijų

Mėginius nuo virtuvės paviršių praėjusią savaitę paėmę veterinarijos tarnybos specialistai jau sulaukė tyrimų rezultatų. Kaip šįryt 15min sakė Klaipėdos VET vyriausioji specialistė-maisto produktų inspektorė Rita Viskantienė, ant naudotų paviršių rasta bakterijų.

„Mūsų duomenimis, ant pjaustymo peilių, lentelių nustatyti stafilokokai, vadinasi, higiena nebuvo pakankamai užtikrinama. Tyrimas tęsiamas, ieškoma žaliavų, bus paimti mėginiai. Darželis skubiai ėmėsi priemonių, buvo atliktas generalinis visų patalpų ir įrangos valymas, dezinfekciją atliko profesionali įmonė. Šiuo metu darželyje maisto tvarkymo veikla sustabdyta. Darbuotojai privalo nueiti pasitikrinti sveikatą dėl bakterijų nešiojimo, po tyrimų paaiškės, ar nebuvo platinimo iš jų“, – sakė R. Viskantienė.

Židinys – iš šeimos?

Maisto gaminimas darželyje bus atnaujintas atlikus papildomus paviršių tyrimus po dezinfekcijos ir gavus darbuotojų sveikatos patikrinimo rezultatus. Tik įsitikinus, kad aplinka švari, įstaigai bus vėl leista gaminti maistą vaikams.

„Priežastis mes aiškinamės, ieškome galimo produkto, gali būti ir žmogus nešiotojas, galėjo būti ir iš šeimos židinys. Salmonelės užkratas pasišalina su išmatomis, čia higienos dalykas. Pats užkratas patenka į žmogų per termiškai nepakankamai apdorotą kažkokį maisto produktą, taip galėjo nutikti tiek įstaigoje, tiek namuose“, – sakė specialistė.

Darželis „Vėrinėlis“ yra suremontuotas ir tvarkingas, mylimas tėvų ir atžalų. Specialistai teigė kraipantys galvas, iš kur šis užkratas pasklido. Įstaigos virtuvėje maistas kokybiškai apdorojamas konvekcinėje krosnyje, o ne keptuvėse.

„Darome prielaidą, kad galimai galėjo įvykti ir kryžminė tarša, tačiau spėlioti nesinori. 60 procentų atvejų būtent taip ir nutinka, kai, pavyzdžiui, salotos maišomos dubenyje, kuriame galimai buvo neapdorota vištiena. Pagal ankstesnę patirtį, dėl salmoneliozės susirgdavo dešimtys vaikų, o čia pavieniai atvejai, galima galvoti gal židinys atėjo iš šeimos“, – sakė R. Viskantienė.

Informavo tėvus

Tėvai apie situaciją darželyje informuoti penktadienį paskelbus žinią įstaigos internetinėje svetainėje. Turintys galimybę nevesti atžalų kol kas raginami susilaikyti nuo įstaigos lankymo, kur maistas šiuo metu negaminamas.

„Kaip jau ir buvo informuoti darželio vaikų tėveliai, pirmadienį Nacionalinis visuomenės sveikatos centras mums pranešė apie 1-ą vaiką, kuriam nustatyta salmonelės bakterija, trečiadienį sulaukėme informacijos apie antrą vaiką ir tik penktadienį po pietų mus informavo apie dar 6 vaikus, kuriems taip pat buvo nustatyta salmonelės bakterija.

Atlikti šie veiksmai: profesionali įmonė antradienį (rugsėjo 19 d.) dezinfekavo darželio virtuvę. Grupės ir žaislai rugsėjo 18–22 d. buvo dezinfekuojami, valomi po kelis kartus per dieną. Sekmadienį (rugsėjo 24 d.) bus profesionaliai dezinfekuojamos visos darželio patalpos.

Maisto ir veterinarijos tarnybos sprendimu uždaryta įstaigos virtuvė, tačiau darželis dirbs. Vyksta tyrimas dėl salmonelės bakterijos paplitimo priežasties nustatymo.

Vaikai bus maitinami sausu daviniu: sausi pusryčiai, arbata, bandelė, varškė ir panašiai. Bendradarbiaujame su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru ir Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuru nustatydami produktus, kuriuos jūsų vaikai gaus rugsėjo 25–29 dienomis.

Virtuvė bus atidaryta gavus teigiamus virtuvės dezinfekcijos rezultatus ir darbuotojų, dirbančių su maistu, tyrimus.

Turinčius galimybę tėvelius savaitę nuo rugsėjo 25 iki 29 d. prašome nevesti vaikų į darželį, pažymų dėl ligų neprašysime. Tomis dienomis lankantiems vaikams nebus skaičiuojamas mokestis už maitinimą.

Atsiprašome jūsų už sudarytus nepatogumus“, – skelbiama įstaigos svetainėje.