Lietuvoje

2017.09.25 11:16

Generolo S. Žukausko gimtinė įtraukta į Kultūros vertybių registrą

LRT.lt2017.09.25 11:16

Kultūros paveldo departamento Penktoji nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba į Kultūros vertybių registrą įrašė pirmojo Lietuvos kariuomenės vado, generolo Silvestro Žukausko gimtinės atmintiną vietą Pakruojo rajone, Lygumų seniūnijoje, Dovainiškio kaime.  Šiam objektui teisinė apsauga suteikta dėl istorinių ir memorialinių vertingųjų savybių.

„Lietuvos kariuomenė – lemiamas mūsų valstybingumo ir teritorinio vientisumo atkūrimo veiksnys. Pagerbdami pirmojo Lietuvos kariuomenės vado, vieno iš Lietuvos kariuomenės organizatorių S. Žukausko atminimą, įamžiname atliktų jo žygdarbių istorinę prasmę. Tegul ši atminimo vieta liudija didžiulius generolo S. Žukausko nuopelnus tėvynei“, – sako Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė. 

S. Žukauskas (1860–1937) – Lietuvos valstybės ir karinis veikėjas, generolas. Buvo vienas iš Lietuvos kariuomenės organizatorių.

Tarp S. Žukausko nuopelnų – ir Kupiškio-Utenos operacija, kurios metu užimti Biržai, Nemunėlio Radviliškis, Utena, o bijodami apsupimo bolševikai pabėgo ir iš Kupiškio. Lietuvos kariuomenė galėjo pradėti kovas su bermontininkais. Kaip Krašto apsaugos ministerijos atstovas tapo Lietuvos vyriausybės įgaliotiniu Antantės atsiųstoje prancūzų vadovaujamoje komisijoje, prižiūrėjusioje vokiečių ir bermontininkų išsikraustymą iš Pabaltijo. Aktyviai dalyvavo likviduojant Kauno įguloje kilusio sukilimo padarinius. Dalyvavo ir Nepriklausomybės kovose su lenkais, vadovavo atremiant lenkų dalinių puolimą prie Giedraičių ir Širvintų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.