Lietuvoje

2017.09.25 16:06

M. Vainiutė ir L. Linkevičius lieka vyriausybėje, M. Sinkevičius traukiasi

BNS, Martynas Žilionis, DELFI.lt2017.09.25 16:06

Teisingumo ministrė Milda Vainiutė ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius lieka dirbti vyriausybėje, ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius traukiasi. Prezidentė Dalia Grybauskaitė palaiko dviejų socialdemokratų ministrų sprendimą likti vyriausybėje.

Apie savo sprendimus pirmadienį po pokalbio su premjeru Sauliumi Skverneliu vyriausybėje pranešė patys ministrai.

„Premjeras išreiškė pasitikėjimą, todėl norėčiau darbuotis toliau“, – žurnalistams teigė M. Vainiutė.

Ji priminė, kad yra nepartinė, todėl nemano, jog jai būtų neetiška likti ministre, kai ją delegavę socialdemokratai nusprendė trauktis iš koalicijos.

„Svarstysiu tokią galimybę, šiuo metu dar nesvarstau“, – sakė ji.

BNS nuotr. Tuo metu L. Linkevičius teigė jau šiandien įteikęs pareiškimą trauktis iš partijos. Jis sakė, kad traukiasi iš Socialdemokratų partijos frakcijos Seime, bet neatsisakys Seimo nario mandato, nes, jo nuomone, rinkėjai „suteikė mandatą, mano supratimu, dirbti, o ne būti opozicijoje“. Jis taip pat neatmetė Socialdemokratų frakcijos skilimo galimybės. Tokiu atveju Seime jis liktų su socialdemokratais, palaikančiais valdančiuosius. „Kol įmanoma, dirbsime toliau. Frakcijoje likčiau tik tuo atveju, jei frakcija nepasiskelbtų opozicine (...). Principas labai aiškus: negaliu priklausyti frakcijai, kuri yra opozicinė, negaliu priklausyti ir partijai, kuri yra opozicijoje. Jei bus kita (frakcija – BNS), tada ir priimsime kažkokį sprendimą“, – pirmadienį vyriausybėje žurnalistams teigė L. Linkevičius. Ūkio ministras M. Sinkevičius sako įteikęs premjerui atsistatydinimo pareiškimą, tačiau jis dar nėra patenkintas. Kaip nurodė premjero atstovas spaudai Tomas Beržinskas, tam S. Skvernelis turi penkias dienas. Pats M. Sinkevičius tikino, kad premjeras neįvardijo, kokį sprendimą dėl jo priims. „Įteikiau atsistatydinimo pareiškimą – kaip ir buvau žadėjęs, elgiuosi nuosekliai, manydamas, kad partija, kuri šeštadienį nusprendė trauktis, partija, kuri delegavo mane į šitas pozicijas“, – teigė M. Sinkevičius. „Premjero valia – savo darbą padariau ir poziciją išsakiau“, – pridūrė jis, paklaustas, ar įmanoma, jog premjeras atsistatydinimui nepritars. Ūkio ministras taip pat sako žinantis, jog socialdemokratų frakcijoje šiuo metu yra svarstomi „keli scenarijai“, bet jų neįvardijo. Kartu jis pabrėžė, kad socialdemokratams nebūtų naudinga turėti dvi frakcijas. Prieš pasitraukimą iš koalicijos pasisakantys partijos kolegos, jo nuomone, „yra sąmoningi žmonės, tokiose situacijose žino, kaip elgtis, ir nereikia papildomų raginimų“.  

Premjero poziciją žurnalistams perdavęs jo atstovas spaudai Tomas Beržinskas kol kas teigė negalintis pasakyti, koks bus sprendimas dėl M. Sinkevičiaus.

„Šiuo atveju, būtų sudėtinga komentuoti už premjerą – sprendimo dar nėra“, – teigė jis.

Prezidentė įsitikinusi, kad dabartinė vyriausybė turėtų iš naujo pasitikrinti pasitikėjimą Seime, tiesa, jeigu dabartinė parama bus nepakankama. „Čia, be jokios abejonės, bus paties premjero apsisprendimas, bet taip pat ir Seimo. Artimiausiu matysime, ar toks faktas vyks, ar nevyks. Viskas priklausys nuo dabar vykstančių derybų. Jei palaikymas bus pakankamai solidus ir rodys aiškią daugumą, tada ir bus aišku, reikia ar nereikia“, – pirmadienį žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.

Ji neprognozavo, ar mažumos vyriausybė gali išdirbti likusius trejus metus. „Turbūt nespėliosiu, nesu prognozuotoja ir būrėja. Politikoje kiekviena diena svarbi ir savaitė. Šiandien turime situaciją, kada įeiname į tam tikrą nestabilumo laikotarpį.

Be jokios abejonės, matome galbūt ir padidėsiančią „valstiečių“ frakciją. Bet visos kitos frakcijos, bent jau viena, gali ir susiskaldyti, ir sumažėti. Prisijungimas ir palaikymas didžiajai frakcijai gali būti įvairia forma“, – kalbėjo šalies vadovė, priminusi, kad pagal Seimo statutą frakcijos gali įvairiomis formomis sutarti dėl bendradarbiavimo.

„Laikas parodys, ar ši vyriausybė ir ta dauguma, kuri lieka, gebės priimti reikalingus sprendimus“, – komentavo prezidentė.

BNS nuotr.

Paklausta, kaip vertina socialdemokratų sprendimą trauktis, ji sakė, kad tai kelia abejonių ir rodo esant pasimetimo: „Jis (sprendimas) kol kas tikrai neaiškus, nes lyg ir išeiname, bet viena koja kai kas lyg nori palikti. Matau tokį pasimetimą, apsisprendimo stoką ir šiek tiek nepolitinį elgesį. Daugiau tokia išskaičiavimų, sandėrių, sandorių elgsena. Šis požymis jau pradeda ryškėti, po šių rinkimų šiame Seime.“

D. Grybauskaitė leido suprasti, kad palaiko dviejų socialdemokratų ministrų sprendimą likti vyriausybėje. „Pirmiausia, kaip minėjau, dar neaišku, kiek socialdemokratų pasitrauks ir kaip jie pasitrauks. Partijos sprendimas yra, bet frakcija kol kas rodo skirtingus ženklus. Todėl dar nežinome galutinio rezultato. Dėl ministrų didele dalimi žinome, kad vienas traukiasi, du lieka. Tai didele dalimi ir premjero sprendimas ir, be jokios abejonės, aš tam neprieštarauju, kad du liktų.“

Kai pasikeičia daugiau nei pusė ministrų, vyriausybė turi iš naujo gauti Seimo įgaliojimus, numato vyriausybės įstatymas. Be to, įstatymas numato, kad vyriausybė privalo atsistatydinti, kai Seimas visų narių balsų dauguma slaptu balsavimu pareiškia nepasitikėjimą vyriausybe ar premjeru. Lietuvos socialdemokratų partijos taryba šeštadienį nusprendė trauktis iš valdančiosios koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Valstiečių ir žaliųjų sąjunga Seime turi 56 atstovus iš 141, socialdemokratai – 17. Opozicinei Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams priklauso 31 parlamentaras, Liberalų sąjūdžio frakcijai – 14, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijai – aštuoni, „Tvarkos ir teisingumo“ – septyni Seimo nariai. Dar penki parlamentarai nėra jokios frakcijos nariai.