Lietuvoje

2017.09.25 16:04

R. Karbauskis: frakcijų koalicijos susitarimas jau pasirašytas

Liepa Želnienė, 15min.lt, BNS2017.09.25 16:04

Iš valdančiosios koalicijos pasitraukus Socialdemokratų partijai, jos atstovai Seime nutarė elgtis priešingai. Jie priėmė nutarimą sudaryti „frakcijų koaliciją“ su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija. „Valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio teigimu, susitarimas jau pasirašytas ir galioja.

„Mes jau jį esame pasirašę. Tiesiog jį dabar frakcija ir patvirtino“, – BNS pirmadienį sakė R. Karbauskis.

Pasak jo, susitarimas įsigaliojo, kai pirmadienį jam pritarė Seimo Socialdemokratų frakcija.

BNS gautoje trumpoje frakcijų deklaracijoje rašoma: „Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos, siekdamos išsaugoti politinį, ekonominį bei socialinį stabilumą Lietuvoje, tęsdamos šiame Seime pradėtus darbus ir įgyvendindamos pažadus rinkėjams, remdamos XVII Lietuvos Respublikos vyriausybės programą ir veiklą, vadovaudamosi Seimo Statuto 38 straipsnio penktąja dalimi, skelbia: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ir Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos sudaro Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ir Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijų koaliciją“.

Seimo statuto 38 straipsnio 5 dalis numato, jog frakcijos gali jungtis į koalicijas, kurios gali veikti kaip viena frakcija. Anksčiau apie galimas bendradarbiavimo su „valstiečiais“ formas kalbėję Seimo socialdemokratai tvirtino, jog susitarimuose turėtų atsirasti konkrečios socdemų iniciatyvos, kurias paremtų „valstiečiai“.

Politikas atsisakė atskleisti, kada frakcijų susitarimas dėl bendro darbo pasirašytas, pareiškęs, jog tai „liks paslaptimi“. Jis tvirtino, kad „valstiečių“ frakcija dėl minėto susitarimo nesprendė, nes „frakcijoje nebūtų nė vieno nario, kuris tam prieštarautų“.

„Tie žmonės, kurie dirba šalia mūsų Seime, jie yra labai atsakingi ir mąsto apie valstybę, o ne kažkokius partinius interesus“, – teigė R. Karbauskis.

Socialdemokratų partijos frakcija nusprendė dirbti su „valstiečiais“, nepaisydama, kad šeštadienį šios partijos taryba priėmė sprendimą trauktis iš valdančiosios daugumos.

R. Karbauskio teigimu, frakcijos susitarimu dėl bendro darbo pareiškia, jog „tęsia darbą, palaiko vyriausybę ir dirba kartu kaip frakcijų koalicija“.

„Mūsų darbas taps dar glaudesnis, nes nuolatinio skaldymo faktorius, kuris pastaruosius mėnesius buvo viešojoje erdvėje, nebuvo naudingas nei Seimui, nei valdančiajai daugumai“, – sakė „valstiečių“ lyderis.

Jis teigė esantis įsitikinęs, kad net jeigu dalis Seimo socialdemokratų atskiltų nuo frakcijos, koalicijai pavyktų turėti daugumą parlamente.

Jeigu vis dėlto frakcijų koalicija neturėtų 71 balso, paramos bus galima ieškoti kitur, tvirtino R. Karbauskis.

„Visokių variantų gali būti. Manau, kad bus poslinkių Liberalų frakcijoje, yra Mišri Seimo narių grupė, yra dvi frakcijos, Lenkų rinkimų akcijos ir „Tvarkos ir teisingumo“. Tai yra pakankamai nemažai žmonių, kurie galėtų teoriškai, jeigu būtų toks poreikis, papildyti koaliciją iki Seimo daugumos“, – sakė „valstiečių“ lyderis.

BNS nuotr.

Susitarė dėl frakcijų koalicijos

Pirmadienio rytas socialdemokratų partijos pirmininkui Gintautui Paluckui, atrodo, yra kur kas sunkesnis nei šeštadienį vykęs partijos tarybos posėdis. Nors sekmadienį partijos vadovybė susitarė, kad su frakcija bus svarstomas bendras visų partijos narių pasitraukimas iš užimamų postų Seime, posėdis virto galimybių remti mažumos vyriausybę aptarimu. Jame skambėjo ir frazė „frakcijų koalicija“. Ją ištarė Seimo vicepirmininkė Irena Šiaulienė. Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Juozas Bernatonis partijos pirmininkui pasiūlė paskaityti jau parengtą frakcijų bendradarbiavimą numatantį dokumentą.

G. Paluckas atšovė, kad toks susitarimas niekada neturės pirmininko palaikymo. Prieš posėdį Seimo narys A.Sysas žurnalistams sakė, kad bus svarstomas bendras visų frakcijos narių pareiškimas trauktis iš visų užimamų postų Seime.

„Vakar buvo tokia diskusija, nežinau, kas šiandien bus nuspręsta, bet vakar po ilgų diskusijų buvo galbūt sutarta, kad reikėtų in corpore tokį pareiškimą daryti. Ar jis bus? Negaliu pasakyti“, – teigė A.Sysas. Pasak jo, pirmiausia reikia imtis pareiškimo, kad socialdemokratai traukiasi iš koalicijos, o paskui imtis derybų, kas galėtų išsaugoti postus ir partijai esant opozicijoje.

„Yra proporcijos principas. Ne – tu valdžioje ar ne valdžioje. Juk ir konservatoriai turi ir pirmininką, ir pavaduotojus, ir komisijų pirmininkus. Tai, kaip ten dėliosis, kiek – vienas pasitraukia, „darbiečiai“ pasitraukia, – apmažėja frakcija, tada bus aiškios proporcijos“, – sakė A.Sysas.

Pasak jo, kol kas aišku, kad iš frakcijos trauksis užsienio reikalų ministro postą saugantis ir iš partijos besitraukiantis Linas Linkevičius.

Pats A.Sysas sako jau parašęs atsistatydinimo pareiškimą. „Partijos sprendimas įpareigoja aiškiai pasakyti savo nuomonę. Ta traukimosi procedūra tik tokia niekur neaprašyta ir neapgalvota. Pirmininkus ir pavaduotojus tvirtina komitetas, tik po to Seimas. Tai komiteto posėdis trečiadienį“, – sako A.Sysas.

Šiuo metu socialdemokratai Seime užima vienuolika postų: Gediminas Kirkilas yra Seimo vicepirmininkas ir Europos reikalų komiteto pirmininkas, Irena Šiaulienė – Seimo vicepirmininkė, Juozas Bernatonis – Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, Julius Sabatauskas – Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas, Algirdas Sysas – Socialinių reikalų komiteto pirmininkas, Antanas Vinkus – Lietuvos Respublikos Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkas, Juozas Olekas – Laisvės kovų komisijos pirmininkas, Rasa Budbergytė – Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotoja, Algirdas Butkevičius – Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas, Artūras Skardžius – Energetikos komisijos pirmininko pavaduotojas.

D. Grybauskaitė: toks bendradarbiavimas įmanomas

Prezidentės teigimu, toks bendradarbiavimas tarp „valstiečių“ ir socialdemokratų nors neaiškus, bet įmanomas. Be to, Dalia Grybauskaitė tikisi, kad gali padidėti ir koalicijos lyderių Valstiečių ir žaliųjų frakcija Seime.

BNS nuotr.

„Akivaizdu, kad partijos sprendimo tai neatitinka, nes šeštadienį taryba yra pasisakiusi, kad koalicija tarp „valstiečių“ ir socialdemokratų yra nutraukta“, – sako prezidentė.

D. Grybauskaitė pastebi, kad Seimo statuto 40 str. numato galimybes pasirašyti tarp frakcijų įvairius palaikymo, bendradarbiavimo deklaracijas ar sutartis, taigi, prezidentės teigimu, bendradarbiavimo formų gali būti įvairių.

„Laikas parodys, ar ši vyriausybė ir ta dauguma, kuri lieka, ar padidėjusi „valstiečių“ frakcija, kuri lieka, gebės priimti reikalingus sprendimus. Jis [bendradarbiavimas] kol kas yra tikrai neaiškus, nes lyg ir išeiname, bet viena koja kai kas nori palikti. Tai matau ir pasimetimą, apsisprendimo stoką ir šiek tiek nepolitinį elgesį “, – komentuoja D. Grybauskaitė.