Lietuvoje

2012.07.03 15:30

VTEK: A. Kubilius nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų įstatymo

ELTA 2012.07.03 15:30

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė, jog Premjeras Andrius Kubilius nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų įstatymo reikalavimų.  

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė, jog Premjeras Andrius Kubilius nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų įstatymo reikalavimų. 

VTEK atkreipė dėmesį, kad partija Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai 2008 m. yra gavusi piniginių aukų iš AB „Achema“, tačiau ši bendrovė ir koncernui „Achemos grupė“ priklausančios įmonės ne vienerius metus nuolatos aukojo ir aukoja pinigines lėšas įvairioms Lietuvoje veikiančioms politinėms partijoms ir pavieniams asmenims, pavyzdžiui, Lietuvos socialdemokratų partijai, Darbo partijai, partijai Tvarka ir teisingumas, Liberalų ir centro sąjungai, Tautos prisikėlimo partijai, Naujajai sąjungai (socialliberalams), Krikščionių partijai, Lietuvos liaudies partijai, politinei partijai Rusų aljansas, Lietuvos liaudies partijai, partijai Lietuvos žaliųjų sąjūdis bei kitoms. 

„Todėl Komisijos turima informacija nesuteikia pagrindo teigti, kad A. Kubiliaus vadovaujama politinė partija, sprendžiant iš gautų paaukojimų dažnumo ar jų dydžio, lyginant su kitomis politinėmis partijomis, galėjo būti išskirtinė AB „Achema“ ar koncernui „Achemos grupė“ priklausančių įmonių paramos gavėja“, – konstatavo VTEK. 

Komisijos turimomis žiniomis, A. Kubiliaus ir jam artimų asmenų jokie privatūs interesai – akcijos, narystė, pareigos, darbas ir panašiai – su „Achema“ ir koncernu „Achemos grupė“ nesieja. 

„Ministras Pirmininkas A. Kubilius, skatindamas konkrečių Lietuvos ūkio subjektų tarptautinį ekonominį bendradarbiavimą ir siekdamas jų teisėtų interesų apsaugos, veikia pagal įstatymais jam nustatytus įgalinimus. Todėl, A. Kubiliaus tarnybinėje veikloje nesant viešųjų ir privačių interesų konflikto, nėra pagrindo teigti, kad toks jo elgesys yra netinkamas“, – pažymi VTEK. 

ELTA primena, jog komisija svarstė Seimo Darbo partijos frakcijos seniūno Vytauto Gapšio prašymą įvertinti, ar Ministras Pirmininkas A. Kubilius, 2009 m. kreipęsis į Rusijos Federacijos pareigūnus ir dujų bendrovės „Gazprom“ vadovą dėl AB „Achema“, nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų įstatymo reikalavimų. 

Metų pradžioje žiniasklaidoje buvo skelbta, kad 2009 metais Vyriausybės vadovas „Gazprom“ vadovui Aleksejui Mileriui ir pirmajam Rusijos vicepremjerui Viktorui Zubkovui rašė laiškus, prašydamas, kad „Achemai“ būtų sumažinta dujų kaina. 

Tuo tarpu Vyriausybės spaudos tarnyba tuomet paskelbė, kad 2009 metais parašytame ir Premjero A. Kubiliaus pasirašytame laiške kompanijos „Gazprom“ vadovui nėra jokių užuominų apie kokią nors dujų kainos nuolaidą. Laiške nekalbama apie dujų kainas apskritai. Prašoma tik „Achemą“ pervesti į „Gazprom export“ sistemą. 

„Būčiau nuoširdžiai dėkingas, jei tarpininkautumėte AB „Achema“ prašymui nuo 2010 m. vasario 1 d. įmonę pervesti iš AB „Miežregiongaz“ sistemos į AB „Gazprom export“ sistemą“, – „Gazpromo“ vadovui A. Mileriui skirtame laiške rašė Ministras Pirmininkas. 

Jei dėl to būtų kreipusis bendrovė „Lietuvos dujos“, būtų prašoma ir dėl jų. 

Į „Gazprom export“ sistemą tiek „Lietuvos dujos“, tiek „Achema“ pervestos nuo šių metų. 

Pervedimas į „Gazprom export“ sistemą nereiškia jokių nuolaidų ar mažesnių kainų, buvo pabrėžta pareiškime. 

Pats Premjeras teigia nemanąs, kad, kreipdamasis į Rusijos pareigūnus ir „Gazprom“ vadovą dėl bendrovės „Achema“, supainiojo viešuosius ir privačius interesus. Anot jo, „Achema“ – viena stambiausių Lietuvos įmonių, o užtarti Lietuvos verslą kitų šalių Vyriausybėse yra jo pareiga.

„Būdamas Vyriausybės vadovu, laikau savo pareiga rūpintis Lietuvos verslu. Ypač kai jo reikalus reikia užtarti kitų šalių Vyriausybėse, tą esame darę ne vieną kartą“, – antradienį interviu Lietuvos radijui pažymėjo A. Kubilius. 

Premjeras pabrėžė, kad AB „Achema“ yra viena stambiausių Lietuvos įmonių, tačiau 2009 m. metais ji išgyveno sunkius laikus ir pagalbos jai reikėjo. 

„Achemos“ gamyba labai stipriai priklauso nuo tiekiamų dujų. „Achema“ suvartoja beveik pusę į Lietuvą importuojamų dujų. „Achemos“ vadovo amžiną atilsį Bronislovo Lubio prašymas padėti jiems, kad būtų pasiektas sprendimas juos perkelti iš vidinės „Gazprom“ struktūros į „Gazprom export“ struktūrą, mums atrodė visiškai normalus ir natūralus“, – sakė A. Kubilius.

V. Gapšys: neįžvelgti interesų konflikto galėjo tik aklas

 VTEK priėmus sprendimą, kad šalies Premjeras, konservatorius Andrius Kubilius nesupainiojo viešųjų ir privačiųjų interesų, kai 2009 m. „Gazprom“ vadovybei ir Rusijos vicepremjerui Viktorui Zubkovui rašė laiškus, kreipdamasis dėl bendrovės „Achema“ interesų, Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys mano, kad taip yra dar kartą pademonstruota, jog dvigubų standartų taikymas Lietuvoje yra natūrali nūdienos praktika.