Lietuvoje

2017.09.22 12:56

Chemoterapijos metu bus galima išsaugoti plaukus

LRT.lt2017.09.22 12:56

Sukūrus naują galvos odos šaldymo sistemą, atsirado galimybė onkologiniams pacientams išsaugoti plaukus. Toks plaukų išsaugojimo būdas taikomas visose pažangiose pasaulio vėžio klinikose jau bene keletą dešimtmečių. Nuo šiol plaukus išsaugantis įrenginys „Paxman orbis“ veikia ir Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Chemoterapijos su dienos stacionaru skyriuje.

Plaukus išsaugančiu šalmu vienu metu galės naudotis du ligoniai, o per savaitę apie 10 ligonių.

Kaip rašoma pranešime žiniasklaidai, galvos odos šaldymo sistema – tai Instituto partnerių dovana ir ja naudotis gali visi Nacionalinio vėžio instituto pacientai.

Speciali šaldymo principu paremta technologija leidžia atšaldyti galvos plaukuotosios dalies paviršių – taip plaukų svogūnėliai sušąla, sutrinka kraujotaka ir cheminiai vaistai į juos nebepatenka. Paciento galvos odos šaldymas pradedamas 20 min. prieš chemoterapijos procedūrą ir priklausomai nuo taikomos chemoterapijos rūšies ar schemos dar trunka iki 1,5 valandos ją pabaigus.

Pasak daktarės Birutės Brasiūnienės, plaukų netekimas kartais tai yra priežastis, dėl kurios pacientai net atsisako chemoterapijos.

„Šiandien vis daugiau pacientų, kuriems, diagnozavus vėžį, tarp kitų gydymo metodų taikoma chemoterapija. Šis gydymo būdas padeda išvengti ligos atsinaujinimo, nutolina progresuojančios ligos simptomus, prailgina išgyvenimo trukmę, [bet] šalutinis reiškinys plaukų slinkimas tampa dideliu išbandymu žmogui, gydymosi metu tęsiančiam savo profesinę veiklą ar kitus darbus“, – sako B. Brasiūnienė.