captcha

Jūsų klausimas priimtas

Iš biudžeto išlaikomi Lietuvos mokslininkai konsultuoja Baltarusiją dėl Astravo AE

Lietuvos mokslininkai konsultuoja Baltarusijos valstybines institucijas ir specialistus, prižiūrinčius Astravo atominės elektrinės projektą, sužinojo 15min. Seimas kaimynų elektrinę yra pripažinęs nesaugia ir keliančia pavojų nacionaliniam saugumui, tačiau iš Lietuvos biudžeto išlaikomi energetikos specialistai sako, kad baltarusius reikia išmokyti skaityti rusų dokumentus.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Kaune įsikūręs Lietuvos energetikos institutas dar prieš porą metų savo tyrimu bandė atsakyti, ar Lietuvai būtina Visagino atominė elektrinė.

O pernai ir šiais metais instituto specialistai konsultuoja Baltarusijos ypatingų situacijų ministerijai priklausančią Branduolinės ir radiacinės saugos tarnybą „Gosatomnadzor“, kuri iš esmės yra atsakinga už Astravo atominės elektrinės saugą, sužinojo 15min. Praėjusiais metais Lietuvos energetikos institutas iš valstybės biudžeto gavo 3,32 mln. eurų, o šiuo metu institutas dalyvauja konsultavimo projekte, kurio vertė 3,5 mln. eurų. Šįmet instituto mokslininkai baltarusiams ves praktinius apmokymus.

„Šio projekto tikslas yra remti Baltarusijos Respublikos reguliavimo instituciją „Gosatomnadzor“ vykdant branduolinės saugos reguliavimą, gauti licenciją statyti Baltarusijos AE, taip pat rengti Baltarusijos ekspertus“, – oficialiai teigiama Lietuvos energetikos instituto puslapyje. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas apie tai prisipažino sužinojęs tik iš 15min, o energetikos specialistų nuomonės dėl tokios mokslininkų veiklos išsiskyrė.

BNS nuotr.

Institutas: mokome baltarusius tikrinti rusų dokumentus

„Mes konsultuojame baltarusius, kaip reikia tikrinti rusų pateikiamus dokumentus. Mokome pagal vakarietiškas taisykles“, – 15min paprastai paaiškino Lietuvos energetikos instituto Branduolinių įrenginių saugos laboratorijos vadovas Eugenijus Ušpuras, kuris taip pat dalyvauja konsultacijų projekte.

Baltarusija iki šiol neturėjo atominės elektrinės, todėl ir teisinės bazės iš esmės nebuvo. Šiuo klausimu padėti pasišovė Lietuvos energetikos institutas, kuriame dirba 247 specialistai. „Praktiniuose seminaruose mes Baltarusijos specialistus mokome rasti plonas vietas dokumentuose – juk negalima tikėti viskuo, ką rašo rusai“, – pridūrė E. Ušpuras. Astravo atominę elektrinę stato valstybinis Rusijos koncernas „Rosatom“. „Gosatomnadzor“ skelbia, kad Astravo atominė elektrinė atitinka visus aukščiausius tarptautinius saugumo reikalavimus. Lietuva bando įrodyti priešingai.

Beje, šis projektas yra remiamas Europos Komisijos, o projekto biudžetas siekia 3,5 mln. eurų. Europos Komisija nuo 2008 m. finansiškai remia Baltarusijos branduolinės energetikos saugumo projektus. Kiek finansinės naudos iš konsultacijų gauna institutas? „Oi tikrai nedaug. Gal apie šimtą tūkstančių eurų“, – teigė E. Ušpuras. „Ši parama kaimyninei šaliai yra būtina, kad būtų užtikrinta Baltarusijos branduolinės energetikos priežiūra ir reguliavimas. Tai svarbu ne tik Baltarusijai, bet ir Lietuvai (kurios pasienyje statoma atominė elektrinė) bei visai likusiai Europai“, – rašoma projekte, kurio kopiją turi 15min.

„Mes konsultuojame, kaip išduoti elektrinei licencijas pagal vakarietiškus standartus“, – tikino vienas Lietuvos energetikos instituto vadovų. Tuo tarpu Lietuva siekia, kad Astravo atominė būtų pripažinta nesaugia tarptautiniu mastu.

Ar suderinama su valstybės pozicija?

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas V. Bakas teigė tik iš 15min sužinojęs apie Energetikos instituto teikiamas konsultacijas.

„Man tai naujiena. Lietuva šią elektrinę laiko nesuderinama su nacionalinio saugumo interesais, todėl visais lygiais turime siekti, kad ji nefunkcionuotų“, – sakė V. Bakas. Komiteto pirmininkas teigė paprašysiantis daugiau informacijos iš Energetikos ministerijos. „Turėčiau pasitikslinti, kokios tai konsultacijos, kurias teikia šio Instituto mokslininkai. Klausimas tikrai labai svarbus“, – kalbėjo jis.

Aštriai Astravo atominės elektrinės projektą kritikuojantis konservatorius Žygimantas Pavilionis sako per daug nenustebęs dėl instituto mokslininkų teikiamų konsultacijų. „Šis institutas, deja, ir anksčiau gynė senąją energetikos sistemą. Labai gaila, kad Lietuvos protai taip pasiduoda valstybei, kuri per energetiką bando palenkti mūsų valią“, – sakė jis. Astravo atominę elektrinę stato Rusijos valstybinis koncernas „Rosatom“.

Pasak parlamentaro, mokslininkams turėtų būti gėda uždirbti pinigus iš tokių konsultacijų. Tačiau Lietuvos energetikos instituto Branduolinių įrenginių saugos laboratorijos vadovas mano kitaip. „Manau, kad negalima palikti baltarusių vienų prieš rusus. Atominės elektrinės sauga yra svarbi visiems, todėl Baltarusijos specialistai važinėja po visą Europą ir konsultuojasi“, – paaiškino E. Ušpuras.

Ar gavo leidimą konsultuoti?

Lietuva nuo pat Astravo atominės elektrinės statybų pradžios abejoja jos saugumu. Baltarusija Lietuvos priekaištus atmeta ir sako, kad jėgainėje bus taikomi aukščiausi saugumo standartai. Birželį Seimas nutarė, kad Baltarusijos Astravo rajone statoma atominė elektrinė (AE) yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui bei aplinkai ir visuomenės sveikatai.

Lietuvos energetikos institute ne kartą lankėsi Baltarusijos branduolinės energetikos delegacijos, kurios buvo konsultuojamos dėl Astravo atominės elektrinės saugos didinimo.

Nepriklausomas energetikos ekspertas Romas Švedas irgi kelia klausimą dėl tokių konsultacijų. „Iš tiesų čia kyla klausimas, ar Lietuvos energetikos instituto veiksmai atitinka valstybės laikyseną? Manau, kad instituto mokslininkai turėjo suderinti savo konsultacijas su Lietuvos centrine valdžia“, – mano R. Švedas. Jo nuomone, net nebūtina žinoti, kad Seimas Astravo AE laiko nesaugia.

„Tai juk valstybės laikysenos klausimas. Jei institucija, kuri yra remiama iš biudžeto, konsultuoja Baltarusijos valdžią, tai turėtų būti suderinta“, – teigė jis. Išgirdęs tokį klausimą, E. Ušpuras kalbėti nepanoro. „Žinot, nenorėčiau apie tai kalbėt, nes po to į Baltarusiją neįleis“, – nedaugžodžiavo Energetikos instituto mokslininkas.

Yra ir kitaip manančių

Tačiau žinomas energetikos ekspertas Jurgis Vilemas mano kitaip. Jo nuomone, Astravo atominės elektrinės saugumu susirūpinę lietuviai kaip tik turėtų labiau prisidėti prie baltarusių projekto.

„Mūsų interesas – kuo saugesnė elektrinė. Elektros iš jos galime nepirkti, o ir nepirksime, nes turime pigesnių alternatyvų, tačiau, mano galva, gerai, kad Lietuvos specialistai konsultuoja baltarusius saugumo klausimais. Nes tai turėtų rūpėti ir mums“, – 15min sakė jis.

J. Vilemo žiniomis, Lietuvos energetikos instituto mokslininkų konsultacijos baltarusiams „yra žinomos ir suderintos su mūsų valdžia“. J. Vilemas anksčiau yra vadovavęs Lietuvos energetikos institutui.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...