captcha

Jūsų klausimas priimtas

Smiltynėje aptiktos skraidančio objekto nuolaužos užminė mįslę

Savaitgalį Smiltynės pajūriu vaikštinėję poilsiautojai aptiko daugybę klausimų sukėlusių ir, iš pirmo žvilgsnio, šaudymo paveiktų nuolaužų. Patalpinę radinių nuotraukas į socialinį tinklą žmonės vieni kitų klausė, kas tai galėtų būti. Versijų pasipylė įvairių – nuo kalbų esą tai laivo dalys iki nuomonių, jog tai esąs karinių pratybų metu suvarpytas ore tempiamas taikinys.
romanovapictures.com nuotr.
romanovapictures.com nuotr.

„Nuolaužas aptikome su drauge vaikščiodamos pajūriu, ėjome nuo Naujosios Smiltynės perkėlos Juodkrantės link, – sakė nuotraukas paviešinusi fotografė Nadia Romanova. – Detalių dydis labai įvairus – vienos pusė žmogaus, kitos kaip visas žmogus. Nuolaužos didelės ir sunkios, nunešti iki artimiausios šiukšliadėžės nepavyktų“.

Socialiniame tinkle N. Romanova prie nuotraukų retoriškai klausė: „Lėktuvo ar laivo nuolaužos Smiltynėje po audros?“.

„Kaip manote, ką mes radome?“, – paskelbusi keletą tų pačių radinių fotografijų klausė ir Neringos savivaldybės atstovė spaudai Sandra Vaišvilaitė.

Po nuotraukomis netruko pasipilti komentarų, spėlionių ir nuomonių, tarp jų ir tokių, jog tai prieš porą metų į jūrą nukritusio lėktuvo „An 2“ dalys arba dabar Rusijoje ir Baltarusijoje vykstančių karinių pratybų „Zapad 2017“ aidai.

„Rusai teršia jūrą su savo dronais. Reikia jiems notą dėl teršimo įteikti“, – savo nuomonę išsakė vienas komentatorių.

„Tai yra ant labai ilgo lyno lėktuvu tempiami taikiniai. Taip treniruojasi zenitinių pabūklų šauliai“, – rašė kitas socialinio tinklo naudotojas.

romanovapictures.com nuotr.

Versijos įvairios

Anksčiau veikusio KTU Gynybos technologijų instituto direktorius, KTU mokslininkas, prof. habil. dr. Algimantas Fedaravičius 15min teigė, jog nuotraukos sukelia įvairių minčių.

„Atskiruose fragmentuose matosi daug skylių, labai panašu, kad tai yra sušaudyta konstrukcija ir sudraskyta veikiant sprogimo. Kadangi ant atskirų detalių matyti numeriai, galbūt tai aviacinė konstrukcija. Buvo atvejis, kažkada „AN 2“ nukrito į vandenį, gal kartais avarijos metu taip atsitiko, matyti daug kniedžių. Gali būti ir koks bepilotis, pratyboms panaudotas ir sunaikintas. Čia daug visko gali prisigalvoti. Pratybų vyksta labai daug. Iš nuotraukų neatrodo, kad metalas labai ilgai būtų buvęs vandenyje, sunku spręsti. Reiktų išsamios ekspertizės“, – kalbėjo mokslininkas.

Prieš porą metų Baltijos jūroje vyko kasmetinės kovinio šaudymo į oro taikinius pratybos „Gintarinė strėlė 15/1“. Jose buvo panaudotas KTU mokslininkų išradimas – balistiniai oro taikiniai RT-400. Tokie taikiniai yra skirti kariškiams mokytis pataikyti į skraidančius objektus. Šios raketos imituoja priešų sraigtasparnius, lėktuvus arba bepiločius orlaivius karinėse pratybose. Viena versijų, jog pajūryje rastos nuolaužos yra pratybose naudojami įvairaus tipo taikiniai.

Panašu į karines nuolaužas

Civilinės aviacijos administracijos direktoriaus pavaduotojas Alvydas Šumskas 15min teigė, jog versijų gali būti įvairių, tačiau akivaizdu, jog tai ne lėktuvo nuolaužos ir versija, jog tai galėtų būti prieš dvejus metus į jūrą nukritusio lėktuvo „An 2“ dalys, atmestina.

„AN2“ – nė už ką, nėra nė vienos panašios detalės, šitą puikiai žinau. Daug kas gali būti, bet tikrai ne lėktuvas. Panašu į Baltijos jūroje vykusių Rusijos-Kinijos laivynų pratybų likučius. Tai galėtų būti raketos nuolaužos, kurios buvo leidžiamos, ar kažkas panašaus. Bepilotė skraidyklė – nesakyčiau, nes per daug brangus žaisliukas, kad paleistų ir šaudytų. Lėktuvo versija atmestina dėl to, kad kniedės didokos, be to, tuo metu joks lėktuvas neprapuolė. Detalės atrodo neaprūdijusios, neatrodo dešimtmetį išgulėjusios vandenyje“, – sakė A. Šumskas.

Rusijos ir Kinijos pratybos Baltijos jūroje vyko prieš porą mėnesių, liepos 24–27 dienomis. Mokymuose dalyvavo apie 10 laivų, tiek pat lėktuvų ir sraigtasparnių, tarp jų ir kinų orlaiviai.

Tokios pat nuomonės laikosi ir VGTU A. Gustaičio aviacijos instituto ekspertas Bronius Merkys.

„Iš nuotraukų sunku identifikuoti. Didžiausia tikimybė, kad tai oro taikinys, kurį rusai naudojo virš jūros. Lietuviai, ko gero, nelabai „reiškiasi“ su tokiais didesniais taikiniais. Iš nuotraukų sprendžiant objektas nemažas. Akivaizdžiai matyti šaudymo, sprogimo požymių, yra kiaurymių, kur prašauta, su skeveldromis pramuštų. Panašu, kad objektas jūroje truputį pabuvęs, galbūt taikinys pastovėjęs atvirame ore, bet tai tikrai ne „AN 2“, nes visų pirma jis buvo sveikas ir ne tokie jo fragmentai“, – 15min sakė B. Merkys.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...