Lietuvoje

2013.05.28 11:30

Tyrimas atskleidžia, kurių specialybių studentai sukčiauja daugiausia

Mindaugas Jackevičius, DELFI.lt2013.05.28 11:30

Trys iš penkių studentų pastebi sukčiavimą per atsiskaitymus, parodė Lietuvos studentų sąjungos (LSS) pristatytas akademinio sąžiningumo tyrimas.

Trys iš penkių studentų pastebi sukčiavimą per atsiskaitymus, parodė Lietuvos studentų sąjungos (LSS) pristatytas akademinio sąžiningumo tyrimas.

Šioje situacijoje stebina dėstytojų naivumas – daugelis dėstytojų arba nepastebi, arba atsisako pastebėti nesąžiningą elgesį atsiskaitymų metu.

Kaip rodo tyrimo rezultatai, daugiausiai studentų iš nesąžiningo elgesio formų dažniausiai pasitaikančiomis laiko nesąžiningumą atliekant savarankiško darbo užduotis ir nesąžiningą elgesį viešų atsiskaitymų metu. Toliau rikiuojasi plagijavimas, falsifikavimas, neobjektyvus vertinimas.

Dėstytojai nesąžiningo elgesio pastebi žymiai mažiau. Tyrimas atskleidė, kad dėstytojai nesąžiningą elgesį mano esant daug mažiau paplitusiu nei studentai. Pavyzdžiui, vos 5 proc. dėstytojų paruoštukių naudojimą atsiskaitymų metu įvardija kaip labai paplitusį reiškinį, o taip manančių studentų yra net 7 kartus daugiau (34 proc.).

Labiausiai akademinis nesąžiningumas paplitęs socialiniuose bei technikos moksluose, mažiausiai – fizikos moksluose.

„Šiais metais į tyrimą pirmąkart įtraukėme ir dėstytojų apklausą. Jų, kaip ir studentų, klausėme, kiek paplitusios tam tikros nesąžiningo elgesio formos. Rezultatai išties nustebino: daugelis dėstytojų arba nepastebi, arba atsisako pastebėti nesąžiningą elgesį atsiskaitymų metu. Iš to galime spręsti, kad dėstytojo vaidmuo studijų procese ne iki galo įgyvendinamas“, – teigė LSS sociologinių tyrimų koordinatorius Martynas Kriaučiūnas.

„Akademinis nesąžiningumas yra labai didelė Lietuvos aukštojo mokslo yda. Pristatydami šį tyrimą norime atkreipti dėmesį, kad nepakankamas dėmesys sukčiavimo paplitimui smukdo studijų kokybę, skatina diplomo nuvertėjimą ir kompromituoja aukštojo mokslo sistemą. Kovoti su šia problema akademinė bendruomenė turėtų drauge ir nuolat, tikslingai“, – antradienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo LSS prezidentas Paulius Baltokas.

Siūlo specialius atsiskaitymo lapus

Siekdama prisidėti prie sukčiavimo viešų atsiskaitymų metu prevencijos, LSS kartu su „Transparancy International“ Lietuvos skyriumi pasiūlė aukštosioms mokykloms naudoti specialius viešų atsiskaitymų lapus. Ant jų atspausdintas studento pasižadėjimas elgtis sąžiningai ir nesinaudoti neleistinomis priemonėmis ar kolegų pagalba.

Šiai Studentų sąjungos ir „Transparancy International“ iniciatyvai jau pritarė Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Zigmas Lydeka ir Kauno technologijos universiteto rektorius, Lietuvos universitetų rektorių konferencijos prezidentas Petras Baršauskas. Tikimasi, kad dar neįsibėgėjus pavasario egzaminų sesijai prisijungs ir kitų aukštųjų mokyklų vadovai bei administracijos.

Antrus metus iš eilės LSS atliekamu tyrimu siekiama įvertinti akademinio nesąžiningumo paplitimą Lietuvos aukštosiose mokyklose. 2013 m. kovo 30 – balandžio 7 dienomis atliktoje apklausoje dalyvavo 1700 bakalauro, magistro ir vientisųjų studijų studentų. Dėstytojų apklausą vykdė „Spinter tyrimai“. Balandį buvo apklausta 514 aukštųjų mokyklų dėstytojų.