Lietuvoje

2017.10.17 15:15

Dėl Lietuvos ateities politikai nesutaria: vieni siūlo nekelti didelių lūkesčių, kiti – nesikuklinti

LRT.lt2017.10.17 15:15

Kalbant apie idėjas, kurios pagerintų padėtį Lietuvoje, nereikia išsikelti didelių lūkesčių, diskusijų festivalyje „Būtent!“ teigė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis. Anot jo, politokoje vyrauja krizė, kuri gali turėti ir naudos – paskatinti susėsti prie vieno stalo. Vis dėlto kiti valdančiųjų partijų politikai su tokia nuomone nesutinka. Kaip sakė Lietuvos liberalų sąjūdžio pirmininkas Remigijus Šimašius, su ambicijomis kuklintis nereikėtų.

Anot G. Landsbergio, Lietuvai nereikia daugybės idėjų. Jai pirmiausia reikia žinoti, kaip idėjas įgyvendinti: „Reikia neužkelti lūkesčių. [...] Galime pažadėti bet ką: priimsime įstatymus, Lietuva bus teisingesnė, gražesnė, bet mes turime pirmiausia pasakyti – šiandien esame tokioje sudėtingoje situacijoje, kurioje negalime įgyvendinti jokios reikšmingesnės idėjos Lietuvai.“

G. Landsbergis pridūrė – Lietuvai būtini išsilavinę žmonės, todėl privaloma visiems Lietuvos vaikams garantuoti kokybišką išsilavinimą, kad ir kur jie gyventų. Tačiau, tokios idėjos iškėlimas, tvirtino G. Landsbergis, dar nereiškia, kad kažko bus imtasi.

„Manau ir turiu tikėjimą, kad ta politinė krizė, kurioje šiuo metu yra Lietuva (neabejoju, rudenį ji bus dar gilesnė), iš tikrųjų yra galimybė. Tai yra galimybė Lietuvai suprasti, kad mes toliau taip eiti nebegalime. Turime susėsti prie vieno stalo, išsirinkti vieną, dvi, tris idėjas ir pasakyti, kad dėl jų sutarsime ir eisime toliau“, – įsitikinęs G. Landsbergis.

Panašios pozicijos diskusijoje laikėsi ir Krikščioniškų šeimų sąjungos-Lenkų rinkimų akcijos frakcijos Seime seniūnė Rita Tamašunienė. Jos nuomone, surasti vieną idėją Lietuvai yra bene sudėtingiausia.

„Politinės jėgos labai skirtingos. [...] Manau, kad gal būtų ir gerai, jeigu subyrėtų dauguma. Tai būtų puiki proga visoms politinėms jėgoms susėsti ir susitarti. Pirmiausia – dėl vertybių, kaip mes ką matome, kuria kryptimi judame“, – sakė R. Tamašunienė.

Vis dėlto R. Šimašius nesutiko su G. Landsbergio idėja, kad nereikia kelti didelių lūkesčių. Anot R. Šimašiaus kaip tik nederėtų kuklintis: „Pripažinkime – esame labai sėkmingų žmonių sėkminga valstybė. Esame tame klube. Man atrodo, kad reikia nesikuklinti su ambicijomis. Prieš 150 metų Šveicarija buvo silpna ir nustekenta [...], o šiandien yra stipriausia. Mes tikrai galime būti turtingiausia pasaulio valstybe.“

Savo ruožtu partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis siūlė pavyzdį imti ne iš Šveicarijos, o iš Kinijos ir kurti ne idėjas, o ilgamečius planus. „[Turėtų būti] valstybės planas – 10, 15, 50, 100 metų. Tai, ką padarė Kinijos valdžia, Kinijos vadovai, žmonės. Jie turėjo planą 200 metų. [...] Jie turėjo kiekvienam dešimtmečiui po vieną idėją ir to link kryptingai, tendencingai ėjo. [...] Per metus mes darome tris švietimo reformas. Tai nėra idėja, tai chaosas“, – tikino R. Žemaitaitis.

Kokias idėjas siūlo Lietuvos politikai, žiūrėkite įraše.