Lietuvoje

2013.05.28 07:03

Prie slenksčio į ateitį

Šiuo metu – brandos egzaminų įkarštis, bet juos laikantieji sako nerimo nejaučiantys. Abiturientai tvirtina gerai pasirengę išbandymams, be to, daugelis jau tiksliai žino, kokią specialybę nori įgyti: vieni ketina studijuoti Lietuvoje, o kai kam patrauklesnis atrodo gyvenimas užsienyje, rašoma dienraštyje „Lietuvos žinios“.

Šiuo metu – brandos egzaminų įkarštis, bet juos laikantieji sako nerimo nejaučiantys. Abiturientai tvirtina gerai pasirengę išbandymams, be to, daugelis jau tiksliai žino, kokią specialybę nori įgyti: vieni ketina studijuoti Lietuvoje, o kai kam patrauklesnis atrodo gyvenimas užsienyje, rašoma dienraštyje „Lietuvos žinios“.

Pokalbiai su įvairių Lietuvos mokyklų abiturientais atskleidė, kad ne visi jauni žmonės skuba išvykti. LŽ klausė būsimų studentų, kokius ateities planus jie kuria, kur nori studijuoti ir kas lėmė vienokį ar kitokį apsprendimą. Kai kurie jaunuoliai savo pasirinkimą kol kas vadina svajone, mat pripažįsta, kad galutinį tašką bus galima dėti tik sužinojus brandos egzaminų rezultatus.

Liks tėvynėje

Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos abiturientė Miglė svajoja studijuoti psichologiją Vilniaus universitete (VU). Ji tikisi, kad studijos čia bus įdomios ir pateisins puoselėjamus lūkesčius. „Kol kas nesu apsisprendusi, kuo norėčiau dirbti. Nemanau, jog tai bus susiję vien su psichologija. Tačiau norėčiau, kad profesinė sritis liktų būtent ši“, – neslėpė moksleivė.

Miglės klasės draugė Greta dar nėra visiškai tikra, ką rinktis – ar kūrybines industrijas, ar politologiją. „Domėjausi studijomis užsienyje, bet mieliau liksiu čia. Dabar studentams suteikiama daug galimybių stažuotis arba atlikti praktiką svetur, taip pat yra įvairių mainų programų. Jei tik norėsiu, bet kada galėsiu išvykti“, – svarstė Miglė.

Tos pačios gimnazijos abiturientas Arnas nė neabejoja, kad nori studijuoti teisę Lietuvoje. Vaikinas pasirengęs baigiamiesiems egzaminams, todėl jaučiasi tvirtai. „Nevalstybiniame Kazimiero Simonavičiaus universitete sudaromos naujos novatoriškos programos. Man jos patinka, nes yra pritaikytos dabartinei rinkai. Planuoju studijuoti tarptautinio verslo teisę ir vadybą. Užsienyje mokslas ir gyvenimas brangiai kainuoja, tad tektų daugiau dirbti negu mokytis“, – LŽ sakė Arnas. 

Veja nostalgija

Vilniaus licėjaus abiturientė Gabrielė prioritetą teikia Prancūzijos universitetams. „Prancūzijoje studijuočiau socialinius mokslus. Ten ši programa suteikia plataus profilio specializaciją. Tarp dėstomų dalykų – teisė, ekonomika, politika ir istorija. Man patinka Prancūzija, jos istorija, kultūra ir švietimo sistema“, – teigė jau tvirtai apsisprendusi abiturientė.

Tos pačios mokyklos abiturientas Rapolas sakė ilgai svarstęs, kuo nori būti: „tiksliuku“ ar humanitaru. Vis dėlto vaikinas nusprendė tapti fiziku. „Tačiau šis pasirinkimas nėra galutinis, o daugiau pragmatinis, nes tikslieji mokslai – rimtas dalykas. Kol kas planuoju studijuoti Škotijoje, nes ten siūloma bendra fizikos ir muzikos programa. Galėsiu derinti visiškai skirtingus, bet man labai patinkančius dalykus. Nesakau, kad Lietuvoje blogai, tačiau trokštu rimtų pokyčių. VU Fizikos fakultetas – greta mano namų, tad studijuojant jame niekas nepasikeistų“, – paaiškino vaikinas.

Rapolas dar pridūrė, kad baigęs mokslus Škotijoje vis dėlto norėtų grįžti į Lietuvą.

Vilniaus licėjaus abiturientė Ieva planuoja studijuoti grafinį dizainą. „Londone man nereikės laikyti nė vieno brandos egzamino, tik – anglų kalbos testą. Norėjau stoti į Škotijos aukštąją mokyklą, tačiau ten, atrodo, veržiasi visi Europos abiturientai. Bandysiu stoti ir į Vilniaus dailės akademiją (VDA). Dar nesu tikra, ar išvyksiu į Londoną, mat jau dabar pradėjau jausti nostalgiją Lietuvai ir čia gyvenantiems artimiesiems“, – netikėtai prisipažino moksleivė. Ji atviravo, kad svajoja dirbti muzikos, dizaino ar vizualaus meno srityje kartu su kitais kūrybingais žmonėmis. 

Lemtingi sprendimai

Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijoje paskutines savaites skaičiuojanti Dovilė sakė tik dabar, kai prasidėjo brandos egzaminai, suvokusi, kad jos gyvenimas tikrai pasikeis. Tačiau pokyčių iniciatorė privalo būti pati.

„Iki šiol daug ką spręsdavo ir nuolat patardavo tėvai. Net kai žiemą turėjau rinktis, kokius egzaminus laikysiu, klausiau jų patarimo. Bet dabar, kai jau egzaminai ant nosies ir reikia registruotis, kur ketini stoti, jie man paliko pačiai spręsti, kuo norėčiau tapti. Vis dėlto tai nėra paprasta“, – neslėpė mergina.

Dovilė pridūrė, kad ją visada traukė socialiniai mokslai, todėl galbūt norėtų studijuoti sociologiją, psichologiją arba žurnalistiką. Tačiau mergina prisipažino bijanti, jog baigusi mokslus sunkiai ras mėgstamą darbą.

„Kol kas drįstu svajoti, kad baigusi studijas dirbsiu kokiame nors mokslo tyrimo institute, aiškinsiuosi žmonių tarpusavio santykius. Bet galutinai viską į savo vietas sudėlios egzaminų rezultatai. Jei pasiseks juos gerai išlaikyti, gal ir bus lemta išsipildyti svajonėms“, – vylėsi Dovilė.

Abiturientė turi ir atsarginį variantą – jei nepavyktų gerai išlaikyti egzaminų, eitų mokytis į Marijampolės kolegiją. Ir tik ją baigusi vėl bandytų stoti į nemokamas vietas Vilniaus ar Kauno Vytauto Didžiojo universitetuose. 

Traukia užsienis

Devyniolikmetis Marijampolės Sūduvos gimnazijos abiturientas Tomas taip pat pasiryžęs informatikos studijas pradėti Lietuvoje. „Manau, man pavyks įstoti į nemokamą studijų vietą kurioje nors aukštojoje mokykloje. Juk pasirinkimas tikrai nemažas, ir nemokamų vietų daugiau negu ankstesniais metais“, – tvirtino jis.

Tačiau ilgai užsibūti tėvynėje vaikinas neplanuoja. Tikisi, kad studijuodamas antrame ar trečiame kurse pagal studentų mainų programą išvažiuos pusmečiui į Vakarus. O baigęs bakalauro studijas Tomas planuoja magistro laipsnio siekti užsienyje ir ten galbūt įsitvirtinti ilgesniam laikui.

„Šios profesijos specialistų reikia ir Lietuvoje, bet nenoriu čia likti. Trokštu pamatyti, kaip kitur gyvena žmonės“, – LŽ sakė Tomas.

Darbas užsienyje vilioja ir gimnaziją Vilkaviškio rajone baigiantį Karolį. Tiesa, vaikinas nenorėjo viešinti savo mokyklos, nes baiminosi, kad klasės draugams jo pasirinkimas gali būti šiek tiek netikėtas. Karolis ketino studijuoti universitete, bet pakeitė savo planus. Dabar jis pirmiausia žada baigti mokslus profesinio rengimo centre, įgyti specialybę, ir tik tada siekti aukštojo mokslo diplomo. „Taip elgtis man labiau apsimoka. Juk turėdamas specialybę galėsiu dirbti ir kartu studijuoti aukštojoje mokykloje. Nereikės prašyti tėvų išlaikymo, nes būsiu savarankiškas. O baigęs mokslus išvažiuosiu dirbti į užsienį“, – tvirtą apsisprendimą motyvavo Karolis.

Nacionalinio egzaminų centro duomenimis, 2012 ir 2013 metų brandos egzaminų pasirinkimo tendencijos iš esmės nesikeitė. Šiemet prašymus laikyti egzaminus pateikė 4872 kandidatais mažiau negu praėjusiais metais. Laikančiųjų brandos egzaminus yra beveik 40 tūkstančių. Be privalomojo lietuvių kalbos ir literatūros, populiariausi yra valstybiniai užsienio kalbos (anglų), istorijos ir matematikos egzaminai.