captcha

Jūsų klausimas priimtas

Į teismą grįžta Sausio 13-osios byla

Po pertraukos Vilniaus apygardos teismas vėl imasi Sausio 13-osios bylos. Jau išnagrinėta daugiau nei pusė didžiausios Lietuvos teisėsaugos istorijoje bylos, tačiau abejojama, ar ją pirmos instancijos teisme pavyks baigti ir kitąmet. Prognozuojama, kad sprendimas bus skundžiamas, todėl galutinį verdiktą teismai gali tarti tik praėjus kone 30 metų po tragiškų sausio įvykių.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Po vasaros pertraukos prie bylos grįžęs Vilniaus apygardos teismas imasi narplioti 1991-ųjų įvykius prie LRT. Tąkart sovietų kariai prieš užimdami tuometį Lietuvos radijo ir televizijos komitetą sužalojo kelis šimtus žmonių, gindamas pastatus žuvo 48-erių Alvydas Kanapinskas.

Lemtingas akimirkas Konarskio gatvėje pirmadienį dar kartą teko prisiminti Vilniaus universiteto dėstytojui Kęstučiui Bredeliui, kai per sovietų karių šturmą sprogus užtaisui jis buvo sunkiai sužalotas. Medikai vėliau pripažino, kad tai buvo vienas sunkiausių sužalojimų sausio 13-ąją.

„Visas veidas, krūtinė buvo sudegę, ausų būgneliai susprogę, akys pažeistos, priekiniai dantys visi išdaužyti ir nuo karščio bangos sutrūkinėjo plaučiai, kvėpuoti nebuvo galima. Savaitę visiškai neegzistavau, galima sakyti“, – pasakoja per Sausio 13-ąją nukentėjęs Kęstutis Bredelis.

Sužalojimų pasekmes iki šiol jaučiantis K. Bredelis – vienas iš daugiau nei pusės tūkstančio nukentėjusiųjų, o byloje dukart tiek liudytojų. Dėstytojas neskuba kaltinti Lietuvos teisėsaugos, kad byla tiriama kelis dešimtmečius, o už karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui teisiami tik du iš daugiau nei 60 kaltinamųjų – laisvėje esantis Genadijus Ivanovas ir suimtas Igoris Melis. Teismui taip ir nepavyko kaip specialaus liudytojo apklausti buvusio Sovietų Sąjungos vadovo Michailo Gorbačiovo.

„Šioje byloje tenoriu, kad būtų įteisinta ir tiksliai pasakyta situacija, tiesa, kaip iš tikrųjų buvo, kas dėl to buvo kaltas ir priimtas teisinis sprendimas“, – teigia K. Bredelis.

Tačiau galutinio sprendimo vienoje didžiausių baudžiamųjų bylų nepriklausomos Lietuvos teismų istorijoje dar teks palaukti.

Prokurorai sako, kad bylos nagrinėjimas tik įpusėjo, ir primena, kad vien kaltinamąjį aktą sudaro 13 tomų, o visą bylą daugiau nei 700, todėl procesas gali užtrukti mažiausiai iki kitų metų pabaigos.

„Jeigu dirbsime pagal sudarytą grafiką be jokių sustabdymų ir kliūčių, manyčiau, kad gal kitų metų pabaigoje arba dar kitų metų pradžioje galbūt ir pabaigsime bylą nagrinėti pirmos instancijos teisme“, – generalinės prokuratūros prokurorė Aiva Skorupskaitė–Lisauskienė.

Neabejojama, kad Vilniaus apygardos teismo sprendimas bus skundžiamas, todėl galutinis teismų verdiktas gali būti paskelbtas tik praėjus 30 metų po kruvinųjų sausio 13-osios įvykių.

Šioje byloje senaties termino nėra, nes pakeitus įstatymus, televizijos bokšto, Spaudos rūmų, kitų objektų užgrobimas, 14 civilių nužudymas ir dar daugiau nei tūkstančio sužalojimas įvardytas kaip nusikaltimai žmoniškumui ir karo nusikaltimai.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...