Lietuvoje

2013.05.27 11:56

Tymais susirgo dar 10 asmenų, iš viso užregistruoti 22 tymų atvejai

LRT.lt2013.05.27 11:56

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai ragina tėvus ir globėjus peržiūrėti savo vaikų skiepijimų nuo tymų būklę, nes susirgimų šia sunkia infekcine liga Lietuvoje daugėja.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai ragina tėvus ir globėjus peržiūrėti savo vaikų skiepijimų nuo tymų būklę, nes susirgimų šia sunkia infekcine liga Lietuvoje daugėja.

Gegužės 20–27 d. užregistruota 10 naujų tymų atvejų. 8 infekcijos atvejai patvirtinti laboratoriškai, 2 – kliniškai. Pirmasis tymų atvejis šiemet Lietuvoje, kai tymais susirgo vaikas, užregistruotas gegužės 7 d., rašoma pranešime spaudai.

Iki gegužės 27 dienos Lietuvoje iš viso užregistruoti 22 tymų atvejai: susirgo 3 vaikai iki 18 metų ir 19 suaugusiųjų nuo 20 iki 68 metų amžiaus. Visi jie nebuvo skiepyti arba skiepyti tik viena tymų vakcina. 16 pacientų hospitalizuoti, 6 – gydosi ambulatoriškai.

Pernai Lietuvoje registruoti du įvežtiniai tymų atvejai – susirgo iš užsienio grįžusios motina ir dukra.

Šiuo metu labai dideli tymų protrūkiai registruojami Gruzijoje ir Jungtinėje Karalystėje. ULAC duomenimis, Gruzijoje tymais serga apie 3800 asmenų. Užregistruotos ir dvi mirtys. Vienas iš mirusiųjų – 11 mėnesių kūdikis.

Jungtinėje Karalystėje užregistruota apie 1500 tymų atvejų. Vienas asmuo nuo tymų mirė.

ULAC specialistai primena, kad viruso plitimą ir protrūkius sustabdyti galima tik vykdant sistemingą vakcinaciją, savavališkai nepažeidinėjant vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriaus schemos. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymais vis dar labai dažnai sergama šalyse, kur skiepijimų apimtys nepakankamos. Tymai nėra tik vaikų liga, šia liga serga ir suaugusieji.

Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami 15–16,5 mėn. ir 6–7 m. amžiaus. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas, tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus.

Suaugusiems, neskiepytiems nuo tymų ir nesirgusiems tymais, rekomenduojama pasiskiepyti. Ypatingai svarbu tai padaryti prieš keliaujant į užsienį.

Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Iš infekuoto asmens tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus, pradedant pirmomis ligos dienomis, iš viso 4–7 dienas. Pagrindinis perdavimo būdas – aerogeninis. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji.

Ligos inkubacinis periodas trunka 10–12 (Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis), kartais – 19–21 dieną, prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų pasireiškia bėrimas, pirmiausia – galvos srityje, vėliau „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Sergant tymais, dažnos komplikacijos, tai plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas, rečiau – smegenų uždegimas – encefalitas.

Paieškos rezultatai

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius