Naujienų srautas

Lietuvoje2013.05.27 10:10

Seimo prieigose – sovietinė atributika

Praėjus daugiau nei dviem dešimtmečiams nuo nepriklausomos Lietuvos atkūrimo, prestižinėje Vilniaus vietoje vis dar galima aptikti sovietinių laikų atributikos liekanų, rašo dienraštis „Lietuvos žinios“.

Praėjus daugiau nei dviem dešimtmečiams nuo nepriklausomos Lietuvos atkūrimo, prestižinėje Vilniaus vietoje vis dar galima aptikti sovietinių laikų atributikos liekanų, rašo dienraštis „Lietuvos žinios“.

Vos mėnuo liko iki Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai pradžios, tačiau tik dabar susigriebta dėl dar vienos nemalonios smulkmenos. Apsižiūrėta, kad aplink Seimo rūmus esanti teritorija bei reprezentacinė Nepriklausomybės aikštė gausiai nusėta kanalizacijos dangčių su rusiškais užrašais „Lit. SSR“ (Litovskaja sovetskaja socialističeskaja respublika). Seimo kanceliarija, savavališkai negalinti tvarkyti Vilniaus savivaldybei priklausančių įmonių turto, dešimtmetį dėl šios problemos raštais atakavo sostinės valdininkus, bet iki šiol atsako nesulaukė. Senais dangčiais pradėjus domėtis „Lietuvos žinioms“, raidės SSR nuo jų penktadienį per dieną buvo nugremžtos, liko tik balsvas šlifavimo pėdsakas.

Žadina nemalonius prisiminimus

Svetima kalba paženklinti dangčiai ypač užkliuvo krašto apsaugos ministrui Juozui Olekui. Garbės sargybos karių kuopa per valstybines šventes Nepriklausomybės aikštėje kelia vėliavas, atlieka savo parodomąją programą. „Manau, kad tuos dangčius jau seniai laikas pakeisti. Yra labai gražių lietuviškų, kurie tikrai verti puošti mūsų miestą. Nemanau, kad jų kaina būtų didelė“, – LŽ sakė J. Olekas. Ministras prisipažino, kad tokia atributika nemalonius praėjusių laikų prisiminimus jam kelia vien dėl to, kad jo seneliai ir tėvai prieš daugiau nei šešis dešimtmečius buvo ištremti iš Lietuvos.

Seimo vicekanclerio Gedemino Aleksonio nuomone, labai negražu, kad tokioje istorinėje aikštėje iki šiol išlikusi sovietinė atributika. „Čia vyksta daugybė šventinių renginių, atvyksta garbingi svečiai, todėl tokie užrašai tikrai bado akis“, – sakė jis. Anot vicekanclerio, Seimo kanceliarija ne kartą ragino savivaldybę atkreipti dėmesį į tuos dangčius, tačiau rezultato nebuvo. G.Aleksonis priminė, kad renovuojant Seimo II rūmus visi rusiški dangčiai, kurie pateko į parlamento rūmų teritoriją, buvo pakeisti už kanceliarijos lėšas. „Savivaldybės institucijos į šį savo turtą, matyt, žiūri labai ūkiškai – šulinys uždengtas ir gerai, o kaip ir kurioje vietoje – nelabai ir svarbu“, – spėjo vicekancleris. Sužinojęs, kad savivaldybė nutrynė dalį rusiškų užrašų, G.Aleksonis pripažino, kad „toks variantas geresnis negu nieko“. „Bent jau prieš svečius nebus gėda“, – sakė jis.

Brangiai kainuoja

Vilniaus savivaldybės administracijos Aplinkos ir energetikos departamento direktoriaus Virginijaus Dastiko teigimu, „Vilniaus vandenų“ ir Vilniaus šilumos tinklų bendrovės, kurioms priklauso dauguma sostinės kanalizacijos angų (kitas valdo ne savivaldybės žinioje esantys dujininkai bei elektrikai), iki liepos 1-osios tikrai pasiryžusios pakeisti visus Nepriklausomybės aikštėje bei kitose prestižinėse vietose – prie Vyriausybės bei prezidentūros rūmų įrengtus dangčius. „Kreipsimės ir į „Lesto“ (elektros tiekėjus), kad ir jie patikrintų savo angas“, – LŽ sakė V. Dastikas. Vėliau ketinama keisti ir kitus nuo sovietmečio likusius sostinės kanalizacijos dangčius, kurių, anot pašnekovo, yra gana daug. Pasak V. Dastiko, vienas toks dangtis kainuoja apie 600 litų. „Kaip matėte, dabar rekonstruojama Švitrigailos gatvės dalis, čia teks keisti apie 90 dangčių. Per visą miestą jų bus apie šimtą tūkstančių“, – sakė savivaldybės atstovas.

Beje, kaskart, kai į Lietuvos sostinę atvykdavo ypač svarbus svečias, pavyzdžiui, popiežius Jonas Paulius II, JAV prezidentas George'as Bushas, ten, kur vykdavo garbingas kortežas, saugumo sumetimais visi kanalizacijos dangčiai būdavo užvirinami. Pasak V. Dastiko, po vizito dėl eksploatavimo reikalavimų juos tekdavo grąžinti į buvusią padėtį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi