Lietuvoje

2012.07.03 10:42

A. Kubilius nemano, kad rašydamas „Gazprom“ laiškus dėl „Achemos“ elgėsi netinkamai

ELTA 2012.07.03 10:42

Premjeras Andrius Kubilius teigia nemanąs, kad, kreipdamasis į Rusijos pareigūnus ir „Gazprom“ vadovą dėl AB „Achema“, supainiojo viešuosius ir privačius interesus. Anot Ministro Pirmininko, „Achema“ – viena stambiausių Lietuvos įmonių, o užtarti Lietuvos verslą kitų šalių Vyriausybėse yra jo pareiga.

Premjeras Andrius Kubilius teigia nemanąs, kad, kreipdamasis į Rusijos pareigūnus ir „Gazprom“ vadovą dėl AB „Achema“, supainiojo viešuosius ir privačius interesus. Anot Ministro Pirmininko, „Achema“ – viena stambiausių Lietuvos įmonių, o užtarti Lietuvos verslą kitų šalių Vyriausybėse yra jo pareiga.

„Būdamas Vyriausybės vadovu, laikau savo pareiga rūpintis Lietuvos verslu. Ypač kai jo reikalus reikia užtarti kitų šalių Vyriausybėse, tą esame darę ne vieną kartą“, – antradienį interviu Lietuvos radijui pažymėjo A. Kubilius.

Premjeras pabrėžė, kad AB „Achema“ yra viena stambiausių Lietuvos įmonių, tačiau 2009 m. metais ji išgyveno sunkius laikus ir pagalbos jai reikėjo.

„Achemos“ gamyba labai stipriai priklauso nuo tiekiamų dujų. „Achema“ suvartoja beveik pusę į Lietuvą importuojamų dujų. „Achemos“ vadovo amžiną atilsį Bronislovo Lubio prašymas padėti jiems, kad būtų pasiektas sprendimas juos perkelti iš vidinės „Gazprom“ struktūros į „Gazprom export“ struktūrą, mums atrodė visiškai normalus ir natūralus“, – sakė A. Kubilius.

Premjeras taip pat teigė, kad dėl „Gazprom“ tiekiamų dujų jam yra tekę kalbėtis tiek su Vladimiru Putinu, kuomet jis dar buvo Rusijos Premjeras, tiek ir su „Gazprom export“ vadovais.

„Tai yra didelis ir svarbus mūsų atsakomybės rūpestis Vyriausybėje. Tą darėm, darom ir darysim ir toliau“, – pažymėjo Vyriausybės vadovas.

Antradienį Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) svarsto Seimo Darbo partijos frakcijos seniūno Vytauto Gapšio prašymą įvertinti, ar Ministras Pirmininkas A. Kubilius, 2009 m. kreipęsis į Rusijos Federacijos pareigūnus ir dujų bendrovės „Gazprom“vadovą dėl AB „Achema“, nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų įstatymo reikalavimų.

Metų pradžioje žiniasklaidoje buvo skelbta, kad 2009 m. Vyriausybės vadovas „Gazprom“ vadovui Aleksejui Mileriui ir pirmajam Rusijos vicepremjerui Viktorui Zubkovui rašė laiškus, prašydamas, kad „Achemai“ būtų sumažinta dujų kaina.

Tuo metu Vyriausybės spaudos tarnyba tuomet paskelbė, kad 2009 m. parašytame ir Premjero A. Kubiliaus pasirašytame laiške kompanijos „Gazprom“ vadovui nėra jokių užuominų apie kokią nors dujų kainos nuolaidą. Laiške nekalbama apie dujų kainas apskritai. Prašoma tik „Achemą“ pervesti į „Gazprom export“ sistemą.

„Būčiau nuoširdžiai dėkingas, jei tarpininkautumėte AB „Achema“ prašymui nuo 2010 m. vasario 1 d. įmonę pervesti iš AB „Miežregiongaz“ sistemos į AB „Gazprom export“ sistemą“, – „Gazpromo“ vadovui A. Mileriui skirtame laiške rašė Ministras Pirmininkas.

Į „Gazprom export“ sistemą tiek „Lietuvos dujos“, tiek „Achema“ pervestos nuo šių metų.

Pervedimas į „Gazprom export“ sistemą nereiškia jokių nuolaidų ar mažesnių kainų, buvo pabrėžta pareiškime.