Lietuvoje

2013.05.26 17:50

Vanojimo čempionato nugalėtoja: „Savaitę išgyventi be pirties būtų sunku“

Savaitgalį paaiškėjo trečiojo Lietuvos vanojimo čempionato nugalėtoja. Ja tapo žurnalistė iš Kauno Vereta Rupeikaitė.

Savaitgalį paaiškėjo trečiojo Lietuvos vanojimo čempionato nugalėtoja. Ja tapo žurnalistė iš Kauno Vereta Rupeikaitė.

Dvi dienas pajūryje tarpusavyje varžėsi trylika geriausių vanotojų, atstovaujančių kelioms šalies pirties mokykloms. Čempionato dalyviai, naudodami beržines ir ąžuolines vantas, demonstravo klasikinį vanojimą su dviem vanojamojo vertimais. Laisvojoje čempionato programoje dalyviai galėjo parodyti visą savo išmonę bei sugebėjimus. Komisija vertino vantų parengimą, išvaizdą, jų panaudojimo galimybes, kitus niuansus.

Čempionato nugalėtoja tapo kaunietė žurnalistė V. Rupeikaitė, komisiją sužavėjusi teatralizuota laisvąja programa.

Pirtis itin mėgstanti moteris vanojimusi susidomėjo prieš kelerius metus, kai senovinio dvaro pirtyje Rumšiškėse ją nuvanojo šio amato meistras.

„Seniau viešose pirtyse matydavau, kai vanojami žmonės. Atrodė, kad vantomis, primenančiomis šluotas, jie vienas kitą muša. Šią nuomonę pakeičiau po to, kai mane išvanojo visiškai kitaip. Aš supratau, kad vanojimas nėra plakimas ar mušimas, tai kūno glamonėjimas vantomis“, – teigė čempionė.  

Anot jos, vanojant ergonomiškai jėgos nereikia tiek daug, kaip gal atrodo iš šalies. „Žinoa, reikia būti fiziškai stipriam, ypač jei vanoji žmogų, kuriam reikia daug šilumos. Visa esmė taktikoje ir taiklume“, – paaiškino V. Rupeikaitė.

Labiausiai jai patinka vanoti ąžuolo ir beržų vantomis. Ąžuolinės labiausiai tinka sušildyti kūną, beržinės – masažui. Vasarą į vantas įrišami ir tuo metu žaliuojantys augalai.

Kas savaitę pirties malonumais besilepinanti moteris vis dar susiduria su tvyrančia nuomone, kad tradiciškos lietuviškos pirties nėra. Yra turkiška, suomiška, rusiška, bet lietuviškos – ne.

„Tai didžiausias mitas. Lietuviška pirtis turi gilias tradicijas turbūt net gilesnes nei rusiška. Tai garinė, gana švelni pirtis“, – aiškino Lietuvos vanojimo čempionė.