Lietuvoje

2017.08.31 16:34

Šiemet pirmokai gaus kitokį – Lietuvos šimtmečio – pasą

LRT.lt2017.08.31 16:34

Rugsėjo 1-ąją visi šalies ir užsienio lietuviškų mokyklų pirmokai gaus Lietuvos pirmoko pasą, kuris šiemet kitoks nei įprastai. Jis skirtas Lietuvos valstybės šimtmečiui ir iš esmės atnaujintas, praneša Švietimo ir mokslo ministerija.

Šiemetiniame pirmoko pase išskirti esminiai Lietuvos šimtmečio istorijos įvykiai, pabrėžiamas kiekvieno indėlis į valstybės kūrimą.

Pasą kūrė poetas, rašytojas Liutauras Degėsys ir knygų dailininkė Sigutė Chlebinskaitė.

Turinys dėliojamas chronologine tvarka, pagal mėnesius, o kiekvieno mėnesio pavadinimo reikšmę iliustruoja L. Degėsio sukurtas ketureilis.

Pase vaikas gali fiksuoti jam svarbius įvykius, paskirtas atvartas, kur tėvai, draugai, mokytojai ar žymūs žmonės galės įrašyti linkėjimus.

Pasak dailininkės, kuriant iliustracijas buvo panaudoti Lietuvos ir užsienio dailininkų darbų fragmentai bei Lietuvos nacionalinio muziejaus archyvuose saugomų, per lemtinguosius  1991 m. sausio mėnesio  įvykius sukurti vaikų piešiniai, o tekstas apie Birželio 14-ąją iliustruotas koliažu, kuriame – fragmentas iš tremtyje kurto elementoriaus.

„Elementorių ir raidyną ant beržo tošies sukūrė gydytojas, knygnešys, tarpukario Lietuvos sveikatos ministras Bronius Sipavičius savo dukrai Dalytei, linkėdamas, kad nepamirštų savo tėvynės Lietuvos ir lietuvių kalbos“, –  pasakoja S. Chlebinskaitė.

Pasak švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės, Lietuvos pirmoko pasas – tai simbolinis dokumentas, primenantis kiekvienam mokinukui, kad jis yra svarbi valstybės dalis, kad kiekvienas yra jos kūrėjas.

Vyresniems mokiniams skirta elektroninė žaisminga, interaktyvi paso versija, kur Lietuvos šimtmečio istorija pasakojama.