Lietuvoje

2013.05.25 20:48

Lietuvių bendruomenės įkūrėja: gyvenantys Lietuvoje ne taip myli ir gerbia savo tėvynę, kaip mes, gyvendami labai toli

Karelijos lietuvių Petrozavodsko bendruomenė vienija kelias dešimtis čia gyvenančių lietuvių. Daugelis neslepia jau pamiršę savo gimtąją kalbą, todėl labiausiai norėtų jos mokytis ir išmokyti kalbėti vaikus.

Karelijos lietuvių Petrozavodsko bendruomenė vienija kelias dešimtis čia gyvenančių lietuvių. Daugelis neslepia jau pamiršę savo gimtąją kalbą, todėl labiausiai norėtų jos mokytis ir išmokyti kalbėti vaikus.

Prieš septynerius metus įsikūrusi Petrozavodsko lietuvių bendruomenė vienija kelias dešimtis lietuvių, o lietuvos pilietybę Karelijoje turi per tūkstantį gyventojų.  Mišriose šeimose gyvenantys  lietuviai  į bendruomenę  įtraukė ir savo šeimos narius – karelus, rusus.

Kiekvieno – savita likimo istorija: kai kurių seneliai ar tėvai buvo ištremti, kiti – vadinamieji meilės emigrantai, dar kiti, kaip Regina Buivydaitė, prieš kelis dešimtmečius atvyko į komjaunuoliškas statybas ir liko čia gyventi.

„Supratau viena: lietuviai, gyvendami savo gimtoje gintarinėje Lietuovje, ne taip myli ir ne taip gerbia savo tėvynę, savo šaknis, kurias mes, gyvendami labai toli, gerbiame, mylime, norime labai dažnai kalbėti ir galvoti apie ją ir kad ryšiai mūsų niekada nenutruktų“, – įsitikinusi Petrozavodsko lietuvių bendruomenės įkūrėja Regina Buivydaitė.

„Aš labai norėjau rasti savo tėvynainius, su kuo galėčiau pabendrauti. Pasakė, kad bendruomenė čia susikūrusi prieš dvejus metus, davė man telefoną tuomet ir atėjau“, – prisimena šokių ansamblio „Rasa“ įkūrėja Zinaida Vasiljeva.

Pradėjus vadovauti Gitanai Buivydaitei, o  Zinaidai Vasiljevai įkūrus šokių ansamblį „Rasa“, bendruomenės veikla pagyvėjo, pradėti rengti koncertai, kurie pritraukė daug gerbėjų. Tačiau daugelis Karelijos lietuvių ir jų vaikų lietuviškai kalbėti nemoka. Dėl pinigų stygiaus lietuvių kalbos kursai buvo nutraukti. Ir tik nuo rudens bendruomenės, konsulato Sankt Peterburge bei Švietimo ir mokslo ministerijos pastangomis Petrozavodske lietuvių kalbos mokymas vėl turėtų būti atgaivintas. Svarbiausia – rasti savanorį mokytoją, kuris sutiktų važiuoti į Šiaurę.

„Turiu sūnelį Martyną Pliakų. Karelijoje ir mama, tėvas, jau čia gimę du broliai. Jie jau nelabai moka lietuvių kalbą“, – apgailestavo Petrozavodsko lietuvių bendruomenės narė Edita Pliakutė.

„Mano duktė pradės mokytis lietuvių kalbos, be to, važiuoja į stovyklą Lietuvoje, tad galės bendrauti, labiau susipažins su Lietuva“, – džiaugėsi Petrozavodsko lietuvių bendruomenės narys Rimas Klasinskis.

„Labai norėčiau, kad  vienoje Petrozavodsko universiteto katedroje studentams, kurie nori mokytis lietuvių kalbos ir pažinti lietuvių kultūrą, būtų surengti papildomi kursai“, – sakė Petrozavodsko lietuvių bendruomenės pirminikė Gitana Buivydaitė.

„Laukiame žmonių, turinčių patirties, kaip tvarkytis savivaldybėms, kad jos dirbtų veiksmingiau. Kurie mus pamokytų, kaip bendradarbiauti su mokslininkais ir dėstytojais“, – kalbėjo Petrozavodsko lietuvių bendruomenės narė, žurnalistė Liudmila Mišina.

Rudenį rusijos mokslų akademijos Petrozavodsko filiale vyks europos demokratijos savaitė, skirta savivaldos procesams gerinti. Į ją atvyks ir mokslininkų iš Lietuvos.