Lietuvoje

2017.08.29 09:13

Prezidentė siūlo didinti baudas už visas nusikalstamas veikas

LRT.lt2017.08.29 09:13

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Seimui Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis siūloma didinti baudas už visas nusikalstamas veikas ir ypač griežtinti atsakomybę už korupcinio pobūdžio nusikaltimus.

Kad Lietuvoje yra pernelyg menkos baudos už korupcinius nusikaltimus, konstatavo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO). Organizacija nurodė, kad Lietuva daugeliu aspektų atitinka prisijungimo kriterijus, tačiau stokoja adekvačių bausmių už korupciją, rašoma Prezidentūros pranešime žiniasklaidai.

Teigiama, kad pataisas, kuriomis baudos bus susietos su žalos dydžiu, nusikaltėlių gauta nauda ar kyšio suma, prezidentė ijnicijuoja siekiant pažaboti kyšininkavimą, prekybą poveikiu, piktnaudžiavimą tarnyba ir kitas korupcijos apraiškas. Pasak prezidentės, bausmė turi būti tokia, kad žmogui nekiltų ranka imti kyšį, papirkinėti, sukčiauti ir neteisėtai siekti naudos.

Tai reiškia, kad, davus ar paėmus 50 tūkst. eurų kyšį, bus skirta tokio pat arba didesnio dydžio bauda. Tokia praktika, kaip teigiama pranešime, galioja ir kitose Europos Sąjungos valstybėse – Estijoje, Danijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Italijoje.

Prezidentūros pranešime rašoma, jog teismų praktika parodė, kad tiek už korupcinius nusikaltimus, tiek už kitas nusikalstamas veikas skiriamos baudos yra minimalios ir neatgraso nuo nusikaltimų. Dabar teismai, pavyzdžiui, už sunkius korupcinius nusikaltimus vidutiniškai skiria 3,2 tūkst. eurų baudą - tai yra vos 6 proc. nuo galimos paskirti maksimalios baudos. Minimalios baudos skiriamos ir už kitus nusikaltimus: už pinigų plovimą baudos vidurkis - 3 proc., už apgaulingą apskaitos tvarkymą – 7 proc.

Prezidentė taip pat siūlo netaikyti lubų baudoms ir taip užtikrinti teisingos bausmės paskyrimą. Pagal galiojantį reglamentavimą, teismai praktikoje subendrina baudas už kelis nusikaltimus ir paskiria galutinę bausmę, kuri, pavyzdžiui, už sunkų nusikaltimą, negali būti didesnė negu 57 tūkst. eurų. Tai reiškia, kad jeigu padaryto nusikaltimo žala yra net ir 1 milijonas eurų, teismas negali skirti didesnės negu 57 tūkst. eurų baudos.

Prezidentė siūlo numatyti, kad skirdamas baudą teismas privalomai įvertintų ir kaltininko turtinę padėtį. Tai, pasak jos, užtikrins teisingą nubaudimą, o teismą įpareigos motyvuoti skiriamos baudos dydį. Įpareigojamas teismas vertinti turtinę padėtį yra Estijoje, Lenkijoje, Vengrijoje, Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje, Austrijoje, Danijoje, Suomijoje. Taip pat teismai bus įpareigoti paviešinti visus nuosprendžius, kur už korupcinius nusikaltimus baudžiamas juridinis asmuo.

Taip pat prezidentė siūlo už apysunkį ar sunkų korupcinį nusikaltimą numatyti viešosios teisės arba teisės dirbti tam tikrą darbą atėmimą nuo 3 iki 7 metų. pranešime rašoma, kad tyrimai rodo, jog ši priemonė yra viena efektyviausių korupcijos prevencijos įrankių – bijodami ilgam prarasti darbą, žmonės vengia nusikalsti.

Prezidentė pabrėžia, kad bausmė už pačius pavojingiausius nusikaltimus turi būti veiksminga ir efektyvi, todėl įstatymo pataisomis šalies vadovė siūlo už sunkius nusikaltimus panaikinti galimybę atidėti laisvės atėmimo bausmę ir taip užkirsti kelią nebaudžiamumui.