captcha

Jūsų klausimas priimtas

Šalies valdžia V. Landsbergiui ruošia išskirtinę jubiliejaus dovaną

Seimas ruošia staigmeną artėjančio Vytauto Landsbergio jubiliejaus proga – buvusiam Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui vėl bus bandoma suteikti valstybės vadovo statusą.  
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Tiesa, ši staigmena buvusiam konservatorių lyderiui nebus netikėta. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pripažino, kad savo planais jis jau pasidalijo ir su V. Landsbergiu.  Su juo Seimo vadovas susitiko prieš savaitę.

„Kai ką norėjau jam priminti ir tiek“, – tada apie iš anksto neskelbtą V. Pranckiečio ir V. Landsbergio susitikimą žiniasklaidai sakė pastarasis. 

Tuo metu Seimo pirmininko atstovai pranešė, kad V. Landsbergis pasiūlė keliems Lietuvai nusipelniusiems asmenims tam tikrų sukakčių proga skirti valstybinius apdovanojimus.

„Taip tokių svarstymų yra. Jų buvo kiekviename Seime ir, manau, yra neteisinga iki šiol nepripažinti to, ką žmonės puikiai supranta - kad profesorius V. Landsbergis buvo šalies vadovas“, – paklaustas, ar tiesa, kad vėl bus svarstoma galimybė buvusiam Aukščiausiosios tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui suteikti prezidento statusą ir su tuo susijusias garantijas, pripažino V. Pranckietis. 

Ankstesni bandymai V. Landsbergį prilyginti šalies vadovui patyrė nesėkmę.  Seimo pirmininkas neatskleidė, kaip konkrečiai šįkart bus bandoma įgyvendinti tokį sumanymą.  Anot V. Pranckiečio, konkrečius veiksmus jis atskleis tik tada, kai įsitikins, kad Seime tam yra pritarimas: „Leiskite mums padirbėti ir sužinoti Seimo daugumos nuomonę. Tada bus aišku: jeigu matysime, kad negalime laimėti šios bylos, tai turbūt nereikia net pradėti jaudinti žmonių“.

 V. Pranckietis teigė, kad jeigu Seimo dauguma bus palanki V. Landsbergiui, iniciatyva dėl naujojo jo statuso Seimo plenarinių posėdžių salę esą galėtų pasiekti jau rudens sesijoje.  „Beje, artėja profesoriaus V. Landsbergio jubiliejus. Tai būtų gražu atiduoti jam skolą. Tokie žmonės yra kaip simboliai. Jie turbūt yra mums dovana. Tai šita mūsų dovana jam yra tik tam tikra kompensacija“, – kalbėjo Seimo pirmininkas. 

V. Pranckiečio vadovaujamas Seimas buvusiam šalies lyderiui jau padarė vieną reveransą – sausio 13-ąją jam ir prezidentui Valdui Adamkui buvo įteiktos Laisvės premijos. Ankstesnės kadencijos Seimas dėl premijos V. Landsbergiui susipriešino ir jos neskyrė.

Pats V. Landsbergis apie Seime iš naujo kylančią idėją prilyginti jį prezidentui kalbėjo nenoriai.

„Man nereikia ten kištis. Jeigu padarys ką nors, tai padarys“, – paklaustas, kaip vertina naują iniciatyvą, „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo V. Landsbergis. Jis pats priminė, kad panašių minčių buvo ir anksčiau. Bet sukildavo kokie nors pikti ir labai nepatenkinti žmonės, tai aš čia nenoriu kelti jokių jausmų. Jeigu dabartinė Seimo vadovybė mato, kad tą reikia sutvarkyti, tai iš tikrųjų tai yra valstybės reikalas. Šitas Seimas yra normalesnis – neturi tiek daug kompleksų senų, neapykantų kažkokių nesuprantamų“, – svarstė V. Landsbergis. 

Praėjusią kadenciją V. Landsbergį pripažinti valstybės vadovu buvo pasiūliusi ir anksčiau apsaugą iš šio politiko mėginusi atimti tuometinė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė. Jos pasiūlytame įstatymo projekte Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas buvo įvardintas pirmuoju 1990 metų kovo 11-ąją atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovu, kuris 1990–1992 metais turėjo ir vykdė konstitucinius valstybės vadovo įgaliojimus, prilygusius prezidento įgaliojimams.

Priėmus šį įstatymą taip pat buvo planuojama pakeisti ir kitus teisės aktus, kurie reglamentuotų V. Landsbergio valstybinį aprūpinimą – rezidenciją, apsaugą bei prezidento rentą.

Tačiau Konstitucinis teismas dar 2002 metais yra paskelbęs, kad 1990-1992 metais dirbusios Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininko statusas nėra tapatus 1992 metais Konstitucijoje įtvirtinto prezidento, kaip valstybės vadovo, statusui. Teismas tada pabrėžė, kad prezidento, kaip valstybės vadovo, teisinis statusas yra individualus ir skiriasi nuo visų kitų valstybės pareigūnų teisinio statuso.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...