Naujienų srautas

Lietuvoje2013.05.24 12:53

Prokuroras įvardijo siūlomas bausmes V. Uspaskichui, V. Vonžutaitei ir V. Gapšiui (papildyta)

Prokuroras Saulius Verseckas, Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje palaikantis valstybinį kaltinimą, penktadienį posėdyje baigiamojoje kalboje įvardijo, kokias bausmes siūlo skirti Viktorui Uspaskichui, Vytautui Gapšiui, Vitalijai Vonžutaitei bei buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei.

Prokuroras Saulius Verseckas, Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje palaikantis valstybinį kaltinimą, penktadienį posėdyje baigiamojoje kalboje įvardijo, kokias bausmes siūlo skirti Viktorui Uspaskichui, Vytautui Gapšiui, Vitalijai Vonžutaitei bei buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei.

Pagal prokuroro siūlymą, griežčiausiai turėtų būti baudžiamas buvęs Darbo partijos pirmininkas V. Uspaskichas, kuris dėl nusikalstamos veikos neprisipažino ir nesigailėjo. S. Versecko nuomone, sankcija V. Uspaksichui turi būti arba artima, arba didesnė už panašias veikas skiriamų bausmių vidurkį. V. Uspaskichui siūloma skirti subendrintą 6 metų laisvės atėmimo bausmę, atliekant ją pataisos namuose.

Antrą pagal griežtumą sankciją jis siūlė dešiniajai V. Uspaskicho rankai V. Vonžutaitei. Prokuroro teigimu, skiriant bausmę V. Vonžutaitei reikia atsižvelgti, kad ji neprisipažino dėl nusikalstamų veikų ir nesigailėjo jas padariusi, turi mažą vaiką, yra Seimo narė. V. Vonžutaitei jis siūlė skirti bausmę, artimą už tokius nusikaltimus skiriamų bausmių vidurkiui. Politikei norima skirti 5 metų laisvės atėmimo bausmę, atliekant bausmę pataisos namuose.

Dar švelniau siūloma bausti V. Gapšį, kuris esą visa apimtimi nekontroliavo apgaulingo partijos buhalterinės apskaitos tvarkymo. Kadangi V. Gapšys nėra teistas, bet dėl nusikalstamos veikos neprisipažino, subendrinta jo bausmė turėtų siekti 2 metus laisvės atėmimo, atliekant ją pataisos namuose.

Prokuroras taip pat išsakė nuomonę, kad su leiboristais susijungusi ir nauju juridiniu asmeniu tapusi Darbo partija vis tiek galėtų būti traukiama baudžiamojon atsakomybėn.

„Manau, kad reorganizuotas juridinis asmuo Darbo partija (leiboristai) gali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn už fizinių asmenų padarytas veikas juridinio asmens Darbo partijos naudai“, - baigiamojoje kalboje sakė S. Verseckas.

Prokuroras S. Verseckas penktadienį baigė skaityto kaltinamąją kalbą, kuri iš viso sudarė 185 puslapius ir buvo skaitoma ne vieną posėdį. Savo kalboje prokuroras aptarė visų kaltinamųjų vaidmenis apgaulingai vedant Darbo partijos buhalteriją. Tačiau dar prieš prokuroro kalbą pasitraukė Darbo partijos gynėjas Vladimiras Buslovičius, nes „darbiečiams“ susijungus su leiboristais Darbo partija kaip juridinis asmuo išnyko, advokatas nebeturėjo kam atstovauti.

Aptardamas kaltinamųjų vaidmenį apgaulingai tvarkant Darbo partijos buhalteriją, prokuroras pažymėjo galintis išskirti du laikotarpius: 2004-2005 m. ir 2005-2006 m.

Pirmuoju laikotarpiu formaliai iždininko pareigas atliko Danguolė Burbienė, tačiau realiai visus veiksmus atliko D. Burbienės dukra Virginija Jagminaitė, kuri teisiškai nebuvo atsakinga už apskaitos tvarkymą. Vėliau į darbą buvo priimta kaltinamoji Marina Liukevičienė, tačiau apie pusę metų formaliai egzistavo du partijos finansininkai: D. Burbienė ir M. Liutkevičienė.

M. Liutkevičienei formaliai tapus vienintele partijos finansininke, pasak prokuroro, ji iš esmės buvo atsakinga už viešos buhalterijos tvarkymą, tuo tarpu neoficialius veiksmus daugiausia atliko Nijolė Steponavičiūtė, viską derindama su kaltinamąja Vintalija Vonžutaite. Kaip žinoma, N. Steponavičiūtė bendradarbiavo su teisėsauga, todėl byloje ji nėra kaltinamoji.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi