captcha

Jūsų klausimas priimtas

Šalčininkų rajone rasti žuvusių lenkų Armijos Krajovos partizanų palaikai

Lietuvoje dirbę Lenkijos ir Lietuvos mokslininkai Šalčininkų rajono Pabradės seniūnijoje rado žuvusių dviejų lenkų Armijos Krajovos partizanų palaikus. Dar vieno asmens palaikai bus tiriami, manant, kad tai taip pat gali būti lenkų partizanas.
7 brigados karių kapai Vilniaus raj., Wikipedia.org nuotr.
7 brigados karių kapai Vilniaus raj., Wikipedia.org nuotr.

Kaip BNS pasakojo jiems talkinusi lietuvė archeologė, Lietuvos edukologijos universiteto prof. Ilona Vaškevičiūtė, mokslininkai planuoja paieškas tęsti rudenį – jie tikisi surasti ir šiose apylinkėse nukauto žinomo lenkų partizano Jano Borysewicziaus, slapyvardžiu Krysia, palaikus.

Į Lietuvą liepos mėnesį atvykę Lenkijos Tautos atminties instituto (IPN) Pakraščių („Kresų“) skyriaus darbuotojai čia tris savaites ieškojo nacistinės Vokietijos ir sovietų NKVD nužudytų lenkų Armijos Krajovos karių palaikų.

„Jie turėjo numatę tuos keturis žmones, kuriuos čia norėjo surasti, pagal archyve rastą medžiagą ir žmonių pasakojimus“, – BNS pasakojo lenkų tyrimui vadovavusi I. Vaškevičiūtė.

Miknakiemio kaimo teritorijoje Šalčininkų rajone esančiame miške rasti Armijos Krajovos kapralo Edwardo Buczeko, slapyvardžiu Grzybek (Grybukas), žuvusio 1944 metų rugpjūčio 1 dieną per susirėmimą su vermachto kalnų jėgerių daliniu, palaikai.

Pasak I. Vaškevičiūtės, iš kapralo bendražygių pasakojimų buvo žinoma, kad jis žuvo ir kovos draugų buvo palaidotas miške. Čia tyrėjai rado seną, tvorele aptvertą kapą. Lenkijos naujienų agentūra pranešė, kad prie palaikų rasta uniformos liekanų ir sagų, lenkiškos kariškos kepurės emblema – erelis.

Kariškos kepurės likučiuose rastas įstrigęs 7,62 kalibro šovinys, greičiausiai ir buvęs kario mirties priežastimi.

Rūdninkų girioje, Ilgosios Salos vietovėje, rasti leitenanto Wojchiecho Stypulos, slapyvardžiu Bartekas, palakai. W. Stypula žuvo 1944 m. liepos 22 dieną per susirėmimą su sovietais prie Visinčios upės.

Dar vieni palaikai, kaip manoma, Stanislawo Masiuko, slapyvardžiu Moroz (Šaltis), rasti senosiose Versekėlės kaimo kapinėse. S. Masiukas žuvo 1944 metais per ataką prieš NKVD postą Eišiškėse.

„Jis buvo palaidotas senose Versekėlės kaimo kapinėse. Pagal pasakojimus, jis turėjo būti palaidotas prie įėjimo, dešinėje pusėje. Ten palaikus radome, tačiau jie pasirodė labai jauno žmogaus, tada kasėme šalia esantį kapą, bet nustatyti, ar tai tas žmogus, kurio mes ieškome, nepavyko. Buvo paimti kaulų mėginiai DNR tyrimams ir tada paaiškėjus,  kurie palaikai yra S. Masiuko, jie bus ekshumuoti“, – sakė I. Vaškevičiūtė.

Tyrinėjimus Lietuvoje vykdė lenkų archeologai, istorikai bei antropologė. Rastus palaikus rengiamasi perlaidoti Eišiškių miestelio kapinėse, kuriose numatytas memorialas „Kario namai“ žuvusiems kariams perlaidoti.

Rudenį mokslininkai tęs kapitono Jano Borysewicziaus, slapyvardžiu Krysia, žuvusio šiose apylinkėse, palaikų paieškas. Jo palaikų archeologai ieškojo jau prieš kelerius metus.

„Buvo žinoma, kad jis yra įmestas į šulinį Eišiškių miestelyje. Pradžioje mums nurodė, kad tas šulinys yra ties piliaviete, bet ten jo neradus, kažkas pasakė, kad dar vienas šulinys yra buvęs prie Eišiškių pirties. Kasėme ten ir iš tikrųjų radome, bet tas šulinys buvo užverstas įvairiomis griuvenomis ir nepavyko palaikų iškasti“, – sakė I. Vaškevičiūtė.

Šio šulinio apžiūrą ir tyrimus archeologai planuoja atlikti sugrįžę.

„Jis yra labai žinomas jų partizanas ir vadovavo operacijoms, kuriose ir žuvo kiti surasti partizanai“, – sakė lietuvė mokslininkė.

Pasak jos, lenkai siekia sudaryti visų lenkų, žuvusių kovoje už tėvynę, sąrašą ir ieško įvairiose vietose, taip pat ir užsienyje, palaidotų šių kovų dalyvių.

„Netgi Emilija Pliaterytė irgi yra į tą sąrašą įtraukta. Pagal juos, ji yra lenkė ir yra tame sąraše“, – pasakojo I. Vaškevičiūtė.

Remiantis turimais duomenimis, lenkai siekia surasti atsitiktinėse vietose palaidotų kovotojų palaikus ir juos perlaidoti kapinėse.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...