Lietuvoje

2017.08.22 19:27

Prabilo apie naują geležinę uždangą: kaip išvengti dar vieno šaltojo karo?

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2017.08.22 19:27

Diskusijoje apie regioninę lyderystę dalyvavęs buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka akcentavo, kad Europoje kyla nauja geležinė uždanga. Su juo sutinka laidoje „Laba diena, Lietuva“ viešėjęs Seimo narys Žygimantas Pavilionis. Pasak jo, visi puikiai mato, kad Rusija Rytų Europoje įžiebia konfliktus tam, kad šalių nepasiektų Vakarai. 

„Iš 7-ių šeši konfliktai yra Rytuose: Karabachas, 2 Gruzijos okupuotos teritorijos, Moldova, Padniestrė, 2 okupuotos Ukrainos teritorijos. Visais atvejais Rusija teigė, kad tai – vidiniai konfliktai, bet visi puikiai mato, kad visų konfliktų ašis ir priežastis yra Kremlius. Jie kuria geležinę uždangą, kad čia Vakarai nepadarytų reformų, kad šalys nepasikeistų ir neištrūktų į laisvę“, – pasakoja diskusijoje dalyvavęs Seimo narys Ž. Pavilionis.

Diskusijoje buvo minėti 3 galimi problemos sprendimo variantai: karinė pagalba, reformos bei perspektyva tapti NATO narėmis.

Pasak Ž. Pavilionio, tokia perspektyva Lietuvai buvo labai svarbi ir motyvuojanti. „Įdomu tai, kad Kurtas Walkeris nedviprasmiškai tiek dėl NATO, tiek dėl Europos Sąjungos narystės pasakė, kad niekas netikėjo, jog Baltijos šalys bus lydimos tokios sėkmės. Jis buvo tas patarėjas, kuris įtikino G. W. Bushą plėsti NATO į Baltijos šalis. Jis sakė, kad jam buvo labai sunku, nes niekas netikėjo, kad Baltijos šalys gali tokiomis tapti“, – kalba Seimo narys. 

Kaip pasakoja buvęs Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Mečys Laurinkus, Gruzijos klausimas šiuo metu „nuėjo į paraštes“, yra primirštas ir beveik nebėra kalbama apie šios šalies narystės ES ar NATO perspektyvas. 

„Gruzijos viduje stengiamasi realizuoti tai, kas buvo deklaruojama ir ko buvo siekiama anksčiau – tai narystė Europos Sąjungoje ir NATO, bet tai jau nebeskamba taip plačiai, o ypač – dėl aneksuotų teritorijų“, – sako M. Laurinkus. 

Pasak jo, didelės įtakos Gruzijos problemų primiršimui turi ir Michailo Saakašvilio neperrinkimas. „Viskas priklauso nuo lyderystės ir nuo lyderių aktyvumo. M. Saakašvilio laikais, taip tai pavadinkime, tas pakilimas buvo labai didelis ir jis, manau, tuo metu turėjo įtaką visai Gruzijai ir, aš manyčiau, Kaukazui“, – aiškina M. Laurinkus. 

Jis pabrėžia, kad ir Lietuvos vaidmuo tuo metu buvo labai didelis. „V. Adamkus buvo kaip koks Gruzijos atgimimo mesijas“, – sako buvęs ambasadorius. 

„Viskas priklauso nuo lyderių aktyvumo. Jeigu jis sumenksta ir nebėra užsibrėžusių tikslo, užsiangažavusių politikų, kurie aktyviai siektų, kad būtų realizuota tai, kas žadėta, ir kovojama už tai, sunyksta ir kita veikla“, – pasakoja M. Laurinkus.

Plačiau – laidos įraše.