Lietuvoje

2013.05.23 16:51

Gimimo vieta – SSRS. Tai įrašas lietuvių asmens dokumentuose

Eglė Merkytė, Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.05.23 16:51

Belgijoje gyvenantys lietuviai pastebėjo, kad kartais Briuselio savivaldybės jų asmens dokumentuose gimimo vietą nurodo ne Lietuvą, o Sovietų Sąjungą. LRT televizijos naujienų tarnybos žurnalistams pradėjus tyrimą paaiškėjo, kad žlugusios imperijos nuoroda kartais įrašoma ir latvių bei estų dokumentuose.

Belgijoje gyvenantys lietuviai pastebėjo, kad kartais Briuselio savivaldybės jų asmens dokumentuose gimimo vietą nurodo ne Lietuvą, o Sovietų Sąjungą. LRT televizijos naujienų tarnybos žurnalistams pradėjus tyrimą paaiškėjo, kad žlugusios imperijos nuoroda kartais įrašoma ir latvių bei estų dokumentuose.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija Belgijos pareigūnų paprašė paaiškinti situaciją, tačiau atsakymo dar nesulaukė.

Istorikai pastebi, kad Vakarų ir Rytų Europos valstybės skirtingai vertina komunizmo idėją propagavusią Sovietų Sąjungą.

Kai Belgijoje gyvenančiai Daliai Kvietkauskaitei viena iš Briuselio savivaldybių išdavė naują vairuotojo pažymėjimą, ji nustebo pamačiusi įrašą, kad jos gimimo vieta ne Lietuva, o Sovietų Sąjunga.

Mergina belgams nepateikė jokio tai rodančio dokumento.

„Taip, faktas, kad gimiau Sovietų Sąjungoje, bet jos jau seniai nebėra. Ir, manau, esame dėl to visi laimingi. Bet kai mano dokumentuose, išduotuose 2012 metais įrašoma, kad mano gimimo vieta – Sovietų sąjunga, šiek tiek keista. Visuose kituose dokumentuose parašyta, kad mano gimimo vieta yra Vilnius, Lietuva. Dabar, manau, tie dokumentai nelabai sutampa“, – pasakojo Belgijoje gyvenanti lietuvė D. Kvietkauskaitė.

Apie Sovietų Sąjungos nuorodą dokumentuose sužinojusi Europos Parlamento narė iš Latvijos Sandra Kalnietė parašė laišką Belgijos vidaus reikalų ministrei, aiškindama istorines aplinkybes ir prašydama kuo skubiau spręsti šį klausimą.

Praėjo beveik keturi mėnesiai, o parlamentarė atsakymo negavo.

„Tai įžeidimas. Taip, įžeidimas. Toks įrašas nuolat primena baisią Baltijos šalių praeitį. Aš pati gimiau gulage, o Sovietų Sąjungos, kaip gimimo vietos, nurodymas man primena skaudžią istoriją“, – teigia Europos Parlamento narė iš Latvijos.

Buvusi Latvijos diplomatė šią situaciją vadina politiniu aplaidumu. Pasak jos, belgų tarnautojai neįvertina, kad griuvus Sovietų Sąjungai, Baltijos šalys ne susikūrė kaip naujos valstybės, o atkūrė savo nepriklausomybę.

„Aplaidumas atsiranda dėl biurokratinės rutinos. Tarnautojai automatiškai visas šalis priskiria vienai ir pagal jų ribotą mąstymą viskas atrodo gerai. Bet mes, Baltijos šalių atstovai, kaskart dėl to turime diskutuoti su žemesnių grandžių valstybės tarnautojais, bet jie neturi galios pakeisti tvarką. Greičiausiai jie nemano, kad tai svarbu, todėl nemato prasmės apie problemą pranešti aukščiau“, – įsitikinusi S. Kalnietė.

Belgijos užsienio reikalų ministerijos atstovas interviu LRT žurnalistams duoti atsisakė, bet sutiko raštu atsakyti, kodėl Belgijos administracija Europos Sąjungos piliečių dokumentuose vartoja nebeegzistuojančios valstybės pavadinimą.

„Belgija niekada nepripažino Baltijos šalių okupacijos, kurią įvykdė Sovietų Sąjunga. Dėl administravimo priežasčių tų Lietuvos, Latvijos ir Estijos piliečių, kurie gimė prieš Sovietų Sąjungos griuvimą, dokumentuose įrašoma, kad gimimo vieta yra Sovietų Sąjunga. Pasistengsime, kad dokumentuose ji daugiau nebūtų minima“, – toks Joreno Vandeweyerio, Belgijos Užsienio reikalų ministerijos atstovo spaudai, atsakymas.

Tačiau ką daryti piliečiams, norintiems pasikeisti įrašą, Belgijos atstovas neatsakė.

Kai kurie Lietuvos diplomatai šią situaciją vertina kaip techninį nesusipratimą, svarstydami, kad galbūt iki šiol belgai neatnaujino savo gyventojų registro sistemos, kuri automatiškai pagal metus priskiria vietovę.

Oficialių Lietuvos piliečių skundų Lietuvos ambasada Belgijoje nėra gavusi, tačiau apie problemą žinojo iš neformalių pokalbių. Aiškintis padėtį Lietuvos Užsienio reikalų ministerija pradėjo sulaukusi žurnalistų klausimų.

„Gavę tokią dokumento kopiją iš jūsų ambasados darbuotojai kreipėsi į Briuselio komuną, išdavusią tą dokumentą, su prašymu paaiškinti, kuo remiantis dokumentuose buvo nurodyta gimimo vieta TSRS. Jokio aiškaus ir konkretaus atsakymo mes nesulaukėme iš Briuselio komunos atstovų ir šiuo metu URM ir ambasados darbuotojai toliau bendrauja su Belgijos vyriausybės organizacijomis ir komuna“, – patikino Lietuvos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė.

Tarp dviejų valstybių iškilusi problema rodo, kaip skirtingai Rytų ir Vakarų Europos šalys mato komunizmo idėją propagavusią Sovietų Sąjungą.

Vakarų Europoje, ypač Belgijoje ir Prancūzijoje, komunizmas šiandien reiškia ne šimtus tūkstančių nužudytų ir ištremtų žmonių, o pergalę prieš nacizmą. Belgijos komunistų partija, rėmusi Sovietų Sąjungos ideologiją, belgams nėra padariusi nieko blogo, priešingai – būdama opozicijoje, gynė darbuotojų teises ir kritikavo valdančiųjų nusikaltimus kolonijose.

„Vakarų Europos dėkingumas Sovietų Sąjungai neišnyko. Tai nereiškia, kad Vakarų europiečiai nežino ar nejautriai reaguoja į Stalino nusikaltimus, ypač kai jie buvo paviešinti 6-ajame dešimtmetyje. Turime išmokti gyventi su istorijoje nenumatytais sienų pokyčiais, suvokti tai. Apsimesti, kad egzistuoja kažkokia nenutrūkstama Lietuvos valstybė, negalima. Tai sukeltų problemų ieškant demokratinės sąmonės šiandien. Lietuva, kaip ir bet kuri kita Europos valstybė, yra istorijos atsitiktinumas, kaip ir Belgija, Italija ar kitos tautos“, – komentuoja Laisvojo Briuselio universiteto istorijos profesorius Pieteris Lagrou.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.