Lietuvoje

2017.08.14 22:45

Nemokamoje ekskursijoje – apie Žolinės šventimo tradicijas

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2017.08.14 22:45

Švęsti Žolines galima įvairiai: galima informacijos ieškoti patiems, galima šventei rinkti bet kokias žoleles arba galima dalyvauti nemokamoje ekskursijoje Vilniaus Bernardinų sode ir išgirsti naudingos informacijos apie Žolinės šventimo tradicijas.

„Mūsų protėviai Žolinę šventė nuo neatmenamų laikų. Tai yra derliaus, gausos, žydėjimo šventė. Rugpjūčio vidurys yra laikas, kai subręsta žolynai, gėlynai, prisirpsta derlius, nupjaunami javai. Tai yra ir vasaros bei rudens susidūrimo šventė“, – pasakoja gidė Laura Kirvelytė-Vasiliauskė.

Anksčiau buvo tikima, kad jei žmonės nešvęs Žolinės, tai ir gero derliaus neverta tikėtis. Todėl jie laikydavosi įvairių Žolinės šventimo tradicijų.

„Pirmas dalykas, ką būtina padaryti per Žolinę – pasidaryti Žolinės puokštę. Žolinės puokštė buvo daroma iš viso metų derliaus, į jas buvo dedamos javų, avižų varpos, diemedžio šakelė, kietis, vaistažolės, netgi morkos ar kopūsto galva. Tada tą puokštę, kuri buvo laikoma pasaulio medžio simboliu, nešdavo į bažnyčią pašventinti, daržoves suvalgydavo, o augalus sudžiovindavo ir laikydavo namie visus metus iki kitos Žolinės, nes buvo tikima, kad tai apsaugo nuo piktų dvasių ir perkūno“, – pasakoja L. Kirvelytė-Vasiliauskė.

Žolinės vakarą iš naujo derliaus buvo gaminama gausybė patiekalų.

Išsamiau – įraše.