captcha

Jūsų klausimas priimtas

Vasarai artėjant į pabaigą žiedadulkių pavojus alergiškiems žmonėms išlieka

Nors daugeliui gali atrodyti, kad žydinčių augalų ir jų žiedadulkių keliamos problemos alergiškiems žmonėms yra aktualesnės pavasarį ir ankstyvą vasarą, taip anaiptol nėra. Įvairūs skirtingu metų laiku žydintys augalai savo žiedadulkėmis nuolatos primena apie tai, kad alergiški žmonės turi ko saugotis visą šiltąjį metų periodą. 
Wikipedia nuotr.
Wikipedia nuotr.

Lietuvoje šiuo metu pradėjo žydėti kiečiai, dažnai sutinkami pakelėse, apleistuose laukuose, neprižiūrimuose gyvenviečių žaliuosiuose plotuose. Kaip teigia Šiaulių universiteto profesorė dr. Ingrida Šaulienė, moksliniai tyrimai rodo, kad kiečių žiedadulkėse esantys alergenai Art v 1-3 dažnai įjautrina Lietuvos gyventojus. „Nustatyta, kad vyresni nei 30 metų asmenys yra labiau jautrūs kiečio alergenams. Tokiems alergenams jautrūs asmenys gali netipiškai reaguoti į ambrozijų, rykštenių, saulučių, saulėgrąžų žiedadulkes ar melionus, bananus, ramunėles, javus, artišokus, saulėgrąžas ir  kai kuriuos prieskonius: raudonėlį, baziliką, muskatą, baltuosius pipirus, saldžiąsias paprikas“, – sako mokslininkė. Prognozuojama, kad nelietingomis dienomis kiečio žiedadulkių koncentracija ore bus aukšta iki pat antrojo rugpjūčio dešimtadienio pabaigos.

Alergines reakcijas sukels ne vien kiečiai

Žmonių organizmo įsijautrinimą ar alergines reakcijas gali padidinti ir kitų augalų žiedadulkių poveikis ar maistas. Pvz., šiuo metu laiku svarbu atkreipti dėmesį į rykštenes laukuose ir dekoratyviniuose želdiniuose. Taip pat vis dar aptinkama daug dilgėlių žiedadulkių. Tuo tarpu miglinių šeimos augalų žiedadulkių koncentracija ore nuolatos mažėja.

Ingrida Šaulienė, daug metų dirbanti aerobiologijos srityje ir tyrinėjanti žiedadulkių sklaidą ir judėjimą ore, atkreipia dėmesį į tai, kad Pietų Europoje prasidėjo ambrozijų žydėjimas. Nors ambrozijos genties augalai Lietuvoje nėra dažni, Europoje jie žinomi kaip vieni iš dažniausiai sukeliančių alergines reakcijas. „Žmogaus organizmą įjautrina ir vos penkios ambrozijų genties augalų žiedadulkės viename kubiniame metre oro. Palyginimui galime pažymėti, kad kiečio žiedadulkių poveikio slenkstis yra 30 žiedadulkių. Todėl akivaizdu, kad ambrozijų žydėjimas alergijų turintiems jautresniems žmonėms yra iš tiesų aktualus. Ambrozijos produkuoja milijardus žiedadulkių, kurios yra puikiai prisitaikiusios nukeliauti didelius atstumus, todėl kasmet pasiekia ir Lietuvos teritoriją. Prognozuojame, kad šį savaitgalį ambrozijų žiedadulkių gali būti pietvakarių bei pietryčių Lietuvoje“, – teigia mokslininkė.

„Jautresni žmonės, kurių organizmas problematiškai reaguoja į vienus ar kitus augalų žiedadulkėse esančius alerginus, paprastai gerai žino, kaip to saugotis, ko vengti ir kaip elgtis tuo metu, kai ore padaugėja vienų ar kitų žiedadulkių; mūsų tikslas yra laiku informuoti apie įvairius žydinčius ir sveikatos problemų galinčius sukelti augalus“, – sako I. Šaulienė.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...