captcha

Jūsų klausimas priimtas

Krašto apsaugos sistema telkia kibernetinio saugumo pajėgumus

Krašto apsaugos ministerija įgyvendina valstybės kibernetinio saugumo ir elektroninės saugos funkcijų bei tarnybų konsolidavimą.
G. Maksimovicz (KAM) nuotr.
G. Maksimovicz (KAM) nuotr.

„Krašto apsaugos ministerija, reformuodama savo ir iš kitų ministerijų perimdama už kibernetinę ir elektroninę saugą atsakingas institucijas ir perskirstydama jų funkcijas, galės užtikrinti ne tik vieningą valstybės kibernetinio saugumo politikos formavimą, bet ir atsakomybę“, – sako krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza.

Valstybės mastu vykdoma kibernetinio saugumo reforma apims 6 Krašto apsaugos ministerijos ir kitų biudžetinių įstaigų padalinių pertvarkymą, iš kurių iki 2018 m. I ketvirčio planuojama suformuoti 3 padalinius, pavaldžius Krašto apsaugos ministerijai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Imdamasi lyderystės kibernetinės ir elektroninės saugos srityje, Krašto apsaugos ministerija nustatė, kad šioje srityje veikiančių institucijų funkcijos dubliuojasi, neefektyviai panaudojamas valstybinio sektoriaus kibernetinio saugumo personalas ir valstybės lėšos. Pertvarkant ir stambinant padalinius, bus sudarytos sąlygos užtikrinti vieningą specialistų rengimą, investicijas į specializuotas IT sistemas ir stiprinti regioninius kibernetinio saugumo pajėgumus.

Įgyvendinus kibernetinės ir elektroninės saugos padalinių ir funkcijų perskirstymą, valstybės ryšių ir informacinių sistemų politiką ir nacionalinę kibernetinio saugumo politiką formuos Krašto apsaugos ministerijos Kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų departamentas, su integruotais Vidaus reikalų ministerijos už elektroninę informacijos saugą atsakingų padalinių ir Vyriausybinių ryšių centro specialistais.

IT, ryšių sistemos ir valstybinių tinklų priežiūrą bei vystymą vykdys naujai formuojama Informacinių technologijų tarnyba prie KAM, kuri bus sudaroma Kibernetinio saugumo ir telekomunikacijų tarnybos prie KAM, Vyriausybinių ryšių centro ir Valstybės įmonės „Infostruktūra“ pagrindu.

E. Kerza, BNS nuotr.

Kibernetinius incidentus valdys ir akreditavimo funkcijas vykdys vieningas Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie KAM, sudarytas Kibernetinio saugumo ir telekomunikacijų tarnybos, Vyriausybinių ryšių centro ir Ryšių reguliavimo tarnybos Saugumo incidentų tyrimų padalinio (CERT-LT) specialistų pagrindu. Toks įstaigų apjungimas į NKSC leis įgyvendinti Kibernetinio saugumo įstatymą dėl vieno langelio principo ir sumažins administracinę naštą valstybės ir privačių informacinių išteklių valdytojams. Taip pat sumažinus incidentus valdančių ir tiriančių institucijų skaičių, bus užtikrintos paparastesnės incidentų valdymo nacionaliniame lygmenyje procedūros.

Įtaria Rusiją vykdžius naujus išpuolius

Apie konsoliduojamus kibernetinio saugumo pajėgumus pareigūnai paskelbė po virtinės šiais metais šalyje įvykusių atakų.

BNS nuotr.

Saugumo specialistai 2017-ųjų pradžioje konstatavo, kad kibernetinio saugumo situacija Lietuvoje yra nepatenkinama.

Su kibernetinio saugumo iššūkiais pastaraisiais metais susidūrė ir kitos valstybės. Jungtinių Valstijų ir Prancūzijos pareigūnai skelbė, kad kibernetiniais išpuoliais siekta paveikti jų prezidentų rinkimus. Dėl atakų savo šalyje Vašingtonas įtaria Rusiją.

E. Kerza pirmadienį pareiškė, kad Rusija per pirmąjį šių metų pusmetį galėjo įvykdyti išpuolių ir Lietuvoje. Nors konkrečių valstybinių įstaigų viceministras neįvardijo, jis teigė, kad „labai sudėtingu būdu“ atakuota krašto apsaugos sistema.

„Tai yra mūsų oponentų iš Rytų bandymas pasinaudoti tais specialiais žvalgybiniais instrumentais, kad būtų įsibrauta į mūsų tinklus ir pagrobta informacija“, – sakė viceministras, vėliau patvirtinęs, kad turi omenyje Rusiją.

Jis teigė, kad ataka buvo suvaldyta ir „grėsmė nei kariams, nei informacinėms sistemoms nekilo“.

Pasak E. Kerzos, kai kurie bandymai įsilaužti į valstybinių institucijų sistemas buvo sėkmingi, o tai rodo, kad „tos institucijos pačios negali susitvarkyti“.

Susirūpinimą dėl kibernetinių išpuolių Lietuvoje bei pasaulyje pastaraisiais mėnesiais didino ir nuvilniję išpirkų reikalaujantys kompiuterių virusai, tokie kaip „WannaCry“.

Padėtis gerėja ne taip greitai, kaip norėtųsi

Pareigūnai nurodė, kad Lietuvoje tebėra paprasta įsilaužti į daugelį valstybės institucijų interneto puslapių, o daugelio įstaigų vadovybė tinkamai nepasirūpina savo sistemų saugumu.

Viceministras nurodė, kad siūloma atsakingiems pareigūnams už netinkamą kibernetinės saugos pasirengimą skirti baudas.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pirmadienį pareiškė remiantis šį siūlymą.

BNS nuotr.

Pasak jo, anksčiau šiais metais paskelbus apie prastą kibernetinio saugumo būklę šalyje kai kurios valstybės institucijos taip ir nepadarė išvadų.

„Yra žmonės, kurie suprato ir pradėjo bandyti keisti situaciją, bet yra institucijos, kurios visiškai nesugeba reaguoti į pokyčius“, – žurnalistams vyriausybėje sakė premjeras

„Jeigu vadovai nesirūpina tuo, tai irgi turi būti tam tikra atsakomybė“, – kalbėjo jis.

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sakė, kad ministerija prieš pusmetį ėmėsi lyderystės kibernetinio saugumo srityje, o visuomenės ir politikų dėmesys šiuo klausimu auga.

„Šį pusmetį pagerėjimas yra, (...) bet, aišku, ne taip sparčiai, kaip mes norėtumėme“, – teigė ministras.

„Ši sritis išliks viena iš prioritetinių sričių tiek valstybėje, tiek Krašto apsaugos ministerijoje“, – pridūrė jis.

Jam antrino viceministras A. Kerza teigęs, kad norėtų „greitesnių ir didesnių žingsnių kibernetinio saugumo srityje“.

G. Maksimovicz (KAM) nuotr.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...