captcha

Jūsų klausimas priimtas

Aukštosios mokyklos sustabdė priėmimą į 112 studijų programų

Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) duomenimis, aukštosios mokyklos, pasibaigus antrajam priėmimo etapui, dėl per menko susidomėjusiųjų skaičiaus nerentabiliomis paskelbė 112 studijų programų.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Pirmojo priėmimo etapo metu tokių studijų programų buvo 64.

„Kai kurios programos praranda aktualumą – tai natūralu, – teigia švietimo ir mokslo viceministras Giedrius Viliūnas, tačiau atkreipia dėmesį į tas aukštąsias mokyklas, kurioms teko stabdyti didelį skaičių programų. – Aišku, didelės sustabdytų studijų programų procentinės dalys rodo tam tikrą krizę, tačiau ji jau nebe pirmi metai pastebima. Ne pirmi metai kalbama, kad studijų programų skaičius Lietuvoje yra labai didelis, lyginant su kitomis šalimis, daug besidubliuojančių programų įvairiuose universitetuose“, – teigia jis.

Anot G. Viliūno, aukštosios mokyklos, ypač regioninės, galėjo nujausti, kad tam tikros studijų programos studentų nesudomins ir priėmimą į jas teks stabdyti.

„Jos tikrai galėjo puikiai prognozuoti, kurių programų studentai nesirinks, bet jos nesusitarė, programų nesustambino ir įvyko taip, kaip įvyko“, – teigia viceministras.

Šiaulių universitetas nepasiduos

21 studijų programos šįmet neorganizuos Klaipėdos universitetas (KU). Tai – ugdymo, humanitarinių mokslų, sportinių šokių, kai kurios socialinių bei gamtos mokslų studijų programos.

Šiek tiek mažiau 20 studijų programų menų, technologijos mokslų ir fizinių mokslų srityse nevykdys Šiaulių universitetas (ŠU).

ŠU Komunikacijos, rinkodaros ir neakademinės veiklos tarnybos direktorius Modestas Grigaliūnas teigia nežinantis, ar kitąmet universitetas sustabdytas programas vykdys.

„Nepaisant to, kad kai kurios programos nesulaukė stojančiųjų, jų buvimas yra svarbus tiek regionui, tiek visai valstybei (vėlgi kalbame visos šalies aspektu), todėl turi būti kuriami būdai, kaip būtų galima pritraukti stojančiųjų į jas“, – atsakyme 15min teigia jis bei priduria, kad studijų programas reikia stambinti.

G. Viliūnas sutinka, kad ŠU svarbu pritraukti stojančiųjų, tačiau tokių, anot jo, „objektyviai per mažai“.

„Visame Šiaulių regione yra ribotas skaičius žmonių, kurie baigs mokyklas, ir šis skaičius mažės, – sako viceministras. – Šioje vietoje Šiaulių universitetui, kaip ir Klaipėdos universitetui, mes matome išeitį jungtis su stipresnėmis aukštosiomis mokyklomis. Sakykime, specializuotos inžinerijos studentų grupės Šiauliuose būtų renkamos kas treti metai, ar kas antri, arba kad pusė grupės studijuotų Kaune, kita pusė Šiauliuose – Vilniuje, Šiauliuose. Būtų lengviau, nes dabar išlaikyti inžinerijos studijas Šiauliuose reiškia turėti profesorius, tam tikrą bandomąją bazę. Tai labai brangu. Mes negalime to išlaikyti dėl kelių studentų“, – dėsto G. Viliūnas.

LEU: nepopuliarios mokamos studijų vietos

Trečiasis pagal sustabdytų programų skaičių – LEU.

„Kadangi šiais metais nebuvo skirtas valstybės finansavimas dalykų mokytojų rengimui lygiagrečiuoju būdu ir nustatytas priimtųjų į pirmosios pakopos ir vientisąsias studijas [...] minimalus studijų vietų skaičius, mokamos studijų vietos nebuvo populiarios stojantiesiems. Pavyzdžiui, lenkų filologiją rinkosi tik du stojantieji“, – apie priežastis, lėmusias programų „uždarymą“, kalba LEU Akademinių reikalų direkcijos vadovė Rasa Matonienė.

Ketvirtoje vietoje tarp universitetų pagal sustabdytų programų skaičių rikiuojasi Kauno technologijos universitetas (KTU). Jis „uždarė“ 7-ias bakalauro ir 4-ias magistro studijų programas.

Mykolo Romerio universitetas (MRU) sustabdė 8-ias studijų programas, Aleksandro Stulginskio universitetas – 6-ias. Pastarasis, vadovaudamasis integracijos susitarimu, dviejų studijų programų (augalų biotechnologijos bei taikomosios ekonomikos ir verslo analizės) studentus nukreipė į VDU.

VGTU į kai kurias programas priėmimą vykdys kitąmet

Šiek tiek mažiau – 5-ias studijų programas – „uždarė“ Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU).

„Į kai kurias iš šių (sustabdytų – aut. past.) studijų programų VGTU kitąmet planuoja vykdyti priėmimą, nes tai kokybiškos, aukštus tarptautinius reikalavimus atitinkančios bei šaliai labai svarbios ir reikalingos studijų programos“, – aiškina universiteto studijų prorektorius Romualdas Kliukas.

Anot jo, tai – Ekonomikos inžinerijos ir Gaisrinės saugos studijų programos. Pirmoji jų, kaip teigia prorektorius, – labai kokybiška ir aukštai įvertinta, antroji – labai reikalinga, mat gaisrinės saugos srities specialistų neruošia jokia kita aukštoji mokykla.

„Būtina apsispręsti, ar valstybės mastu mums reikia profesionalių gaisrinės saugos specialistų ir jei taip, valstybė turėtų atitinkamai tai parodyti – skatinti ir remti tiek gaisrinės saugos specialistų parengimą, tiek kelti šių atsakingos srities darbuotojų atlyginimus“, – mano R. Kliukas.

„Galima pritarti, kad tam tikros nišinės programos gali būti svarbios, nors ir nėra ypač patrauklios, – R. Kliukui antrina viceministras. – Tokių programų yra ir daugiau, pavyzdžiui, egzotiškų kalbų studijos, dėl to joms galimos tam tikros išimtys. Šiais metais [...] tą išimčių sąrašą reikės tikslinti“, – priduria G. Viliūnas.

LSU: programų „uždarymo“ priežastys kitos

Vilniaus dailės akademija (VDA) sustabdė priėmimą į 4 studijų programas, Lietuvos sporto universitetas (LSU) – į 3, tačiau, LSU ryšių su visuomene specialistės teigimu, tokį sprendimą lėmė ne mažas abiturientų susidomėjimas.

„Šios studijų programos sulaukė pakankamai norinčiųjų jas studijuoti, tačiau dalis jų pasirinko šias studijų programas ne pirmuoju pageidavimu, kiti pageidavo studijuoti valstybės finansuojamoje vietoje, o LSU valstybės finansuojamų studijų krepšelių į šias programas negauna jau ne vienerius metus, dar kiti „nepraėjo“ nustatyto konkursinio balo, kai kurie stojantieji neprikabino reikalingų dokumentų ir panašiai“, – 3-ijų programų stabdymo priežastis vardija Giedrė Žakelė ir priduria, kad universitetas į jas priėmimą vykdys kitąmet.

Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA) nerentabiliomis paskelbė taip pat 3 programas, Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) – 2 programas. Vilniaus universitetui (VU), Lietuvos sveikatos mokslų universitetui (LSMU) ir Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijai (LKA) studijų programų stabdyti neteko.

Aukštosios mokyklos, sustabdžiusios tam tikras studijų programas, gali jas išregistruoti arba priėmimą į jas vykdyti kitąmet.

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), aukštojo mokslo pertvarkos plane numačiusi studijų programų skaičių sumažinti nuo 1800 iki 700, minimalius reikalavimus besimokančiųjų skaičiui įvedė pirmą kartą. Jie įsigalioja nuo šių metų rugsėjo 1 dienos.

Valstybės finansavimas nuo rugsėjo 1-osios bus skiriamas tik toms studijoms, kurios surinks nurodytą minimalų studentų skaičių: ne mažiau kaip 15 pirmakursių socialinių ir humanitarinių mokslų studijų programose, ne mažiau kaip 10 – biomedicinos, fizinių ir technologijos mokslų studijose ir ne mažiau kaip 4 – menų studijose.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...