captcha

Jūsų klausimas priimtas

M. Pence`as: JAV palaiko ir visada palaikys Baltijos šalis

Jungtinės Valstijos palaiko ir visada palaikys Baltijos šalis ir jų žmones, pirmadienį pareiškė Taline viešintis JAV viceprezidentas Mike`as Pence`as. Be to, jis užsiminė ir apie Rusijos keliamą grėsmę.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

„Rusija kelia grėsmę NATO sąjungininkėms, ir JAV padarys viską, kad užkirstų jai kelią“, – Taline viešintis M. Pence`as sakė per bendrą spaudos konferenciją su Baltijos šalių vadovais.

„Tvirtai palaikome (NATO sutarties) 5-ąjį straipsnį, pagal kurį vienos iš sąjungininkių užpuolimas taptų puolimu prieš mus visus“, – sakė jis ir pridūrė, kad „JAV ir Baltijos sąjunga yra tvirta kaip geležis“.

„Žinome, kad stipri ir vieninga NATO dabar svarbesnė negu bet kada po komunizmo griūties“, – pažymėjo M. Pence`as.

„Man didelė garbė šiandien būti čia ir perduoti labai paprastą žinią nuo Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Donaldo Trumpo, – pridūrė viceprezidentas. – Prezidentas pasiuntė mane, kad pasakyčiau: mes esame su jumis. Palaikome Estijos, Latvijos ir Lietuvos žmones bei valstybes. Ir visada palaikysime.“

Viceprezidentas padėkojo Estijai, kad ji vykdo NATO narių įsipareigojimą skirti gynybai mažiausiai 2 proc. bendrojo vidaus produkto, taip pat sakė esantis patenkintas, kad Latvija ir Lietuva yra pažadėjusios įvykdyti šį kriterijų ateinančiais metais.

Baltijos šalių prezidentai savo ruožtu padėkojo Jungtinėms Valstijoms už jų palaikymą. Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid sakė, kad „mūsų valstybes ir tautas vienija bendros vertybės“.

D. Grybauskaitė: išskirtinis JAV dėmesys – Baltijos šalių saugumui

Prezidentė Dalia Grybauskaitė dalyvauja Baltijos šalių vadovų ir JAV viceprezidento susitikime. Jame daugiausia dėmesio skiriama regiono saugumo stiprinimui ir Baltijos šalių bei JAV bendradarbiavimui gynybos srityje. 

Šalies vadovė pabrėžė, jog ilgalaikis JAV įsitraukimas į regiono saugumo užtikrinimą Baltijos šalims gyvybiškai svarbus. Galingiausios NATO sąjungininkės vaidmuo yra lemiamas siekiant regioninės oro gynybos sprendimų, o nuolatinis JAV karių ir technikos buvimas Baltijos šalyse –  stipriausia atgrasymo priemonė. 

Regionui susiduriant su karinėmis ir hibridinėmis grėsmėmis, Jungtinės Amerikos Valstijos užtikrintai įgyvendina savo gynybos įsipareigojimus. Oro gynybos pratyboms Lietuvoje dislokuotos „Patriot“ sistemos, JAV naikintuvais stiprinama NATO oro policijos misija, į Baltijos jūrą atvykstantys JAV kariniai laivai, didinamas finansavimas Europos atgrasymo iniciatyvai –  tai tvirta parama Baltijos šalių, Europos ir viso Aljanso saugumui. 

Susitikime aptartas bendras valstybių atsakas atremiant kibernetines grėsmes. Prezidentės teigimu, prieš Vakarų demokratijas nukreiptos kibernetinės atakos – kylanti grėsmė tarptautiniam saugumui. Europos valstybės ir JAV jau patyrė didelio mąsto kibernetinius išpuolius ir duomenų vagystes, praėjusiais metais ir Lietuvoje užfiksuota beveik 50 tūkstančių kibernetinių incidentų. Todėl greito reagavimo bei sutelktų sąjungininkų pajėgumų reikia ir kibernetinėje erdvėje. 

Valstybių lyderiai taip pat aptarė Baltijos šalių ir JAV energetinį bendradarbiavimą. Prezidentės teigimu, aktyvus JAV vaidmuo regiono energetikos sektoriuje įgauna strateginę reikšmę. JAV sprendimas dėl sankcijų Rusijai, liečiantis ir energetinius projektus – tai griežtas signalas, jog Kremliaus mėginimai išnaudoti savo padėtį energetikos sektoriuje manipuliacijoms ir kišimuisi į kitų šalių politiką, nebus toleruojami. JAV taip pat padeda užtikrinti energijos šaltinių įvairovę regione – jau rugpjūtį Lietuvos SGD terminalą, o per jį – ir kitas Baltijos šalis, pasieks pirmosios amerikietiškos suskystintos gamtinės dujos, teigiama prezidentūros pranešime spaudai. 

Susitikime su JAV viceprezidentu šalies vadovė taip pat pabrėžė, jog Amerikos demonstruojama tvirta pozicija Kremliaus geopolitinių energetikos projektų atžvilgiu itin reikšminga, susiduriant su nauja grėsme – prie NATO sienų statoma nesaugia Astravo AE, kuri gali būti panaudota ir kaip nekonvencinis ginklas. 

Prezidentė su kitais Baltijos šalių vadovais ir JAV viceprezidentu taip pat aptarė pasirengimą NATO viršūnių susitikimui, kuris įvyks kitąmet. Šalies vadovės teigimu, būtina užtikrinti greitesnį Aljanso sprendimų priėmimą, parengti konkrečias priemones galimai karinei Baltijos šalių izoliacijai išvengti, turėti nuolat atnaujinamus gynybos planus su priskirtais kariniais pajėgumais.

Aptars gynybą ir energetiką

Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentai pirmadienį Taline su Jungtinių Valstijų viceprezidentu Mike`u Pence`u aptars gynybos ir energetikos klausimus.

Baltijos šalys iš JAV tikisi tolesnės paramos kuriant regioninės oro gynybos sistemą. Oro gynyba yra viena iš silpniausių Baltijos šalių vietų karine prasme.

Lietuva, Latvija ir Estija taip pat siekia užsitikrinti greitesnį sprendimų priėmimą Aljanse, konkrečias priemones galimai karinei izoliacijai išvengti bei nuolat atnaujinamus gynybos planus su priskirtais kariniais pajėgumais.

Susitikime bus kalbama ir apie kibernetines grėsmes.

Su JAV viceprezidentu taip pat bus aptariamas bendradarbiavimas energetikos srityje, energetinio saugumo stiprinimas, atsakas Astravo atominės elektrinės keliamoms grėsmėms.

Tai bus antrasis tokio formato keturšalis susitikimas. Vasarį M. Pence`as su Baltijos šalių prezidentais buvo susitikęs Miunchene.

Taline taip pat vyks trijų Baltijos šalių vadovų darbo susitikimas, kuriame bus aptartas regiono strateginių energetikos ir transporto projektų įgyvendinimas, aktualiausi Europos Sąjungos (ES) klausimai, pagalba ES Rytų partnerėms.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...