captcha

Jūsų klausimas priimtas

Kibernetinių atakų byloje teisiami du nepilnamečiai

Utenos teismas nagrinėja kibernetines atakas prieš kelių bendrovių informacines sistemas, kaip įtariama, vykdžiusių dviejų nepilnamečių baudžiamąją bylą. Vienas vaikinų jau davė parodymus, kitas žada aplinkybes paaiškinti vėliau po visų liudytojų apklausos.
Reuters/Scanpix nuotr.
Reuters/Scanpix nuotr.

17-mečiams jaunuoliams iš Utenos ir Tauragės pareikšti įtarimai dėl turto prievartavimo. Nusikaltimo padarymo metu jiems buvo 15 metų. Įstatymas atsakomybę už turto prievartavimą asmenims atsakomybę numato nuo 14 metų.

„Buvo atakos prieš Užsienio reikalų ministeriją, Seimą, bet jie dar neturėjo 16 metų, o baudžiamoji atsakomybė tiems nusikaltimams numatyta nuo 16 metų, o už turto prievartavimą asmuo gali atsakyti nuo 14 metų“, – BNS sakė bylą nagrinėjantis teisėjas Gytis Stasevičius.

Ikiteisminis tyrimas 2016-aisiais pradėtas dėl galimo turto prievartavimo, neteisėto poveikio informacinei sistemai, neteisėto disponavimo įrenginiais. Tyrimas dėl dviejų nepilnamečių lietuvių užbaigtas kovo 31-ąją, baudžiamoji byla perduota Utenos apylinkės teismui. Teismui perduotoje byloje liko kaltinimai tik dėl turto prievartavimo, pagal kitus kaltinimus tyrimas nutrauktas, nes, kaip minėta, jaunuoliai nebuvo sulaukę tokio amžiaus, kada galima taikyti atsakomybę.

Vieno įtariamojo, užsienio piliečio, atžvilgiu ikiteisminis tyrimas yra atskirtas ir bus perduotas baudžiamajam persekiojimui vykdyti kompetentingoms Danijos institucijoms, anksčiau skelbė Generalinė prokuratūra.

Nusikaltimai buvo įvykdyti 2016 metų pavasarį, lietuviams pateikti kaltinimai dėl septynių epizodų, buvo prašoma virtualių pinigų – bitkoinų. Buvo teigiama, kad, jeigu nesumokėsite bitkoino, sistema bus atakuojama DDOos (angl. „Distributed Denial of Service“ – paskirstytas atsisakymas aptarnauti).  

Vaikinai bitkoinų prašė iš bendrovės rašė ir bendrovei „Tavo mokykla“, kuri vysto „TAMO“ informacinę sistemą švietimo įstaigoms, kuria įvairius elektroninio mokinio pažymėjimo sprendimus ir teikia kitas švietimo įstaigoms skirtas elektronines paslaugas.

Bitkoinų buvo reikalaujama ir iš „EVP International “ (dabar „Paysera LT“), integruotas švietimo informacines sistemas kuriančio ir diegiančio „Nacionalinio švietimo centro“. Vaikinai „atakavo“ šias institucijas, paskui žiniasklaidoje ieškojo, ar yra pranešimų apie juos.

Keletas atakų buvo atremta. Teismas liudytojais apklausė šių įmonių atstovus, kurie buvo atsakingi už kibernetinę saugumą. Jie paliudijo, kad buvo gautos žinutės, kad vyko DDOs atakos, kai kurios buvo atremtos, tačiau buvo atvejų, kai veikla buvo sutrikdyta.

Teismo posėdžiuose nepilnamečiai kaltinamieji dalyvauja kartu su tėvais ir advokatais. Vaikinams paskirtos kardomosios priemonės rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir periodiškai registruoti policijos įstaigoje.

„Danijos pilietis buvo virtualus draugas, su juo lietuviai internete žaidė kompiuterinius žaidimus, jaunuoliai kalbėjosi apie priėjimus prie serverių. Kaltinimas pateiktas dėl veikimo bendrininkų grupėje su Danijos piliečiu. Matyt, ir įdomu, ir nuotykis, ir pinigai“, – BNS sakė teisėjas G. Stasevičius.

„EVP International“ pareiškė 1 tūkst. eurų neturtinės žalos ir 1218 eurų turtinės žalos ieškinį. Įmonė sako, kad turėjo išlaidų atstatydama sistemą, patyrė nepatogumų, nusikalstama veika pakenkė dalykinei reputacijai.

Abu kaltinamieji anksčiau neteisti ir administracine tvarka nebausti vaikinai.

Įstatymas tam, kas neturėdamas teisėto pagrindo atvirai ar užmaskuotai savo ar kitų asmenų naudai vertė kitą asmenį perduoti turtą, suteikti turtinę teisę ar atleisti nuo turtinės pareigos arba atlikti kitus turtinio pobūdžio veiksmus, arba nuo jų susilaikyti grasindamas prieš nukentėjusį ar kitą asmenį panaudoti fizinį smurtą, sunaikinti ar sugadinti jo turtą, paskelbti kompromituojančią ar kitokią informaciją, kurios atskleidimas nepageidautinas, arba panaudodamas kitokią psichinę prievartą, numato areštą arba laisvės atėmimą iki 6 metų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...