captcha

Jūsų klausimas priimtas

Vilnius finansuos kaimynijas, panorusias atnaujinti savo kiemus

Sostinės savivaldybė rado būdą, kaip paskatinti vilniečius atsinaujinti ištisus senųjų daugiabučių kvartalus – taryba patvirtino grandiozinę Kaimynijų teritorijų atnaujinimo programą, pagal kurią sumokės 1288 naujai suformuotoms kaimynijoms už jų kvartalų atnaujinimą. Savivaldybė skirs net po 10 eurų už 1 kv. m atnaujinamos teritorijos tiems, kurie atsinaujins senesnius kaip 15 metų daugiabučių namų kvartalus, o tai yra net 934 hektarai neužstatytų bendrų plotų, kuriuos galima paversti jaukiomis, patogiomis ir savitomis erdvėmis. Skaičiuojama, kad panorėjus atsinaujinti visoms Vilniaus kaimynijoms, bus skirta apie 95 mln. EUR savivaldybės paramos.  
BNS nuotr.
BNS nuotr.

„Net du trečdaliai vilniečių gyvena „miegamuosiuose“ rajonuose, kuriems stinga jaukumo ir patogumo. Mano pareiga ir atsakomybė yra padaryti šiuos rajonus patraukliais vilniečių šeimoms. Dėl to inicijavome pirmą tokios apimties projektą Lietuvoje, kai savivaldybė norintiems susitvarkyti savo kiemą skirs finansavimą po 10 eurų už 1 kv. m atnaujinamos teritorijos“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Į kaimynijas susijungę vilniečiai patys spręs, kaip atsinaujinti savo kiemą ir į ką investuoti: į kiemo apsaugą (tvorą, vaizdo kameras), į sporto ir pramogų įrenginius, ar atsinaujinti kiemo infrastruktūrą, apželdinimą. Kaimynijos turės pasirengti kvartalo atnaujinimo projektus, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Pagal šią programą vilniečiai gali atsinaujinti kiemo pėsčiųjų takus ir šaligatvius, įsirengti įvažiavimo užtvarą, vaizdo stebėjimo kameras ant pastatų, ar suoliukus, šiukšliadėžes, pavėsinės, pasisodinti naujus želdinius. Taip pat finansuojamas ir automobilių stovėjimo vietų kieme įrengimas, vaikų žaidimų ar sporto aikšteles su įrenginiais. Finansavimas skiriamas ir kaimynijos teritorijoje suformuotų sklypų įteisinimui. Visas išlaidas, kurios viršys savivaldybės teikiamą finansavimą, apmokės patys kaimynijos nariai.

Štai Žirmūnuose yra trijų daugiabučių kaimynija (316 butų), turinti 5394 kv. m teritoriją. Ši kaimynija gali pretenduoti į 53 940 EUR savivaldybės paramą. Susitarę galėtų įsirengti 15 papildomų stovėjimo vietų (iki 24 tūkst. EUR), vaikų žaidimų aikštelę (apie 22 tūkst. EUR), 6 suoliukus (apie 2 100 EUR), pasisodinti 5 medžius (1750 EUR), atnaujinti 300 kv. m vejos (450 EUR), pasistatyti kieme užtvarą (apie 1000 EUR). Kartu su administravimo išlaidomis, kaimynijai visa tai kainuotų apie 53 900 EUR (skaičiuota pagal „Sistela“ patvirtintus įkainius), ir pakaktų savivaldybės skiriamos paramos sumos – 53 940 EUR.

Pirmajame programos etape startuos penki pilotiniai kaimynijų projektai. S. Konarskio g. – 10 renovuotų daugiabučių (449 butai) namų kaimynija jau turi parengtus kiemų sutvarkymo projektinius pasiūlymus. Apie 16 tūkst. kv. m ploto bendrame sklype suplanuota daug atnaujinimų: apsitverti sklypą tvora, įsirengti sporto ir žaidimų aikšteles su naujais įrenginiais, dviračių  stovus, atsinaujinti želdynus, pravažiavimų ir automobilių statymo aikštelių dangą, įsirengti šiukšliadėžes, suoliukus, rekonstruoti priėjimus prie pastatų, atnaujinti šviestuvus ir kt. Paskaičiuota, kad 1 kv. m teritorijos sutvarkymo kainuos 35 EUR.  Savivaldybei pridėjus po 10 EUR, gyventojams liks apmokėti po 25 EUR. Atnaujinimo darbai turės būti atlikti ne vėliau kaip per 2 metus.

Vilniaus savivaldybės iliustracija

Rekomenduojamų kaimynijų ribų schemos artimiausiu metu bus pristatytos miesto interaktyviajame žemėlapyje.

Kaimynija – tai erdviškai susijusių daugiabučių namų gyventojų bendruomenė, susibūrusi kartu spręsti kaimynijos teritorijos atnaujinimo ir tvarkymo klausimus. Į kaimyniją gali įsijungti ir šių namų teritorijoje įsikūrusios įstaigos, kurios suinteresuotos drauge su aplinkui gyvenančiais atsinaujinti aplinką, pavyzdžiui, įsirengti bendrą automobilių statymo aikštelę, skverą, ar sporto erdvę. Atnaujintos teritorijos tvarkymu ir priežiūra ne mažiau kaip 10 metų toliau rūpinsis patys kaimynijos nariai.

Paraiškas gauti finansavimą savivaldybė vertins  pagal labai aiškiai apibrėžtus kriterijus, atsižvelgdama į jau modernizuotų namų kaimynijoje skaičių, kaimynijos dydį (gyventojų  skaičių, sklypų plotą) ir kt. kriterijus.

Šiemet paklausus vilniečių, kaip jie įsivaizduotų savo kiemo erdvės pagerinimą, 28 proc. gyventojų atsakė norintys plėsti žaliąsias erdves, 18 proc. – įsirengtų naujus takus ir suoliukus, 15 proc. – plėstų žaidimų ir sporto aikšteles, 12 proc. – didintų automobilių stovėjimo vietų skaičių, 9 proc. įsirengtų dviračių taką ir stovus. Dalinis finansavimas pagal Kaimynijų programą bus greičiausias būdas atnaujinti ištisus kvartalus, kurie statyti  prieš dešimtmečius.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...