Lietuvoje

2013.05.20 11:04

Prezidento rinkimai: D. Grybauskaitė visus sutaršytų tarsi šiltą vilną

Prezidento rinkimuose dabartinė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė daugelį konkurentų sutaršytų tarsi šiltą vilną. Remiantis žurnalo „Valstybė“ užsakymu bendrovės „Vilmorus“ atlikta visuomenės nuomonės apklausa, į rimtesnius konkurentus D. Grybauskaitei galėtų pretenduoti nebent premjeras Algirdas Butkevičius.

Prezidento rinkimuose dabartinė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė daugelį konkurentų sutaršytų tarsi šiltą vilną. Remiantis žurnalo „Valstybė“ užsakymu bendrovės „Vilmorus“ atlikta visuomenės nuomonės apklausa, į rimtesnius konkurentus D. Grybauskaitei galėtų pretenduoti nebent premjeras Algirdas Butkevičius.

Kitas svarbus signalas – pirmame ture D. Grybauskaitė nesurinktų daugiau nei pusės rinkėjų balsų, todėl neišvengiamai būtų organizuojamas antrasis rinkimų turas.

Antrajame rinkimų rate D. Grybauskaitės pergalė prieš A. Butkevičių nebūtų tokia užtikrinta: dabartinė šalies vadovė antrame ture surinktų 47,3 proc. balsų, A. Butkevičius – 30,3 proc., tačiau net 10,1 proc. žmonių nežinojo, kaip balsuotų susiklosčius tokiai situacijai.

Visuomenės nuomonės apklausa atlikta balandžio 10–14 dienomis, iš viso apklausti 1003 respondentai, kurių amžius nuo 18 metų.

L. Bielinis: vienintelis nežinomasis – A. Butkevičiaus apsisprendimas

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Lauras Bielinis teigia, kad prezidento rinkimai, jeigu juose dalyvaus socialdemokratas A. Butkevičius, bus gana pinklūs, mat D. Grybauskaitės pergalė tokiu atveju nebūtų tokia akivaizdi, kokia buvo praėjusiuose prezidento rinkimuose.

„Tiesą sakant, prezidento rinkimų kova gali būti sunki, jeigu joje sutiks dalyvauti A. Butkevičius. Šios apklausos rezultatai gauti tuo metu, kai visiems buvo deklaruota ir pasakyta, kad A. Butkevičius nekandidatuos. Tai yra, A. Butkevičiui atvirai pasakius, kad nekandidatuos, vis tiek net 30,3 proc. rinkėjų balsuotų už jį. Tai įsivaizduokime, kas įvyktų, jeigu A. Butkevičius staiga pareikštų: „Aš kandidatuosiu.“ Tada užsivestų visa rinkimų ir reklamos mašina“, – teigė politologas.

Jo teigimu, D. Grybauskaitė šiuo metu iššokti aukščiau esamų reitingų negali: už ją pasiryžę balsuoti tik konservatorių ir liberalų rinkėjai, kai anksčiau paramą šiai politikei demonstravo žmonės, kurių pažiūros varijavo nuo kairės iki dešinės.

„Atrama jai sumažėjo. Šiandien už ją didžiąja dalimi balsuotų konservatoriai ir liberalai, visi kiti – įvairiai. O anuose rinkimuose nuo kairės iki dešinės visi už ją ir balsavo“, – svarstė L. Bielinis.

Pasak mokslininko, D. Grybauskaitei aiškiai trūksta struktūrinės-organizacinės paramos – partijų, visuomeninių organizacijų. Dėl šios priežasties, anot L. Bielinio, prezidentė neturėtų kalbėti, jog yra alergiška partijoms.

Antras aspektas, politologo nuomone, tai problemos su D. Grybauskaitės viešaisiais ryšiais.

„Tai, ką ji daro, galbūt daro ir neblogai, bet jos viešųjų ryšių rezultatas nėra toks, kokio tikėtumės ir norėtume. Tai yra, ji nesurenka paramos savo kalbėjimu apie partijas, apie ekonomiką, savo neryžtingumu vertindama vienokį ar kitokį socialinį įvykį Lietuvoje. Kitaip tariant, ji neįvykdo to, ko iš jos tikisi“, – sakė L. Bielinis.

N. Venckienė – prezidentė? Respondentai sako „ne“

Remiantis apklausos duomenimis, dauguma gyventojų būtų linkę balsuoti už dabartinę prezidentę D. Grybauskaitę. Prezidento rinkimuose ją paremtų 41,1 proc. apklaustų gyventojų, tačiau tai sudaro tik du penktadalius apklaustų respondentų.

Savo pagrindinį varžovą, premjerą A. Butkevičių prezidentė lenkia dvigubai – už socialdemokratų lyderį buvo linkę balsuoti 20,3 proc. rinkėjų.

Daugelis kitų politikų, pagal apklausos rezultatus, rimtesnės konkurencijos D. Grybauskaitei ir A. Butkevičiui nesudarytų. Pavyzdžiui, už socialdemokratų europarlamentarę Viliją Blinkevičiūtę savo balsą atiduotų viso labo 5,9 proc. gyventojų, už konservatorę Ireną Degutienę – 5,8 proc., už „darbietį“ Artūrą Paulauską – 3,6 proc., „tvarkietį“ Valentiną Mazuronį – 3 proc.

Dar mažiau balsuotų už darbe nesirodančią „Drąsos kelio“ frakcijos seniūnę, parlamentarę Neringą Venckienę. Valstybės vairą jai patikėtų 1,6 proc. žmonių.

Vilniaus merą Artūrą Zuoką valstybės vadovo kėdėje įsivaizduoja tik 1,5 proc. respondentų, buvusį D. Grybauskaitės atstovą spaudai, dabartinį Seimo narį Liną Balsį – 1,3 proc.

Liberalas Petras Auštrevičius irgi sulauktų 1,3 proc. rinkėjų paramos, socialdemokratų sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis – 1,1 proc.

Dar 12,5 proc. gyventojų teigia neketinantys balsuoti prezidento rinkimuose, 0,9 proc. nežinojo, kaip atsakyti į klausimą apie tai, už ką balsuos.

D. Grybauskaitės rėmėjai – konservatoriai ir liberalai

Analizuojant, kokių partijų rinkėjai balsuotų už vieną ar kitą galimą kandidatą į prezidentus, paaiškėjo, kad D. Grybauskaitę nusiteikę remti daugiausia konservatorių ir Liberalų sąjūdžio rinkėjai, o A. Butkevičių – socialdemokratų bei Darbo partijos rėmėjai.

Net 67,4 proc. žmonių, kurie balsuoja už Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus, prezidento rinkimuose paremtų D. Grybauskaitę. Dar 15,7 proc. konservatorių rėmėjų balsuotų už I. Degutienę.

Už D. Grybauskaitę balsuotų ir 62 proc. Liberalų sąjūdžio rinkėjų. Dalis liberalų rėmėjų taip pat simpatizuoja konservatorei I. Degutienei – jai savo balsą atiduotų 11,9 proc. balsuojančiųjų už Liberalų sąjūdį.

Savą kandidatą P. Auštrevičių paremtų viso labo tik 7 proc. liberalų rinkėjų, dar 6,4 proc. į prezidentus rinktųsi socialdemokratą V. Andriukaitį.

Tuo tarpu socialdemokratų rinkėjai laikosi nevienareikšmės nuomonės: 36,8 proc. jų balsuotų už D. Grybauskaitę, 43,4 proc. – už A. Butkevičių. Dar 6,8 proc. socialdemokratų simpatikų savo balsą atiduotų V. Blinkevičiūtei.

„Tvarkos ir teisingumo“ partijos rėmėjai irgi neturi aiškios nuomonės, už ką būtų verta balsuoti prezidento rinkimuose: 23,8 proc. balsuotų už D. Grybauskaitę, 18,4 proc. – už A. Butkevičių, 16,5 proc. – už „tvarkiečių“ vicepirmininką V. Mazuronį, 11,2 proc. – už V. Blinkevičiūtę.

Darbo partijos rinkėjai taip pat yra pasidaliję į keletą stovyklų: 32,3 proc. „darbiečių“ rėmėjų balsuotų už D. Grybauskaitę, 22,7 proc – už A. Butkevičių, 8,9 proc. – už I. Degutienę, 8,1 proc. – už V. Blinkevičiūtę.

Faktas, kad dauguma Darbo partijos rinkėjų būtų linkę balsuoti už D. Grybauskaitę įdomus tuo, jog santykiai tarp prezidentės bei šios politnės jėgos lyderių yra gana įtempti.

Kaip žinoma, D. Grybauskaitė priešinosi Darbo partijos dalyvavimui formuojant valdančiąją koaliciją, į ministrus ji „nepraleido“ trijų „darbiečių“ – Loretos Graužinienės, Virginijos Baltraitienės ir Kęstučio Daukšio. D. Grybauskaitės pastangomis teisiamųjų suole atsidūrusiems V. Uspaskichui ir V. Gapšiui neatsirado vietos aukščiausiuose postuose, nors V. Gapšys ir tapo pirmuoju Seimo vicepirmininku.

D. Grybauskaitė nugriebtų ir 23,3 proc. „Drąsos kelio“ rinkėjų, 35,8 proc. Lenkų rinkimų akcijos rėmėjų bei 46,8 proc. Valstiečių ir žaliųjų sąjungos rinkėjų.

Visą straipsnį skaitykite DELFI.lt