Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Minima Mirusiųjų nuo AIDS atminimo diena

ELTA2015.09.08 13:45

Trečiąjį gegužės sekmadienį visame pasaulyje minima Mirusiųjų nuo AIDS atminimo diena. Šiemet jos šūkis – „Solidarizuokimės“.

Trečiąjį gegužės sekmadienį visame pasaulyje minima Mirusiųjų nuo AIDS atminimo diena. Šiemet jos šūkis – „Solidarizuokimės“.

„Šių metų tema akcentuoja, kad bendruomenių solidarumas yra svarbus siekiant efektyvesnio atsako į ŽIV epidemiją. Šią dieną kviečiame šalių vyriausybes, neaplenkiant ir Lietuvos, ženkliau remti efektyvias prevencijos priemones, nes tik sujungę finansinius išteklius ir kartu veikdami galime tikėtis geresnių rezultatų. Šiuo metu ES kontekste Lietuva atsilieka“, – pabrėžia asociacijos „Demetra“ prezidentė Svetlana Kulšis.

Asociacija „Demetra“ šią dieną pasitinka su ŽIV testavimo akcija, nes tai viena pagrindinių ŽIV prevencijos priemonių, o šis tyrimas nemokamai vis dar sunkiai prieinamas. Greitasis ŽIV tyrimas užtrunka vos minutę – specialistas iš piršto paima lašą kraujo ir jį tiria specialiais reagentais. Ar nėra užsikrėtęs ŽIV, žmogus sužino iš karto. Testo patikimumas – 99,96 procento, jo atlikimui naudojami vienkartiniai instrumentai.

Šalia raudonojo kaspino – tarptautinio prevencijos ir solidarumo su užsikrėtusiais ŽIV, sergančiais AIDS žmonėmis simbolio, kiekvienam mirusiam nuo AIDS šalies žmogui atminti bus uždegta žvakė.

Akcijos, kuri sostinėje prasidės 15 valandą, metu atvykusieji nemokamai gaus ir sargių, ir dovanėlių. Visi norintys prie Geležinkelio stoties esančio „McDonald's“ restorano galės nemokamai vos per vieną minutę išsitirti, ar nėra užsikrėtę žmogaus imunodeficito virusu.

Greitaisiais ŽIV testais, kuriuos Lietuvai tiekia tarptautinė organizacija „AIDS Healthcare Foundation“ (AHF), iki gegužės 1 d. ŽIV statusą sužinojo 2,587 tūkst. žmonės, iš jų 34 tyrimo rezultatas buvo teigiamas. Iš viso pagal AHF finansuojamą projektą „Ištyrimas ir gydymas“ nuo 2011 m. „Demetra“ nemokamai atliko per 20 tūkst. ŽIV testų ir išdalino daugiau kaip 150 tūkst. apsaugos priemonių (prezervatyvų).

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, iki 2013 m. balandžio 1 d. Lietuvoje nustatyti 2097 ŽIV užsikrėtę asmenys. 142 žmonės mirė nuo AIDS.

Panašios akcijos sekmadienį vyks ir kituose Lietuvos miestuose – Alytuje, Visagine, o gegužės 20 d. – Kaune.