captcha

Jūsų klausimas priimtas

NATO pratybose Lietuvoje išbandytos „Patriot“ sistemos

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir krašto apsaugos sistemos vadovybė ketvirtadienį Šiaulių apylinkėse stebėjo oro gynybos pratybas „Tobruq legacy 2017“ („Tobruko palikimas 2017“). Pratybose pirmą kartą Lietuvoje dislokuota JAV ilgo nuotolio oro gynybos sistema „Patriot“ – viena moderniausių sistemų pasaulyje kovoti su raketomis ir naujausios kartos lėktuvais, rašo prezidentūra.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Per parodomąją operaciją imituota oro erdvės gynyba praskrendant orlaiviams.

Šiems mokymams Lietuvoje pirmą kartą buvo dislokuota Jungtinių Valstijų ilgojo nuotolio priešlėktuvinė raketų sistema „Patriot“, galinti numušti ir raketas. Tai viena moderniausių sistemų pasaulyje kovoti su raketomis ir naujausios kartos lėktuvais.

Į pratybų svečių dieną be prezidentės atvyko krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, viceministras Vytautas Umbrasas, Sausumos pajėgų vadas brigados generolas Valdemaras Rupšys.

Pasak prezidentės, Lietuvoje dislokuota ilgo nuotolio oro gynybos sistema „Patriot“ rodo, kad JAV ir NATO įsipareigojimai Baltijos regionui yra tvirti bei grįsti realiais veiksmais, o ne žodžiais. Efektyvi ir ilgalaikė regiono oro gynyba yra būtina ne tik Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos, bet ir viso NATO saugumui.

„Džiaugiuosi, kad šiandien galime matyti įvairią oro gynybos techniką, tokį gerą bendradarbiavimą tarp įvairių NATO šalių karių ir tikiuosi, kad tai padės mums pasiruošti naujiems NATO sprendimams, apsaugos ne tik Baltijos šalių bet ir viso rytinio NATO flango pasienį turimomis oro gynybos sistemomis“, – sakė Dalia Grybauskaitė.

Jai pritarė ir krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, pabrėžęs, kad esant poreikiui reikalingi kariniai pajėgumai atsirastų regione.

„Tarptautinių antžeminės oro gynybos vienetų pratybų „Tobruq Legacy 2017“organizavimas Lietuvoje rodo, kad nei tokio pobūdžio pratybos, nei strateginės reikšmės oro gynybos pajėgumų dislokavimas Lietuvoje nebėra tabu. Esant poreikiui šie pajėgumai būtų Lietuvoje. Šiandien su sąjungininkais treniruojamės kartu tam, kad prireikus gebėtume veikti išvien“, – pabrėžė pratybas stebėjęs Raimundas Karoblis. 

Pratybų vadovas pulkininkas leitenantas Rolandas Greibus atkreipė dėmesį, kad „šių pratybų metu Lietuvos karinių oro pajėgų kariai galėjo ne tik susipažinti su NATO šalių antžeminėmis oro gynybos sistemomis, bet ir tobulinti bei stiprinti tarpusavio sąveiką.“

Lietuvos karinių oro pajėgų nuotr.

Tokios tarptautinio masto Aljanso pratybos Lietuvoje vyksta pirmą kartą, jose dalyvauja kariai iš JAV, Didžiosios Britanijos, Lenkijos ir Latvijos. Šios NATO pratybos išskirtinės tuo, kad jos vienu metu rengiamos Lietuvoje, Čekijoje ir Rumunijoje. Iš viso visose trijose šalyse pratybose dalyvauja net 22 valstybės, Čekijoje ir Rumunijoje taip pat dalyvauja ir Lietuvos kariai.

Pratybų metu buvo tikrinama, kaip sąjungininkų ir Lietuvos pajėgos pasirengusios atremti įvairias oro grėsmes, saugoti mūsų pajėgas nuo raketų antpuolio bei koordinuoti tarpusavyje gynybos veiksmus. Šios pratybos taip pat yra svarbios rengiant tolesnę Lietuvos ir Baltijos šalių oro gynybos architektūrą.

Prezidentė pabrėžia, kad oro gynyba išlieka vienas svarbiausių nacionalinių gynybos prioritetų. Baltijos šalių saugumui būtini ilgalaikiai viso regiono oro gynybos sprendimai. Į NATO gynybos planus turi būti įtrauktos konkrečios oro gynybos priemonės galimai Baltijos šalių karinei izoliacijai išvengti. Taip pat kilus grėsmėms NATO oro policijos misija turi tapti sudėtine oro gynybos dalimi.

Prezidentės teigimu, Lietuvos infrastruktūra ir kariuomenė yra pasiruošusios priimti sąjungininkų oro gynybos pajėgas. Gebame vadovauti, koordinuoti ir kontroliuoti oro gynybos veiksmus – 2020 metais visas tarptautines Aljanso pratybas „Tobruko palikimas“ organizuos Lietuva.

Pratybos „Tobruq Legacy 2017“ vyksta liepos 11–22 d. Šiaulių apskrityje. Iš viso mokymuose Lietuvoje dalyvauja apie 500 karių ir apie 30 oro gynybos sistemų iš Lietuvos ir keturių NATO šalių – Jungtinės Karalystės, Jungtinių Amerikos Valstijų, Latvijos ir Lenkijos. 

Vienu metu pratybos „ Tobruq Legacy 2017“ rengiamos Lietuvoje, Čekijoje ir Rumunijoje. Iš viso visose trijose šalyse pratybose dalyvauja 22 valstybės, Čekijoje ir Rumunijoje taip pat dalyvauja ir Lietuvos kariai.

Oro gynyba yra viena iš silpniausių grandžių Baltijos šalių gynyboje. 

BNS nuotr.
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...