captcha

Jūsų klausimas priimtas

Pamatę geltoną kaspiną ant šuns pavadėlio – atkreipkite dėmesį

„Geltonas kaspinas ant šuns pavadėlio parodo, kad augintiniui reikia erdvės. Jei gyvūnas ryši geltoną kaspinėlį, prie jo geriau nesiartinti nei žmogui, nei kitam šuniui“, – įspėja Lietuvos kinologų draugijos (LKD) Mokymo centro projektų vadovė Augustė Daukšienė.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Pašnekovė teigia, kad geltonas kaspinas ant šuns pavadėlio užrišamas dėl įvairių priežasčių: „Galbūt šuo yra ligotas, sužeistas, galbūt aklas ar kurčias, o šeimininkas nenori, kad būtų trikdoma augintinio ramybė. Šuo gali būti dresuojamas, dėl to nevalia trukdyti susikaupimo. Gali būti ir labai bailus ar nedraugiškas kitų gyvūnų bei žmonių atžvilgiu. Taip pat kaspinu ženklinamos ir kalytės rujos metu.“

A. Daukšienė savo augintiniui kaspiną riša, kai vedasi į lauką, keliauja į visuomeninius renginius, vyksta stovyklauti: „Nors mano šuo draugiškas, noriu apsaugoti jį nuo kontakto su kitais, nes jis linkęs dominuoti, tad jam reikia erdvės.“

Toks žymėjimas atpažįstamas ir kitur

LKD viešųjų ryšių atstovė Aurelija Staskevičienė atkreipia dėmesį, kad šis simbolinis žymėjimas atpažįstamas tiek Europos Sąjungoje, tiek už jos ribų.

„Daugiau kaip 20 pasaulio šalių šunų mylėtojai naudojasi šiuo ženklu. Tam tinka bet koks geltonas kaspinėlis – visai nesvarbu, kaip jis pagamintas. Kai mes, LKD Mokymo centras, organizuojame gyvūnų mylėtojų renginius, prikarpome daug geltono kaspino juostelių ir dalijame juos nemokamai tiems, kuriems tai aktualu“, – kalba A. Staskevičienė.

Geltono kaspino iniciatyva pradėta 2012 m. Švedijoje, o Lietuvoje šis žymėjimas pasirodė prieš ketverius metus. Anot A. Staskevičienės, bėgant metams vis daugiau žmonių supranta geltono kaspino reikšmę ir gerbia šuns privatumą bei ramybę.

„Žmonės jau nesistebi, daugelis tinkamai „perskaito“ šį ženklą. Apskritai visuomenės požiūris į augintinius tampa vis šiltesnis, vis dažniau matome puikiai išauklėtus šunis, keliaujančius, sportuojančius, leidžiančius laisvalaikį su savo šeimininkais. Atsiranda vis daugiau gyvūnams draugiškų kavinių, parkų ir kitų vietų“, – džiaugiasi LKD viešųjų ryšių atstovė.


BNS nuotr.

Pasak jos, dažniausi sklaidos apie geltoną kaspiną visuomenėje kanalai – įvairūs gyvūnų mylėtojų renginiai.

„LKD Mokymo centras vykdo daug švietėjiškų projektų. Nuolat vedame užsiėmimus „Saugus bendravimas su šunimi“ vaikų ugdymo įstaigose, vasaros stovyklose. Kartu su Vilniaus miesto savivaldybe jau ne pirmus metus organizuojame nemokamas paskaitas būsimiems ir esamiems šunų šeimininkams „Atsakingo šeimininko akademija“, kur visada kalbame apie Geltono kaspino projektą. Apie tai primename šunų parodose, šunų mylėtojų šventėse, informuojame mūsų organizacijos tinklapiuose ir socialinėje erdvėje. Jau antri metai Lietuvoje balandžio 24-ąją organizuojame visuotinę Šuns dieną, jos metu žinia apie geltoną kaspiną pasiekia labai daug žmonių.“

LKD Mokymo centro projektų vadovė A. Daukšienė sutinka, kad „geltoną kaspiną puikiai pažįsta pradinių klasių mokiniai, įvairių augintinių švenčių, šunų parodų dalyviai, jauni žmonės. Dažniausiai apie jį nežino senjorų karta. Bet tarp šunis auginančio jaunimo jis sparčiai populiarėja, juk tai ne tik apsauga, bet ir gražus antkaklio ar pavadėlio aksesuaras“.

Kiti skiriamieji ženklai

A. Staskevičienė mini ir kitus skiriamuosius ženklus, kuriuos galime išvysti ant aksesuarų, skirtų šunims. Jie taip pat ne mažiau reikšmingi.

„Kiti skiriamieji ženklai, tai – specialūs kinologinių tarnybų ženklai: muitinės, policijos šunys. Pasaulyje specialius skiriamuosius ženklus prie petnešų segi šunys gelbėtojai, silpnaregių vedliai. Mūsų krašte galite pamatyti Kaniterapijos asociacijos simboliką – stilizuotą žydrą šuniuką- balionėlį seginčius šios asociacijos narių terapinius šunis“, –  vardija LKD Mokymo centro viešųjų ryšių atstovė.

A. Daukšienės nuomone, ateityje būtų galima įvesti ir daugiau kaspinėlių atspalvių, žyminčių konkrečias priežastis, nes geltonas aprėpia visas. Vis dėlto apie geltoną kaspiną žino dar ne visa visuomenė, todėl kol kas užtenka tik šios spalvos kaspino šunims bei žmonėms apsaugoti.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...