Lietuvoje

2017.07.06 19:43

Socialdemokratai užsipuolė pačių paskirtą ministrę

DELFI.lt2017.07.06 19:43

Į teisingumo ministrės postą Mildą Vainiutę paskyrę socialdemokratai, panašu, jau ėmė gailėtis tokio savo sprendimo.

„TV3“ žinios skelbia apie šios partijos atstovų kritiką jos atžvilgiu, užsimenama net apie svarbų pokalbį rugsėjį, kuris greičiausiai nulems tolesnį M. Vainiutės likimą poste.

DELFI primena, kad į teisingumo ministro postą socialdemokratai turėjo nemenką sąrašą kandidatų. Oficialiai siūlė net keturis asmenis, tačiau dalis jų netiko premjerui Sauliui Skverneliui, kiti – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovams.

Kritika – ir dėl klaidų, ir dėl politinio nepatyrimo

„Daro visas klasikines klaidas“, – taip M. Vainiutės darbą „TV3“ žinioms įvertino socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas.

Jis taip pat nurodė, kad jaučia ministrės politinį nepatyrimą. Dėl nelietuviškų pavardžių pase rašymo ministrė neva per dieną pakeitė nuomonę ir pritarimą išreiškė visai ne socialdemokratų, o valstiečių ir žaliųjų siūlytam variantui.

Anot socialdemokratų, M. Vainiutė sunkiai tvarkosi ir su ministerijai pavaldžiomis institucijomis, per ilgai neskiria vadovų.

„Na, mes tiesiai šviesiai sakome, mes tikimės tvirtesnių sprendimų, sprendžiant tas problemas, kurias ji pati kelia ir kurios yra susikaupę per ilgą laikotarpį. Tai yra „Registrų centro“ valdymo ir veiklos kokybės klausimai, Kalėjimų departamento susitelkusios problemos, pavardžių rašymo ir aibė kitų jau politikos turinio klausimų“, – kalbėjo G. Paluckas.

Užsimena apie svarbų pokalbį rugsėjį

Socialdemokratai sako laukiantys, kol ministrė pasitaisys, žada jai padėti, o pokyčius įvertinti.

„Ministras yra politikas. Jis turi ir viešoje erdvėje aiškinti iškilusius klausimus, problemas. Manau, gal rugsėjo mėnesį vis dėlto bus tam tikras pokalbis, ar ji tą lūžį gali kaip asmenybė padaryti ir suvokti, kad ministro darbas yra daug sudėtingesnis“, – kalbėjo Algirdas Butkevičius.

Tuo metu G. Paluckas tikino, kad M. Vainiutė tikrai žino, kad ta politinė organizacija, kuri ją delegavo, yra jos paspirtis ir atrama.

„Jei ji tą atramą prarastų, tai būtų tiesiog politinis nepasitikėjimas ir tikrai neturėtų galimybės realizuoti savo tikrai gerų pradėtų reformų“, – aiškino socialdemokratų lyderis.

M. Vainiutė nedaugžodžiavo

Savo ruožtu pati M. Vainiutė „TV3“ žinioms nedaugžodžiavo. Svarstyti, kodėl socialdemokratai dėl jos jau bruzda, ir savo darbą vertinti ji nebuvo linkusi.

„Aš manau, kad mano darbą turėtų vertinti kiti“, – taip trumpai anksčiau išsakytus teiginius ji pakomentavo.

Primename, kad ministrė sustabdė „Registrų centro“ direktoriaus vietą užsitikrinusio ir socialdemokratų remiamo Arvydo Bagdonavičiaus skyrimą. Socialdemokratai pyksta, kad dabar didžiulė ir daug pinigų valdanti įstaiga beveik metus bus vadovo.

S. Skvernelis spaudimu kaltina socialdemokratus

Tuo metu premjeras Saulius Skvernelis „TV3“ žinioms sakė, kad M. Vainiutė patiria politinį spaudimą dėl atsakingų pareigūnų įdarbinimo savo kuruojamoje sistemoje.

„Neaukosiu ministrės vardan Lietuvos“, – aiškino S. Skvernelis.

Spaudimu premjeras kaltina būtent socialdemokratus.

„Kas bruzda, tas ir vykdo. Kas nori toliau, kad visos pozicijos, kurios atsilaisvina, tektų partijos bičiuliams“, – kalbėjo premjeras.

Pasak S. Skvernelio, ministrais pirma turėtų būti paskirti kompetentingi, sąžiningi žmonės, o ne atitinkantys partinę liniją.

„Kalbant apie „Registrų centrą“, tai puikiai suprantu, kokį politinį spaudimą ministrė patiria toliau, siekiant įdarbinti savus“, – sakė jis.

Premjeras ministrės dėl gerų santykių su socialdemokratais, jei ji toliau šiems nepatiks, „TV3“ žinioms aiškino neaukosiantis. Dėl ministro posto sprendžia premjeras ir prezidentė.

Dar prieš kelias dienas aiškino, kad palaikymas yra

DELFI primena, kad premjeras S. Skvernelis dar anksčiau sakė, kad M. Vainiutė patiria politinį spaudimą dėl atsakingų pareigūnų įdarbinimo savo kuruojamoje sistemoje.

„Puikiai suprantu, kokį politinį spaudimą ministrė patiria toliau, siekiant įdarbinti savus, aš džiaugiuosi, kad ministrė turi tvirtybę ir atsilaiko nuo to“, – trečiadienį žurnalistams Vyriausybėje sakė premjeras.

Jis pagyrė ministrės veiksmus dėl Registrų centro, Kalėjimų departamento vadovų veiklos vertinimo ir teigė, kad ministrė bando „sistemą išlaisvinti nuo nepotizmo ir partinių sąsajų“.

Socialdemokratų partijos lyderis G. Paluckas savo ruožtu trečiadienį sakė, kad jis ir jo pavaduotojai remia ministrę.

„Asmeniškai kalbėjau su ministre, ji manęs klausė, kaip reikia elgtis, ką daryti politiškai, tiesiai šviesiai pasakiau: jei elgsiesi teisėtai ir teisingai, mes tave visą laiką palaikysime. Nė vieno politinio spaudimo nei iš manęs, nei iš valdybos, nei iš pavaduotojų nebuvo ir nėra“, – trečiadienį BNS sakė G. Paluckas.

Jo teigimu, partijos valdyba po poros savaičių ketina susitikti su ministre aptarti situaciją dėl Registrų centro vadovo. Ministrė sustabdė įstaigos direktoriaus vietą užsitikrinusio Arvydo Bagdonavičiaus skyrimą, tad, pasak G. Palucko, dabar įstaiga „beveik metus bus be vadovo“.

G. Paluckas taip pat kelia klausimą, kodėl socialdemokratų deleguota ministrė pakeitė nuomonę dėl pavardžių asmens dokumentuose rašybos pradžioje rėmusi socialdemokratų, vėliau – jau „valstiečių“ pasiūlymus. „Kaip čia taip atsitinka, tai kas ką spaudžia?“ – kalbėjo partijos vadovas.