captcha

Jūsų klausimas priimtas

Keturmečio Matuko nužudymo tyrimas baigtas

Visą Lietuvą sukrėtusiame mirtinai, įtariama, mamos ir jos sugyventinio, sumušto keturmečio berniuko Matuko nužudymo tyrime dedamas taškas. Sulaukę DNR tyrimo išvadų, trečiadienį Kauno teisėsaugos atstovai pranešė: byla keliauja į teismą. Labiausiai teisėsaugos pareigūnus glumina žemas abiejų įtariamųjų intelekto lygis – jie nelabai suvokia, ką padarė.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

„Baigus šią bylą, jokio džiaugsmo nėra. Tuščia viduje. Visiems pareigūnams buvo emociškai sunku atlikti tyrimą. Juk nužudymas atliktas itin žiauriai. Biologinė vaiko motina kaltinama tyčiniu vaiko nužudymu, taip pat savo teisių viršijimu prieš vaiką. O Gediminas Kontenis kaltinamas tiek tyčiniu nužudymu, tiek fizinio skausmo sukėlimu. Galime teigti, jog jie abu mušė vaiką ir jų abiejų veiksmai sukėlė mažamečio mirtį. Prokurorams nekyla abejonių dėl jų abiejų veiksmų“, – trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius, atsinešęs penkis tomus bylos medžiagos.

Anot jo, apklausti įtariamųjų nebuvo jokių problemų – jie noriai davė parodymus. G. Kontenis visų apklausų metu jautėsi pakankamai gerai – mažai suvokė veiksmų pasekmes. Motina apklausų metu buvo pasyvi: nepanoro pateikti atsakymų.

Pasak pareigūnų, patys įtariamieji apklausų metu prisipažino, jog ne kartą smurtauta prieš vaiką. Motyvai tyrėjams protu nesuvokiami. „Kyla klausimas dėl abiejų įtariamųjų emocinio intelekto. Vargu, ar jie supranta savo veiksmų pasekmes. Tai yra skaudus dalykas.

Pagrindinė problema, jog jie nesugeba suprasti nei savo, nei kitų žmonių jausmų. Dėl to ir įvyko nelaimė. O dar ir psichotropinių medžiagų poveikis. Vaikas buvo terorizuojamas ilgą laiką, o motina nesiėmė jokių priemonių tam užkirsti. Ar galima teigti, jog įtakos tokiems žiauriems veiksmas turėjo tik narkotinės medžiagos? Nemanau. Tokius žmones galima sustabdyti tik juos izoliuojant. Jie mažai domisi aplinka, artimųjų ratas jų itin siauras, todėl ir įvyko tai, kas įvyko. Socialinių problemų neišspręsime tik su baudžiamuoju kodeksu. Neprieisim prie tų žmonių, kurie gyvena tarsi kitoje erdvėje. Reikia ieškoti kompleksinių priemonių, kaip į tokias šeimas „įeiti“. Smurto ratas daugelyje šeimų sukasi ir niekaip iš to rato neišeina“, – baisėjosi D. Valkavičius.

Anot jo, tyrimo metu atlikta net 12 ekspertinių tyrimų. Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Darius Žukauskas tikino, jog bylą sudaro 8 tomai, tai yra, 1 500 dokumentų. „Šis tyrimas parodė, kad vaikai yra pagrindinė vertybė. Tai yra tragedija, kai vaikučiui, kuris negali savęs apginti, atimama gyvybė. Tyrimą atlikusiems pareigūnams buvo labai sunku emociškai tai tirti. Tokiais atvejais prireikia ir komisariatuose dirbančių psichologų pagalbos. Juk ne vienas teisėsaugos pareigūnų patys yra tėčiai ir mamos“, – teigė D. Žukauskas.

Pasak jo, po šio rezonansinio įvykio, padaugėjo pradėtų ikiteisminių tyrimų dėl smurto artimoje aplinkoje. Pokyčiai sistemoje imti įgyvendinti visose savivaldybėse. „Vien Joninių dieną Kauno apskrityje buvo užregistruota apie 100 smurto artimoje aplinkoje atvejų. Kai kurie žmonės nesugeba švęsti švenčių be alkoholio, narkotikų ir smurto. Net 90 proc. smurto atvejų susiję su alkoholio padauginimu“, – tikino D. Žukauskas.

„Mane labiausiai sukrėtė tokia beprasmybė – tiek kartų smūgiuoti mažamečiui... Mažiausiai 153 trauminiai poveikiai. O dar ne visi smūgiai paliko pėdsakus ant kūno. Juk yra dar ir psichologinis smurtas, vaiko gniuždymas“, – teigė D. Valkavičius. Tyrimo metu buvo nustatytas ne vienas epizodas, kuomet vaikas buvo mušamas. Anot D. Žukausko, kai įvyksta nelaimė, tik tuomet žmonės ima kreiptis, pasakoti apie tam tikrą šeimą – iki tol niekas nesikreipia. „Būkime pilietiški visą laiką – nelaukime, kol įvyks nelaimė“, – tikino D. Žukauskas.

Dar anksčiau bylą kuravęs prokuroras Vytautas Gataveckas teigė, jog greičiau pabaigti tyrimą padėjo ne tik visomis išgalėmis dirbusi tyrėjų komanda (apklausta apie 200 liudytojų), bet ir aplinkybė, kad įtariamiesiems vaiko nužudymu nereikėjo paskirti nei ambulatorinės, nei psichiatrinės ekspertizės, – nustatyta, kad įtariamieji gali atsakyti už savo veiksmus, yra pakaltinami.

Žiauriai sumuštas keturmetis itin sunkios būklės sausio 25-osios vakarą į ligoninę atgabentas iš namų Kėdainiuose. Sausio 27-osios rytą vaikas mirė. „Vaizdas šiurpus. Vaikas tikrai buvo skriaudžiamas ir mušamas ne vieną kartą, tikrai neapsieita be kitų kietų bukų daiktų. Kas baisiausia, jis miršta dėl galvos smegenų traumos. Paskutiniai smūgiai buvo sukoncentruoti į galvą“, – iškart po to, kai berniukas buvo atvežtas į gydymo įstaigą, teigė jį gydęs medikas. Įtarimai krito ant 23-ejų metų vaiko mamos M. Kaziukaitytės ir jos 27-erių metų sugyventinio G. Kontenio.

Jiems netrukus buvo pateikti įtarimai dėl bejėgiškos būklės mažamečio vaiko, kuris yra šeimos narys, itin žiauraus nužudymo. Ekspertai nustatė, kad vaikui buvo suduoti ne mažiau kaip 135 smūgiai, mirtini buvo suduoti į galvą. Tokių smūgių buvo apie 10.

Per tyrimą įtariamieji aiškino, kad smurtas šeimoje kilo dėl to, kad mažametis nemokėjo ištarti skaičių pavadinimų. Vaiko egzekucija tęsėsi ne vieną valandą. Merdinčiam vaikui motina dar sugirdė vaistų, manė, kad pavyks pagydyti pačiai. Medikai iškviesti, kai mažametis realiai buvo miręs. Įtariamųjų organizme aptikta narkotinių medžiagų – metamfetamino, tačiau neaišku, ar jie buvo apsvaigę nusikaltimo padarymo metu. Apklausiami jie kaltę dėl lemtingų smūgių sudavimo vertė vienas ant kito, parodymus nuolat keitė. Iškart po nusikaltimo įvykdymo M. Kaziukaitytė buvo prisiėmusi kaltę, vėliau jau tikino, jog smūgius atliko tik G. Kontenis.Ji vaiką, neva tai, tik stumtelėjusi.

Dar iki nužudymo anksčiau už disponavimą narkotikais teistas G. Kontenis yra naudojęs fizinį smurtą prieš savo sugyventinę – dėl to pradėtas atskiras ikiteisminis tyrimas. G. Kontenis pareigūnams prisipažino, kad kelis kartus yra smurtavęs prieš berniuką, tačiau pabrėžė, jog mažametį mušė ir sugyventinė. Už tokį nusikaltimą įstatymas numato laisvės atėmimo bausmę iki 20 metų arba iki gyvos galvos.

PAGALBOS TELEFONAI

Psichologinės pagalbos tarnyba

Telefono numeris

Darbo laikas

Jaunimo linija*
Budi savanoriai konsultantai

8 800 28888

I-VII

visą parą

Vaikų linija*

Budi savanoriai konsultantai ir profesionalai

116 111

I-VII
11:00 - 21:00

Vilties linija*

Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai

116 123

I-VII
visą parą

Pagalbos moterims linija*

Pagalbą teikia savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 

8 800 66366

I-VII
visą parą

Linija Doverija*

Emocinę paramą rusų kalba paaugliams ir jaunimui teikia savanoriai 

8 800 77277

 

II–VI

16.00–20.00

Krizių įveikimo centras

Skubi psichologinė pagalba. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į centrą Antakalnio g. 97, Vilniuje. Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra www.krizesiveikimas.lt

8 640 51555
 

I–V

16.00–20.00

VI

12.00–16.00
 

Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyrius

Vaikų ligoninėje, Vilniuje

8-5 275 75 64

I-VII
visą parą

*Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

PAGALBA INTERNETU

Psichologinės pagalbos tarnyba

Kontaktai

Atsakymo laikas

Jaunimo linija

Emocinė parama teikiama jaunimui

Registruotis ir rašyti: www.jaunimolinija.lt/laiskai

www.jaunimolinija.lt/pokalbiai-internetu

 

Atsako per 2 darbo dienas.
Pokalbiai internetu vyksta trečiadieniais ir penktadieniais 18-22 val., šeštadieniais 13-17 val.

Vaikų linija

Emocinė parama teikiama vaikams ir paaugliams 

Registruotis ir rašyti: www.vaikulinija.lt

Atsako per 2-3 darbo dienas

Vilties linija

Pagalba teikiama suaugusiems

Rašyti el. paštu vlties.linija@gmail.com

www.viltieslinija.lt

Atsako per 3 darbo dienas

Pagalbos moterims linija

Pagalba teikiama moterims ir merginoms

Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.lt
 

Atsako per 3 darbo dienas

Psichologinės konsultacijos

Pagalbą internetu emigrantams teikia profesionalūs psichologai.

Rašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt
Internetinė svetainėje

www.psyvirtual.lt 

Atsako per 2 darbo dienas

Pagalba nusižudžiusių artimiesiems

Pagalba teikiama nusižudžiusiųjų artimiesiems (savitarpio paramos grupės, DUK, literatūra ir kita.).

Rašyti el. paštu:

laukiam@artimiems.lt

Naudinga informacija puslapyje www.artimiems.lt

Atsako per 2-3 darbo dienas

 

Papildoma informacija - www.klausau.ltwww.vpsc.lt

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...