captcha

Jūsų klausimas priimtas

Teismas pripažino Švedijoje merginą nužudžiusio lietuvio bausmę

Nepilnametę Lisą Holm nužudžiusio lietuvio Nerijaus Bilevičiaus byla ir toliau sulaukia didelio Švedijos visuomenės susidomėjimo, nors žudikui jau paskirtas laisvės atėmimas iki gyvos galvos. Dabar daug diskusijų kelia šio kalinio perkėlimo į Lietuvą galimybės. Šiaulių apygardos teismas paskelbė nutartį N. Bilevičiaus byloje – kalėjimas iki gyvos galvos.
Asociatyvinė Reuters/Scanpix nuotr.
Asociatyvinė Reuters/Scanpix nuotr.

Šiaulių apygardos teismo atstovas spaudai Vytautas Jončas informavo, kad Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas Laisvydas Zederštremas paskelbė nutartį Švedijos Karalystėje už nužudymą iki gyvos galvos nuteisto Lietuvos piliečio Nerijaus Bilevičiaus byloje.

Teismas nutarė: pripažinti Švedijos Karalystės Gota apeliacinio teismo 2016 metų vasario 8 dienos nuosprendį ir vykdyti jį Lietuvos Respublikoje. Lietuvos Respublikos piliečiui N. Bilevičiui, Švedijos Karalystės Gota apeliacinio teismo 2016 metų vasario 8 dienos nuosprendžiu, paskirtą bausmę – laisvės atėmimą iki gyvos galvos, suderinti su Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso nuostatomis, jo Švedijos Karalystėje įvykdytą nusikalstamą veiką prilyginant nusikalstamai veikai, numatytai Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 129 straipsnio 2 dalies 2 ir 6 punktuose, ir palikti tą pačią bausmę – laisvės atėmimą iki gyvos galvos.

Bausmę skirti atlikti kalėjime. Nuspręsta, kad Nerijaus Bilevičiaus padaryta nusikalstama veika atitinka Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 129 straipsnio 2 dalies 2 ir 6 punktuose nurodytus kvalifikacinius požymius, kaip itin žiaurus nužudymas žmogui esant bejėgiškos būklės. Ši teismo nutartis įsigalioja jos priėmimo dieną ir yra neskundžiama. Nutarties nuorašas nedelsiant bus išsiųstas nuteistajam N. Bilevičiui.

Lietuvio nemėgsta kartu kalintys žudikai ir prievartautojai

Vienas žymiausių pastarojo meto Švedijos spaudos herojų – iki gyvos galvos nuteistas lietuvis Nerijus Bilevičius, kuris kali už nepilnametės L.Holm žiaurų nužudymą.

Švedijos kalėjimai garsėja savo komfortu, tačiau lietuvio tai neguodžia. Kiti kaliniai jo ypač nemėgsta. Nekenčia lygiai tiek pat kaip ir visa Švedijos visuomenė. N. Bilevičius ne kartą pateko į medikų rankas, kuomet kiti kaliniai jį sužalojo. Kartą jis buvo apipiltas karšta arbata. Lietuvis prašė, kad jam būtų leista bausmę atlikti Lietuvoje, nes ten bus arčiau jo giminės, nebus kalbos barjero. Kalinys iki šiol nekalba angliškai ir švediškai.

Lietuvoje vilties ištrūkti į laisvę mažiau

Šiaulių apygardos teismo atstovas spaudai Vytautas Jončas paaiškina, kokie teisiniai procesai šiuo metu vyksta: „Jis yra nuteistas iki gyvos galvos, o nuosprendis įsiteisėjo ir yra vykdomas. N. Bilevičius parašė prašymą Švedijos karalystei, kad nori bausmę atlikti Lietuvoje. Prasidėjo procesas pagal tarptautinę konvenciją. Švedijos teisėsauga kreipėsi į Lietuvos teisingumo ministeriją.

Lietuva, norėdama perimti kalinį, turėtų suderinti jo bausmę su savo teise, nekvestionuodama Švedijos teisėsaugos nuosprendžio iki gyvos galvos.“ Atstovas primena, kad Lietuvos Baudžiamojo kodekso 129 straipsnio pirma dalis mirties bausmės nenumato. Antroji – numato, tačiau ne visos aplinkybės Lietuvoje ir Švedijoje traktuojamos kaip sunkinančios. Būtent dėl aplinkybių traktavimo gali skirtis. mūsų šalies teismų išaiškinimas. Jei pagal Lietuvos įstatymus nepavyktų paskirti N. Bilevičiui bausmę iki gyvos galvos, Švedija tiesiog atsisakytų patenkinti N Bilevičiaus prašymą ir kalinė paliktų atlikti bausmę savo šalyje.

Anksčiau Radviliškio rajono apylinkės teismas išaiškino, kad N. Bilevičius turėtų kalėti 15 metų pataisos namuose. Teismui nebuvo pateikta visa reikiama medžiaga. Toks sprendimas netenkina ne tik Švedijos, bet ir prokuroro.

Yra dar vienas teisinis dalykas, dėl kurio N. Bilevičius gali nebenorėti į Lietuvos kalėjimą. Lietuvoje teismo nuosprendis iki gyvos galvos nenumato lygtinio paleidimo. Tai reiškia, kad, patekęs į Lietuvos kalėjimą, tikrai kalės iki gyvos galvos be galimybės ištrūkti – jis nebegalės prašyti būti paleistas anksčiau laiko. Švedija numato galimybę kreiptis dėl terminuotos bausmės skyrimo po tam tikro laiko.

Mergina prieš žudiką buvo bejėgė

Teismo nuosprendyje rašoma, kad 2015-ųjų birželio 7 dieną 18 val. darbą kavinėje baigusi L. Holm buvo rasta negyva birželio 12 dieną. N. Bilevičius merginą nužudė tyčia pakardamas ar pasmaugdamas.

Teismo teigimu, pakanka įrodymų, kad mergina buvo nužudyta daržinėje Blomberge, o paskui pervežta į kitą vietą, už kelių kilometrų, kur po penkių dienų buvo rastas jos kūnas. Kaltę patvirtina rasti DNR pėdsakai. Taip pat N. Bilevičiaus kelionės nužudymo dieną, elgesys tą dieną, kai buvo surastas kūnas, ir alibi trūkumas. Sunkinančiomis aplinkybėmis teismas nurodė faktus, kad L. Holm jėga buvo nutempta į daržinę ir nė negalėjo pasipriešinti fiziškai stipresniam ir tikslą ją nužudyti turėjusiam vyrui.

Nustatyta, kad N. Bilevičius yra pakaltinamas. Jo psichologinę būseną tyrusi Probacijos komisija nusprendė, kad lietuvis gyveno eilinio žmogaus gyvenimą – niekada nebuvo teistas, turėjo pastovų darbą.

Šaltinis www.15min.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...