Lietuvoje

2013.05.17 20:49

Rengiamasi Dariaus ir Girėno skrydžio metinėms Lenkijoje

Rūta Lankininkaitė, LRT Televizijos laida „Panorama“, LRT.lt2013.05.17 20:49

Artėjant Lietuvos didvyrių Dariaus ir Girėno skrydžio per Atlantą 80-osioms metinėms, Lenkijoje, Pšelnike, kur nukrito lėktuvas, link memorialo iki liepos bus sutvarkyta infrastruktūra, o Myslibuže planuojama atidaryti Lietuvos ir Lenkijos švietimo ir kultūros centrą.

Artėjant Lietuvos didvyrių Dariaus ir Girėno skrydžio per Atlantą 80-osioms metinėms, Lenkijoje, Pšelnike, kur nukrito lėktuvas, link memorialo iki liepos bus sutvarkyta infrastruktūra, o Myslibuže planuojama atidaryti Lietuvos ir Lenkijos švietimo ir kultūros centrą.  

Prieš 80 metų liepos 15-ąją pilotai Steponas Darius ir Stasys Girėnas pakilo iš Niujorko eksperimentiniu „Lituanicos“ lėktuvu skrydžiui per Atlantą. Tačiau lėktuvas nukrito dabartinės Lenkijos teritorijoje, Pšelniko miške.

Čia kasmet prie memorialo lakūnams renginius organizuoja Šcecino lietuvių bendruomenė kartu su Myslibužo savivaldybe. Myslibužo vidurinė mokykla pavadinta Lietuvos didvyrių vardu, Dariaus ir Girėno muziejų taip pat prižiūri lenkai.

„Jie tą vardą garsina labai geranoriškai, be jokių prašymų už tai atsilyginti. Dariaus ir Girėno mokykla, esanti Myslibuže šalia Dariaus ir Girėno skverelio, gyvena mūsų didvyriais, jie rengia įvairius konkursus, skirtus jiems“, – sako Lietuvos ambasadorė Lenkijoje Loreta Zakarevičienė.

Šiemet iškilmės prasidės Šcecino Šventojo Jokūbo katedroje. Čia prieš paskutiniąją kelionę į Lietuvą buvo pašarvoti Darius ir Girėnas.

Į skrydžio per Atlantą metines Pšelnike liepos 14-ąją pakviesti Lietuvos ir Lenkijos vadovai, tam ruošiasi ir abiejų valstybių kariuomenės.

„Atvyks du padaliniai, Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų orkestras ir Gedimino štabo bataliono garbės sargybos kuopos būrys. Liepos 13 dieną numatoma, kad garbės sargybos kuopa ir orkestras surengs koncertą, kur pakvies miestelėnus į kitos dienos renginius“, – pasakoja Lietuvos gynybos atašė Lenkijoje plk. Raimondas Matulaitis.

Myslibužo Dariaus ir Girėno skvere, kur pastatytas paminklinis akmuo, planuojamas švietimo ir kultūros centras.

„Yra nepaprasto grožio gotikinė koplytėlė, Šventos Gertrūdos koplyčia, kurioje naktį prieš iškeliaujant į Šcecino katedrą ilsėjosi mūsų didvyrių kūnai. Ta koplyčia, aš manau, yra labai svarbi emociškai visiems lietuviams. Myslibužo meras iškėlė tokią idėją, kad toje koplyčioje reikia įrengti Lietuvos-Lenkijos edukacinį centrą“, – teigia R. Zakarevičienė.

Skrydžio per Atlantą 80-ųjų metinių renginiai vyks ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.