Lietuvoje

2017.06.29 15:48

Šeimos ginčai bus sprendžiami prie taikinamojo tarpininkavimo stalo

LRT.lt2017.06.29 15:48

Atvertas kelias juridinėje praktikoje plačiau taikyti alternatyvų ikiteisminį ginčų sprendimo būdą – taikinamąjį tarpininkavimą arba mediaciją. Tai leis sumažinti teismų darbo krūvį ir greičiau pasiekti abi puses tenkinantį sutarimą. Ketvirtadienį Seimas priėmė Teisingumo ministerijos parengtą Civilinių ginčų taikinamojo tarpininkavimo įstatymo ir su juo susijusių teisės aktų pakeitimus, kurie skatina mediacijos plėtrą.

Įstatymas nustato privalomą mediaciją šeimos ginčuose. Tam tikrais atvejais, esant tikimybei išspręsti ginčą taikiai, teisėjai galės nukreipti šalis ieškoti sutarimo mediacijos būdu, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Mediacija yra paprastesnis, greitesnis ir dažnai – gerokai pigesnis ginčų sprendimų būdas palyginti su analogiškais procesais, vykstančiais teismuose. Labai svarbu, kad ginčo šalys pačios susitaria – nereikalingas sprendimą priimantis teisėjas, – sako teisingumo viceministras Paulius Griciūnas. – Tai padeda išvengti konflikto ar nuoskaudos, kai manoma, kad priimtas neteisingas sprendimas.“

Viceministro teigimu, mediacijos procesas yra svarbus ir visuomenės brandai. „Valstybės įsikišimas nereikalingas ten, kur žmonės gali susitarti patys. Šiuo atveju valstybė tik suteikia pagalbą, ieškant bendro sutarimo“, – pažymi P. Griciūnas.

Ikiteisminių ginčų sprendimo paslaugas galės teikti specialų egzaminą išlaikę teisininkai, kurie atitiks įstatyme nustatytus reikalavimus ir bus įrašyti į mediatorių sąrašą.

Mediacijos paslaugos bus apmokamos iš valstybės biudžeto, jeigu mediatoriaus pasirinkimą administruos Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba. Kitais atvejais mediatoriui ginčo šalys turės mokėti sutartą atlyginimą.

Įstatymų pakeitimai įsigalios 2019 m. sausio 1 d., nuostatos dėl privalomosios mediacijos – 2020 m. sausio 1 d.