Lietuvoje

2017.06.29 18:28

Generalinis prokuroras: K. Pūkas grasino savo padėjėjai

BNS2017.06.29 18:28

Seimo narys Kęstutis Pūkas darė psichologinį spaudimą savo padėjėjai, grasino ją atleisti, su kitomis merginomis bendravo „turėdamas tyčią seksualiai bendrauti ir pasitenkinti“, teigia generalinis prokuroras.

Ketvirtadienį jis kreipėsi į Seimą prašydamas leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn parlamentarą K. Pūką ikiteisminiame tyrime dėl galimo seksualinio priekabiavimo ir ginklo laikymo taisyklių pažeidimo.

„Prašau Seimo, kad būtų panaikinta neliečiamybė ir būtų galima pareikšti įtarimus“, – teigė prokuroras.

Anot jo, keturių nukentėjusiųjų liudijimai ir per ikiteisminį tyrimą gauti duomenys, kurie leidžia pagrįstai manyti, jog šių metų sausio–vasario mėnesiais K. Pūkas galėjo seksualiai priekabiauti prie pagal tarnybą priklausomų ir kitaip priklausomų asmenų.

„Keturi nukentėjusieji galima patyrė tyčia daromą psichologinį spaudimą bei keliamą didelę įtampą, demonstruojamą viršenybę bei galią, nepriimtiną, nemalonų bei šiurkščių bendravimą, taip pat nurodymus atlikti pagal tarnybą nepriklausančius darbus, vertimą vykti su Seimo nariu K. Pūku į Seimo viešbučio patalpas, kuriose jis gyvena ir kurias prižiūri, žeminimą asmens lyties, socialinės padėties pagrindu ir įžeidimus, kitą nukentėjusiųjų garbę ir orumą, asmenybę žeminantį bendravimą, taip pat įžūlius, gašlius pasiūlymus ir kitokio seksualinio pobūdžio užuominas, necenzūrinę leksiką, vienasmeniškai vystytus vulgarius pokalbius seksualinio pobūdžio temomis bei kitus nepriimtinus nukentėjusiesiems asmenims veiksmus“, – kalbėjo E. Pašilis.

Pasak jo, tam tikrais atvejais K. Pūkas prie nukentėjusiųjų lietėsi.

Generalinės prokuratūros Seimui pateiktoje medžiagoje nurodoma, kad Seimo narys reikalavo, jog jo padėjėja atliktų su darbu Seime nesusijusias funkcijas, dirbtų jo bendrovės „Pūkas“ naudai, rūpintųsi juo asmeniškai. Jeigu to nedarys, grasinta atleisti.

Taip pat teigiama, kad kitas merginas, žadėdamas įdarbinti, K. Pūkas menkino, žemino, sakydamas joms nemalonius, šokiruojančius, orumą žeminančius intymaus pobūdžio dalykus, vienašališkai vystė seksualinio pobūdžio temas, laidė užuominas, pasiūlymus, keldamas joms smarkią emocinę, psichinę įtampą. Anot prokurorų, savo vulgariai veiksmais, pasiūlymais ir užuominomis politikas priekabiavo prie priklausomo asmens, „siekdamas seksualinio bendravimo ir pasitenkinimo, pažeide asmens seksualinio apsisprendimo laisvę“, pažemino nukentėjusiųjų garbę ir orumą.

Prokuratūros duomenimis, Seimo narys, laikydamas ginklą seife jo darbo Seime patalpose, neužtikrino jo saugumo.

BNS nuotr. „Jis sudarė sąlygas pasinaudoti (ginklu) kitam asmeniui. Būtent faktinės aplinkybės tokios, kad galėjo prieiti bet kas prieiti, berods, raktas buvo paliktas. Nenorėčiau smulkiai kol kas analizuoti faktinių aplinkybių, bet įtarimas gali būti pareikštas, jeigu Seimas sutiks atšaukti imunitetą, dėl galimai sudarytų sąlygų pasinaudoti ginklu. Atsakomybė yra ir už sudarymą sąlygų“, – Seime žurnalistams aiškino generalinis prokuroras. Dėl šių nusikaltimų gali būti baudžiama bauda, laisvės apribojimu arba areštu. Ikiteisminis tyrimas atliekamas Vilniaus apylinkės prokuratūroje.

Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn.

Ketvirtadienį parlamentarai sudarė laikinąją komisiją, ji turės pateikti Seimui rekomendaciją, ar tenkinti generalinio prokuroro prašymą. K. Pūko imunitetas bus panaikintas, jeigu tam pritars daugiau kaip pusė parlamentarų, tai yra daugiau kaip 71 Seimo narys.

Seimo nariai dėl galimo K. Pūko priekabiavimo jam yra inicijavę apkaltą. Šiame procese dabar laukiama Konstitucinio Teismo pozicijos.

K. Pūkas į Seimą buvo išrinktas pagal partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąrašą daugiamandatėje apygardoje.

Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn. Po generalinio prokuroro kreipimosi parlamentarai turėtų sudaryti specialią tyrimo komisiją.

Seimas, išklausęs generalinio prokuroro pranešimą ir vadovaudamasis Seimo statuto straipsniais, nusprendė sudaryti Seimo laikinąją tyrimo komisiją dėl sutikimo suvaržyti K. Pūko laisvę. Už Seimo nutarimą balsavo 97 Seimo nariai, nė vieno nebuvo prieš, susilaikė 2 parlamentarai.

Frakcijų proporcinio atstovavimo principu sudarytoje Laikinojoje komisijoje darbuosis 12 Seimo narių: Antanas Baura, Virginija Vingrienė, Arvydas Nekrošius, Petras Nevulis, Asta Kubilienė (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija), Mantas Adomėnas, Gintarė Skaistė, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė (Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija), Rasa Budbergytė (Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija), Juozas Imbrasas (frakcija „Tvarka ir teisingumas“), Arūnas Gelūnas (Liberalų sąjūdžio frakcija), Michalas Mackevičius (Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija).

Komisijos pirmininku nuspręsta paskirti A. Baurą. Komisijai tyrimą pavesta atlikti iki liepos 4 d.