Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Būsimoji Jono Pauliaus II bažnyčia įskėlė nesutarimų kibirkštis tarp architektų

Viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija apie Vilniaus arkivyskupijos norus sostinės Pašilaičiuose statyti naują Jono Pauliaus II bažnyčią pakurstė aistras architektų bendruomenėje. Architektai, dar 2007 metais laimėję konkursą tame pačiame žemės sklype statyti bažnyčią, piktinasi dėl neįgyvendinamo jų projekto ir kaltina kolegą, buvusį Lietuvos architektų sąjungos vadovą Kęstutį Pempę neetišku elgesiu, nes jo vadovaujama architektų grupė parengė naująjį pasiūlymą.

Viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija apie Vilniaus arkivyskupijos norus sostinės Pašilaičiuose statyti naują Jono Pauliaus II bažnyčią pakurstė aistras architektų bendruomenėje. Architektai, dar 2007 metais laimėję konkursą tame pačiame žemės sklype statyti bažnyčią, piktinasi dėl neįgyvendinamo jų projekto ir kaltina kolegą, buvusį Lietuvos architektų sąjungos vadovą Kęstutį Pempę neetišku elgesiu, nes jo vadovaujama architektų grupė parengė naująjį pasiūlymą.

K. Pempė bet kokius kaltinimus atmeta.

Konkursas Pašilaičių parapinei bažnyčiai Vilniuje, tarp Medeinos ir Žemynos gatvių, suprojektuoti įvyko dar 2007 metais. Jį paskelbė Vilniaus arkivyskupijos Ekonomo tarnyba, rengė Lietuvos architektų sąjunga. Tuomet nugalėjo architektų Donaldo Trainausko grupės parapinės bažnyčios projektas.

Žadėjo statyti pagerėjus ekonominei situacijai

Tačiau įgyvendinti projekto Vilniaus arkivyskupija neskubėjo. Anot architekto D. Trainausko, jiems buvo aiškinama, kad tam sutrukdė pablogėjusi ekonominė situacija, tačiau planai nėra pamiršti. Todėl architektas teigė tikėjęs, jog jo ir kolegų sukurtas projektas anksčiau ar vėliau taps realybe.

Kol viešumoje nepasklido kalbos, kad bažnyčia planuojama, bet bus pastatyta ne pagal 2007-ųjų konkurso nugalėtojų projektą, o pagal naująjį, kurį parengė žinomas architektas, buvęs Lietuvos architektų sąjungos vadovas K. Pempė.

D. Trainauskas įsitikinęs, kad toks tiek Bažnyčios, tiek K. Pempės elgesys nederamas. Jo vadovaujamos grupės parengtas projektas buvo sulaukęs įvertinimo ne tik konkurse – Vilniaus miesto visuomenė jį išrinko kaip geriausią naujosios Vilniaus architektūros kūrinį (2009), jis eksponuotas tarptautinėje architektūros parodoje Vengrijoje.

„Nuolat domėjomės, ar nejuda reikalai, mums sakė, kad ne, žadėjo pranešti, kai pajudės. O dabar per spaudą sužinojome, kad vyksta tokie dalykai. Gal būtume nekreipę dėmesio, bet kai tokius dalykus pradeda daryti Bažnyčia ir buvęs Lietuvos architektų sąjungos vadovas... Čia grynai formaliai pakeitė pavadinimą iš Pašilaičių į Jono Pauliaus II. Aš manau, teisiškai ten viskas gerai, bet yra moralinė pusė“, – kalbėjo architektas.

D. Trainauskas teigė negalįs nesistebėti, kad taip sumenkintas konkurse dalyvavusių ir projektus rengusių architektų darbas – juk dirbo daugiau nei 20 architektų grupių, kurių kiekvienoje – po 4–5 žmones. „100 žmonių sėdėjo, dirbo rengdami projektus. Šįkart nugalėti pasisekė mums, kitąkart gal kažkam kitam pasiseks. O čia kažkas ėmė, suorganizavo...“ – apgailestavo D. Trainauskas.

Statybos dar neplanuojamos

Vilniaus arkivyskupijos ekonomas Rimantas Dalgėda 15min.lt pareiškė, kad sprendimo, kada prasidės bažnyčios Pašilaičiuose statybos ir pagal kokį projektą, kol kas nėra. Jis teigė nenorįs kištis į tarp architektų kilusį ginčą, kuris įsiplieskė net nesulaukus galutinio arkivyskupijos atsakymo.

„Kol kas nėra jokio sprendimo, kad ten bus viena ar kita bažnyčia statoma. Yra tik paieškos. Dabar turime naują arkivyskupą ir niekas nėra žinoma. Tad tai bereikalingos aistros“, – kalbėjo R. Dalgėda.

Vilniaus arkivyskupijos ekonomas tvirtino, kad 2007 metų konkurse laimėjęs projektas nebuvo tinkamas, be to, arkivyskupija nebuvo įsipareigojusi dėl statybų derėtis su pirmos vietos konkurse laimėtojais. „Mes esame atviri visiems architektams. Tikrai daug architektų atneša savo pasiūlymus, jeigu pamatysime, kas patiktų ir jeigu bus pinigų bei noro, tada bus statoma“, – sakė R. Dalgėda.

R. Dalgėda prisiminė, kad baigiantis konkursui 2007 metais su tuometiniu Vilniaus arkivyskupu, kardinolu Audriu Juozu Bačkiu buvo diskutuojama neskirti niekam pirmosios vietos, kadangi nė vienas projektas neatitiko turėtos vizijos, kokia bažnyčia turėtų būti. „Jeigu būtų tada tinkamas projektas, ko gero, būtume jau pastatę. Bet tikrai labai sunku su konkursais, kiek jų esame darę, tenka vėliau kažką atsirinkus su autoriais keisti“, – kalbėjo R. Dalgėda.

Anot arkivyskupijos ekonomo, pastatyti bažnyčia yra brangu, todėl tebesvarstoma galbūt pasirinkti Pilaitės variantą – pastatyti parapijos namus, o pačios bažnyčios statybas atidėti.

K. Pempė: Neetiškai nesielgiau

Architektas K. Pempė taip pat užtikrino, kad galutinio sprendimo būtent pagal jo su kolegomis parengtą projektą statyti Jono Pauliaus II bažnyčią Pašilaičiuose nėra. Tačiau jam tenka teisintis dėl dalykų, kurių dar nėra.

K. Pempės teigimu, 2007 metais įvyko konkursas Šv. Juozapo bažnyčios projektui parengti, tačiau dabar kardinolas A. J. Bačkis inicijavo naujos bažnyčios – Palaimintojo Jono Pauliaus II – statybas. Bažnyčia būtų pastatyta tame pačiame sklype, priklausančiame Vilniaus arkivyskupijai.

„Paprašė parengti pagal visiškai naują programą, naują užduotį. Todėl pirminius urbanistinius-architektūrinius pasiūlymus aš parengiau visiškai pagal naują programą, kuri nieko bendra neturi su tuomet vykusiu konkursu. Ir tas gretinimas yra paprasčiausiai neteisingas“, – teigė K. Pempė.

Architektas teigė pats kreipęsis į Architektų rūmų etikos komisiją, kad pastaroji išsiaiškintų dėl jo adresu skriejančių kaltinimų.

„Dabar gautųsi taip, kad joks arkivyskupas jokiu metu ir niekada gyvenime nebegalės statyti kito kokio nors objekto sau priklausančiame sklype, nes ten kažkada yra buvęs konkursas. Yra daug tokių situacijų, kai būna numatyti vieni dalykai, suprojektuoti, po to keičiasi norai, siekiai, planai, kuriami kiti dalykai. Juk arkivyskupas negali būti prikaustytas prie to vieno objekto“, – teigė K. Pempė, pabrėždamas, kad kol kas statybos tikrai nepradedamos.

Per pastaruosius metus pasikeitė ir poreikiai, nes šalia bažnyčios Pašilaičiuose turėtų atsirasti ir daugiau patalpų, kuriose galbūt įsikurs labdaros organizacija, neįgalių žmonių globos įstaiga. „Todėl abu objektus gretinti yra visiškai nekorektiška. Aš tikrai prieš tai pasitikrinau, ar neturi Ekonomo tarnyba kokių nors įsipareigojimų konkurso laimėtojams. Jeigu jie man būtų atsakę, kad turi, aš niekada nebūčiau ėmęsis to darbo ne dėl to, kad tai yra tąsa, bet iš pagarbos autoriams. O kitą objektą aš tikrai nepažeisdamas niekieno teisių galiu kurti pagal kitą programą ir užduotį“, – įsitikinęs K. Pempė.

Kadangi prieš kelias savaites pasikeitė Vilniaus arkivyskupas – juo tapo Gintaras Grušas, būtent jam teks nuspręsti, koks likimas laukia planų statyti bažnyčią Pašilaičiuose.